Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավար. «Իրանն աշխարհին ներքաշում է սառը պատերազմի մեջ»
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար Ուիլյամ Հեյգը հայտարարել է, որ եթե Իրանին հաջողվի միջուկային զենք ստեղծել, աշխարհը կվերադառնա «սառը պատերազմի» վիճակին, ինչպես 1960-ականներին էր։
Նա ընդգծել է, որ այդ պարագայում իրավիճակն ավելի վտանգավոր կլինի, քան Կարիբյան ճգնաժամի ժամանակ, քանի որ Իրանն արաբական մյուս երկրներին կպարտադրի միջուկային զենք ստեղծել, և հաշվի առնելով տարածաշրջանի լարվածությունը՝ մեկ կայծն անգամ բավարար է, որպեսզի այն պայթի։
Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարարը մի կողմից խոստովանել է, որ Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները հնարավոր է՝  արդյունավետ չլինեն, մյուս կողմից էլ ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան կտրականապես դեմ է Իրանի վրա Իսրայելի հարձակմանը։ Նա հավաստիացրել է, որ Միացյալ Թագավորությունը ճնշում է գործադրում Իսրայելի վրա նման քայլի չդիմելու համար։

Глава МИД Великобритании: «Иран втягивает мир в новую холодную войну»
Министр иностранных дел Великобритании Уильям Хейг заявил, что, если Ирану удастся овладеть ядерным оружием, мир вернется к состоянию «холодной войны», как в 60 годы.
При этом, Хейг уточнил, что, по его мнению, ситуация в этом случае будет опаснее, чем в период Карибского кризиса, поскольку ядерный Иран вынудит овладеть ядерным оружием также и арабские страны, и, с учетом уже имеющегося напряжения в регионе, достаточно одной искры, чтобы все вспыхнуло.
Глава британского МИД  признал, что, с одной стороны, в Великобритании и США зреет понимание того, что санкции в отношении Ирана могут оказаться неэффективными. Но, с другой стороны, он выступил категорически против израильской атаки на Иран, заявив, что Великобритания оказывает давление на Израиль с целью не допустить такой шаг с его стороны.