Իրանում մահապատժի են ենթարկելու իսլամը ժխտող քրիստոնյա հովվին
Իրանի դատարանը հաստատել է քրիստոնյա հովվի մահվան դատավճիռը իսլամը ժխտելու համար:  Ույսեֆ Նադարխանին քրեստոնեություն է ընդունել դեռ պատանի հասակում և Ռաշտ քաղաքում դարձել է քրիստոնեական եկեղեցու շուրջ 400–հոգանոց համայքի հովիվը:  2009թ. նրան ձերբակալել են և մեղադրել ուխտադրժություն համար: 2011թ. դատարանը  նրան դատապարտել է մահապատժի, իսկ երկու օր առաջ այդ որոշումը հասցրել են Նադարխանիի կալանավայրը, և մահվան դատավճիռը կարող է ի կատար ածվել ցանկացած պահի:
ԱՄՆ-ը միջազգային հանրությանը կոչ է անում  դատապարտել Թեհրանի այդ քայլը և նրան հարկադրել անհապաղ ազատ արձակել հոգևորականին:
Սպիտակ տան փետրվարի 23-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ Նադարխանիի հանդեպ դատարանի կայացրած որոշումը Իրանի իսկ սահմանադրության, միջազգային պայմանագրերի և քարոզվող կրոնական արժեքների  հերթական «ցնցող խախտումն է»:

Иран казнит христианского пастора за отречение от ислама
Иранский суд подтвердил смертный приговор пастору, который отказался отречься от своей веры. Юсеф Надархани перешел в христианство в юношеском возрасте и стал пастором церкви в городе Рашт, насчитывающей 400 прихожан. Он был арестован в 2009 году и обвинен в вероотступничестве. В прошлом году суд приговорил его к смертной казни, а два дня назад приговор суда был донесен до места заключения Надархани. Приговор суда может быть приведен в исполнение в любой момент.
США призывают граждан и правительства разных стран добиваться от иранских властей немедленного освобождения пастора.
В заявлении Белого дома говорится, что уголовное дело в отношении пастора Юсефа Надархани - это «шокирующее нарушение» Ираном его международных обязательств, его собственной конституции и религиозных ценностей.