Սամվել Նիկոյան. «Ընտրակարգը չպետք է անդրադառնա ընտրությունների արդյունքների վրա»
ՀՅԴ և «Ժառանգություն» կուսակցությունների առաջարկած 100%–անոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու մասին օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ խորհրդարանական  լսումների ժամանակ ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը նշել է, թե իրենք շատ են հետևել,  թե ինչ հիմնավորումներ են բերում այս օրենքի ընդունման համար։
–Առաջին հիմնավորումը արդար ընտրությունների  անցկացումն է, իսկ երկրորդը կուսակցական համակարգի զարգացումը։ Այդ երկուսն էլ ինձ համար  ընկալելի չեն։ Ընտրակարգային համակարգերը չպետք է պայմանավորվեն այս ամենով,–ասել է նա։
Ըստ Սամվել Նիկոյանի՝ հարցին ճիշտ պատասխան տալու համար անհրաժեշտ է քննարկել՝ խորհրդարանը միապալատանի՞ է, թե՞ երկպալատանի։
–ՀՀ–ի համար մեծ  շքեղություն կլինի երկպալատանի խորհրդարան ունենալը։ Մենք ունենք մեկպալատանի, որը  ամփոփում է և՛ համամասնական, և՛ մեծամասնական  համակարգ։ Միջազգային փորձն էլ ասում է, որ երկուսն էլ պետք է լինեն,–ընդգծել է նա։
Ըստ Սամվել Նիկոյանի՝ արդար ընտրությունները պայմանավորված չեն ընտրակարգով։
–Գիտեք, երբ քաղաքական ուժը հայտարարում է, թե եթե ինքը այսքան տոկոս ձայն չհավաքի, ուրեմն ընտրությունները արդար չեն եղել, արդեն սխալ է։ Սա չպետք է լինի։

Самвел Никоян: «Избирательная система не должна повлиять на результаты выборов»
Во время парламентских слушаний по законодательной инициативе относительно перехода на 100% пропорциональную систему выборов, предложенной партиями «Наследие» и АРФ «Дашнакцутюн», спикер НС Самвел Никоян отметил, что они внимательно следили за тем, какие аргументы приводятся в пользу принятия данного законопроекта.
«Первый – это проведение справедливых выборов, второй – развитие партийной системы. Оба аргумента для меня непонятны. Избирательные системы не должны обуславливать все это», - отметил Никоян.
По его мнению, чтобы правильно ответить на данный вопрос, необходимо сначала обсудить, каким должен быть парламент Армении: однопалатным или двухпалатным.
«Для РА будет большой роскошью иметь двухпалатный парламент. У нас однопалатный парламент, который сочетает в себе и пропорциональную, и мажоритарную системы. Международный опыт говорит о том, что обе системы должны быть», - подчеркнул Никоян, добавив, что справедливые выборы не обусловлены избирательной системой.
«Знаете, когда политическая сила заявляет, что, если она не наберет определенное количество голосов, значит, выборы не будут справедливыми, то это уже неправильно. Этого быть не должно», - отметил спикер НС.