Ալվարդ Պետրոսյանի հարցադրումը ՀՀ նախագահին
«Հայելի» մամուլի ակումբում ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Ալվարդ Պետրոսյանը,  անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին, ասել է, որ եթե ինքը հանդիպի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ապա նրան կուղղի հետևյալ հարցադրումը.
-Պարո՛ն նախագահ, այն, ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին, պետք է շատ ուշադիր, դանդաղ շտապելով մտածել: Ո՞վ չի ուզում, որ մենք բաց սահմաններ ունենանք, որ շնչահեղձ չլինենք, սակայն ինչի՞ դիմաց։
«Երբ այդ հարցին պատասխանեն, ըստ այդմ էլ Դաշնակցությունը կկարողան կողմնորոշվել։ Մենք չենք ընդունում այս անորոշությունը»,-ասել է Ալվարդ Պետրոսյանը։

Вопрос Алвард Петросян президенту РА
В клубе «Айели» депутат парламентской фракции АРФД Алвард Петросян, говоря об армяно-турецких отношениях, сказала, что если она встретится с  президентом Сержем Саргсяном, то задаст ему следующий вопрос:
-Господин президент, в том, что касается армяно-турецких отношений, нужно быть внимательным и думать поспешая, но не торопясь. Кто не хочет, чтобы у нас были открытые границы, чтобы мы не выдохлись? Но какой ценой?
«Когда ответят на данный вопрос, тогда и Дашнакцутюн сможет определиться. Мы не приемлем эту неопределенность», - сказала Алвард Петросян.