Թուրքիայում վճռաբեկ դատարանը մերժել է ազատ արձակել Դինքին սպանողին
Թուրքիայում վճռաբեկ դատարանը մերժել է Հրանտ Դինքի սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթի փաստաբանի հայցը, ով պահանջում էր ազատ արձակել Սամասթին: Այս մասին տեղեկացնում է «Հուրիյեթ»–ը։
Օգյուն Սամասթի փաստաբանի դիմումի համաձայն՝  նրա գործը տեղափոխվել էր Ստամբուլի անչափահասների համար նախատեսված դատարան, քանի որ փաստաբանը հիմնավորել էր, թե սպանության պահին Սամասթն անչափահաս է եղել։ Անչափահասների գործերով դատարանը Դինքի սպանությունն իրականացրած Օգյուն Սամասթին դատապարտել է 21 տարի, 6 ամիս ազատազրկման կանխամտածված սպանության համար և 1 տարի, 4 ամիս՝ անօրինական զենք կրելու։ Ըստ այդմ՝ Սամասթի պատժաչափը հասել է 22 տարի, 10 ամսվա:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 17-ին թուրքական դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր ճանաչեց սպանությունը ծրագրավորելու և կազմակերպելու մեղադրանքով և դատապարտեց ցմահ ազատազրկման։ Սպանության ուղղորդողներից Էրհան Թունջելը Դինքի սպանության գործով անմեղ ճանաչվեց և դատապարտվեց 10 տարի, 6 ամիս պատժաչափի  «Mc Donald’s»-ի պայթյունի համար։ Սակայն դատարանը նրան ազատ արձակման որոշում է կայացրել՝ հաշվի առնելով, որ նա այսքան ժամանակ գտնվել է կալանքի տակ:

Суд Турции отклонил ходатайство убийцы Гранта Динка
Апелляционный суд Турции отклонил ходатайство адвоката убийцы Гранта Динка, который требовал выпустить своего подзащитного Огюна Самаста на свободу, сообщает турецкая «Hurriyet».
Ранее дело Самаста было передано в суд по делам несовершеннолетних, так как в момент совершения убийства он был подростком. Суд по делам несовершеннолетних приговорил его к лишению свободы сроком 21 год и 6 месяцев за предумышленное убийство и еще на 1 год и 4 месяца за незаконное хранение оружия. Таким образом, убийца получил 22 года и 10 месяцев тюрьмы.
Напомним, что 17 января Стамбульский суд по тяжким преступлениям приговорил организатора убийства Динка Ясина Хаяла к пожизненному заключению. Другой обвиняемый, Эрхан Тунджел, был признан невиновным по делу об убийстве, однако осужден на 10 лет и 6 месяцев за организацию взрыва в «McDonald's». Однако суд вынес решение о его освобождении, учитывая срок, уже проведенный им в заключении в ходе разбирательства.