Եվրանեսթի ԽՎ հանձնաժողովի անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները փետրվարի 22-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ,  ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեցին մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Եվրանեսթի խորհրդարանական վեհաժողովի ներկայացուցիչները եղան Ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնին առնչվող վավերագրերին ու փաստաթղթերին։
Եվրանեսթի ԽՎ Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի և քաղաքացիական հասարակության հարցերի հանձնաժողովի համանախագահ Լայմա Լյուչիա Անդրիկիենեն նշեց. «Իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում կազմակերպիչներին, որ մեզ հնարավորություն ընձեռվեց մեր հարգանքի տուրքը մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին»։
Տիկին Անդրիկիենեն գրառում թողեց Հայոց ցեղասպանության թանգարանի հուշամատյանում. «Հայ ժողովուրդը վայելում է մեր հարգանքը, և մենք նրա կողքին ենք։ Մենք պետք է բուժենք հայ ժողովրդի վերքերը»։

Члены Евронест посетили Цицернакаберд
Члены постоянной комиссии Парламентской ассамблеи Евронест по социальным, образовательным, культурным вопросам и вопросам гражданского общества посетили 22-го февраля Цицернакаберд, где возложили венки к мемориальному комплексу памяти жертв Геноцида армян и минутой молчания и преклонением почтили память 1.5 млн. невинных жертв.
Представители ПА Евронеста побывали также в Музее Геноцида армян, ознакомились с документами, представляющими факты совершения геноцида.
Сопредседатель комиссии Лайма Лючиа Андрикиене отметила: «Выражаю свою глубокую признательность организаторам за то, что нам была предоставлена возможность почтить память невинных жертв».
Лайма Лючиа Андрикиене сделала запись в памятной книге Музея Геноцида: «Армянский народ пользуется нашим уважением, и мы рядом с ним. Мы должны залечить раны армянского народа».