Սիրիայի իշխանությունները հերքել են իրենց մասնակցությունը Հոմս քաղաքի երեկվա արյունահեղությանը
Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ իրենք որևէ մասնակցություն չունեն Հոմս քաղաքի վրա հրետանային հարձակման հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Իշխանության ներկայացուցիչները տեղի ունեցածի ողջ պատասխանատվությունը վերագրել են «զինված գրոհայիններին», ովքեր, ըստ իշխանությունների, նպատակ են ունեցել այդ եղանակով ներազդել ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդում Սիրիայի իրավիճակի վերաբերյալ բանաձևի ընդունման վրա.
«Որոշ լրատվամիջոցների տարածած այն տեղեկատվությունը, թե, իբր, Սիրիայի բանակը հրետանային կրակ է բացել Հոմս քաղաքի վրա, տարածվում է զինված խմբավորումների, ինչպես նաև Ստամբուլում գործող Սիրիայի ազգային խորհրդի կողմից, որոնք փորձում են մեծացնել լարվածությունը և ճնշել ՄԱԿ–ում բանաձևի ընդունումը»,– նշվում է տարածված հաղորդագրության մեջ։
Տեղեկացնենք, որ ՄԱԿ–ում այսօր պետք է քննարկվի Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը կարգավորելու վերաբերյալ բանաձևը, որտեղից, ի տարբերություն ավելի վաղ նախատեսվող տարբերակի, հանվել է այն կոչը, ըստ որի՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պետք է հրաժարական տա։
Հիշեցնենք, որ այսօր տարածվեց տեղեկատվությունը, ըստ որի՝ իրավապաշտպան «Syrian Observatory for Human Rigts» կազմակերպությունը հայտնում է, որ Սիրիայի Հոմս քաղաքում հրետանային կրակոցների հետևանքով 217 մարդ է սպանվել, ավելի քան 600 մարդ՝ վիրավորվել։

Власти Сирии опровергли свою причастность к артобстрелу города Хомс
Правительство Сирии опровергло сообщения об артиллерийском обстреле города Хомс, передает «France-Presse».
Представители властей возложили ответственность на «вооруженных боевиков, целью которых является давление на Совбез ООН», который 4 февраля должен провести голосование по резолюции, призывающей к разрешению кризиса в стране мирным путем.
По данным сирийской оппозиции, в ходе обстрела Хомса погибли не менее 260 человек. Сирийский национальный совет призвал мир отреагировать на действия армии, а Россию - изменить свою позицию по резолюции ООН и признать официальный Дамаск ответственным за расправу над гражданами.
«Информация, переданная некоторыми телеканалами о том, что армия подвергла обстрелу ряд районов Хомса, распространяется вооруженными группировками, Сирийским национальным советом в Стамбуле и их информационными рупорами с целью эскалации напряженности и для использования ее при обсуждении сирийского вопроса в СБ ООН», - говорится в заявлении сирийских властей.
Сообщим, что сегодня Совбез ООН соберётся в Нью-Йорке для обсуждения ситуации в Сирии. Ранее Россия отказалась согласовать проект резолюции по Сирии, подразумевающий санкции или угрозы санкций в отношении сирийского руководства, ссылаясь на негативный ливийский опыт. Из проекта резолюции были исключены требования отставки президента Башара Асада и прекращения поставок оружия.