Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչ անող թուրք գործարարը կրկնել է իր խոսքերը
Հրեական արմատներով թուրք խոշոր գործարար, «Ալարկո» հոլիդինգի սեփականատեր Իսհաք Ալաթոն, ով օրեր առաջ «Թուրքիայի տնտեսական և սոցիալական հետազոտությունների» հիմնադրամին (TESEV) նամակ էր ուղարկել՝ կոչ անելով ջանքեր գործադրել  Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, թուրքական «Ռադիկալ»-ի հետ զրույցում կրկնել է իր խոսքերը։
Թուրք գործարարը նշել է, թե Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության հարցի շուրջը շատերի հոգեկան աշխարհն է խանգարվել։ «Դրանց համար մեկ բուժում կա՝ անցյալը քննարկել անկեղծ ու բաց և սեղանին դնել այն, ինչ որ կա։ Հայկական հարցում մենք այս կետում ենք։ Հիմա Թուրքիայում  բաց հասարակությունը պետք է մի նախաձեռնություն կազմակերպի, ինչպիսիք եղել են ներողություն խնդրած երկրներում»,-ասել է Ալաթոնը։
Հիշեցնենք, որ Իսհաք Ալաթոնն ավելի վաղ  ուղարկած իր նամակում նշել էր, թե մոտենում է 2015թ. ապրիլի 24-ը, և ինքը հոնգնել է անցյալի հետ առերեսվելու վախից, ուստի կոչ է անում վերջապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։

Турецкий предприниматель вновь призвал признать Геноцид армян
Крупный турецкий бизнесмен еврейского происхождения, владелец холдинга «Аларко» Исхак Алатон призывает признать Геноцид армян. Несколько днями ранее Алатон сформулировал свой призыв в открытом письме Фонду экономических и социальных исследований Турции (TESEV). На днях он повторил свой призыв в беседе с корреспондентом турецкого издания «Radikal».
Алатон отметил, что этот вопрос искалечил внутренний мир многих. «Средство для лечения одно – искренне и открыто обсудить прошлое и выставить на стол все, что есть. В случае с армянским вопросом мы находимся в этой точке. Сейчас турецкое общество должно организовать инициативу из числа тех, какие были в странах, попросивших прощения», – сказал турецкий бизнесмен.
Исхак Алатон в своем письме отметил, что приближается 24 апреля 2015 года, и он устал бояться взгляда в прошлое, поэтому он призывал признать Геноцид армян