ՀՅԴ ներկայացուցիչ. «Թուրքիան արձանագրություններից ստացել է իր ստանալիքի մեծ մասը՝ առանց ոչինչ տալու»
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի տնօրեն Կիրո Մանոյանը հրավիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով լրագրողի այն հարցին, թե Ֆրանսիայի Սենատի երեկվա որոշումն ինչպես կազդի հայ–թուրքական գործընթացի վրա, պատասխանել է.
–Հայ–թուրքական գործընթաց չկա, որ ազդի։ Թուրքիան այդ արձանագրությունները ստորագրեց ու մինչև հիմա էլ փորձում է հնարավորինս օգտվել դրանից, բայց գործըթնաց չկա, որովհետև Թուրքիան շահագրգռված էլ չէ, որ բացի այս արձանագրություններից՝ ուրիշ գործընթաց սկսվի։ Ինքը ստացել է իր ստանալիքի մեծ մասը՝ առանց ոչինչ տալու։ Առիթ է ասելու, որ պետք է հետ վերցնել ստորագրությունները։
Մանոյանը կարծիք է հայտնել, որ Սենատի որոշումը հայ–թուրքական արձանագրությունների հետ ուղղակիորեն առնչված չէ։ Միաժամանակ, նա ավելացրել է.
–Բայց Թուրքիայի այս ոչ կառուցողական քաղաքականությունը ՀՀ–ի հետ հարաբերություններ հաստատելու մասով նույնպես ունեցավ իր ազդեցությունը Ֆրանսիայի Սենատի երեկվա որոշման վրա, չնայած չի կարելի անտեսել նաև ֆրանս–թուրքական հարաբերությունների լարվածությունը։

Турция получила от протоколов большую часть того, что хотела, ничего при этом не дав - представитель АРФД
На вопрос о возможном влиянии принятого Сенатом Франции решения на армяно-турецкий процесс,  ответственный по политическим вопросам Бюро АРФД и руководитель офиса «Ай Дат» Киро Маноян заявил, что армяно-турецкого процесса нет, чтобы на него повлиять.
«Турция подписала эти протоколы и до сих пор, по возможности, пользуется этим, но самого процесса нет, так как Турция даже не заинтересована в том, чтобы дело пошло дальше протоколов. Турция получила от протоколов большую часть того, что хотела, ничего при этом не дав. Это хороший повод заявить, что необходимо отозвать подписи», - отметил Маноян.
Он также выразил мнение, что решение Сената Франции с армяно-турецкими протоколами напрямую не связано.
Одновременно Маноян отметил: «Однако эта деструктивная политика Турции в вопросе установления отношений с Арменией также оказала свое влияние на вчерашнее решение Сената, хотя нельзя игнорировать и напряженность во французско-турецких отношениях».