Հարցազրույց բանաստեղծ Վահե Արսենի հետ
–Արդեն տևական ժամանակ է՝ պայքար է ընթանում Մաշտոցի այգում կրպակների տեղադրման դեմ և այնտեղ կանաչ գոտիների պահպանման համար։ Այս նախաձեռնությունը սատարում են նաև հանրությանը հայտնի մի շարք մարդիկ։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս պայքարը։
–Կարծիքս բազմիցս եմ հայտնել թե՛ այգում իմ գրեթե ամենօրյա ներկայությամբ, թե՛ զանգվածային լրատվամիջոցներով: Կանաչ Երևանը վերածել են անապատի, դեռևս երկու տարի առաջ, երբ գեոդեզիական մեքենաները այգում ընդերքի ուսումնասիրություն էին կատարում, թերևս առաջինն էի, որ բարձրաձայնեցի դրա մասին: Այգին տեղից էլ իր դեմքը կորցրել է, խոսքս ահռելի սրճարանի մասին է, որն անվերջանալիորեն գրավում է այգու տարածքը... Արտասահմանցի հյուրեր ունեի, հրավիրեցի համերգի, որից հետո զբոսնեցինք օպերային հարող այգով: Նրանք ուղղակի շոկի մեջ էին, երբ տեսան, որ շենքից մի քանի մետրի վրա գործում են դիսկոտեկներ, սրճարաններ՝ յուրաքանչյուրն իր «աղմուկի» տերը լինելով...
–Զարմանալի չէ՞, որ բողոքի գործողության մասնակիցներին իրենց զորակցությունը հայտնեցին նաև իշխանական շրջանակների հետ շփումներ ունեցող «աստղերը» և «հեռուստադեմքերը»։
–Ձեր նշած մարդկանց ներկայությունը ինձ միայն ուրախացնում է, նշանակում է, որ Երևանը սիրողներ դեռ կան... Այս պարագայում չի կարելի տարանջատել քաղաքական առանձին շրջանակներ: Հարցը բացարձակապես քաղաքական չէ, սակայն թե՛ իշխանական, և թե՛ ընդդիմադիր կողմերը հարցը քաղաքականացնելու միտում ունեն: Ինձ ավելի շատ զարմացնում է, որ իշխանական կողմից որևէ մեկը, հատկապես երիտասարդները, իրենց մտահոգությունը չեն հայտնում այգու կանաչ տարածքի ոչնչացման հետ կապված: Ճիշտ հակառակը՝ «մտա-վորականների» դեսանտ է իջնում այգի՝ իր իրական դեմքը ցույց տալու համար: Զարմացնում է որոշ մարդկանց ծախվածության, անթասիբության, ստրկամտության, ռոբոտացվածության աստիճանը:
2007թ. լույս տեսած «Կանաչ Աստվածների վերադարձը» բանաստեղծությունների ժողովածուիս շապիկին դրել եմ մի նկար, որը կոչվում է «Վերջին ծառը»: Նկարում ռոբոտը փրկում է անապատի վերածված երկրագնդում ապրող վերջին ծառը... Երբ մարդը կհասնի այն ժամին, երբ լիովին կկորցնի իր մարդկային հատկանիշները, դրանք կսեփականացնեն ռոբոտները...
–Ասուլիսի ժամանակ ՀՀԿ–ական պատգամավոր Մանվել Բադեյանը Մաշտոցի այգում տեղի ունեցողը կապեց հեռուն գնացող քաղաքական գործընթացների հետ, իսկ այնտեղ հավաքվածների մի մասին էլ անվանեց մարտնչող տգետներ։ Ի՞նչ կասեք այդ տեսակետի մասին։
–Եթե տգետները նրանք են, ովքեր պայքարում են կանաչ տարածքը փրկելու համար (կրպակները 90 տոկոսով տեղադրված են կանաչ տարածքում, ես այդ այգու հարևանությամբ եմ ապրում, գիտեմ ամեն թուփն ու ծառը), ապա ինչպե՞ս անվանել նրանց, ովքեր կողմ են կանաչ տարածքի վերացմանը... Վաղը մեր երեխաներն ու թոռները շնչելու օդ չեն ունենալու։ Զարմանալի է, որ, ի տարբերություն շատերի, անգամ տգետներն ու իրեն սատանիստ համարող երիտասարդը դա հասկանում են...
–Մի խումբ երգիչներ հայտարարություն տարածեցին, որով բոյկոտում են Բաքվում կայանալիք «Եվրտատեսիլը»։ Ինչպե՞ս եք գնահատում նրանց այդ քայլը։ Պե՞տք է Հայաստանը մասնակցի այդ մրցույթին։
–Մենք ունենք ադրբեջանամելիզմասեր մի շարք երգ գրող-կատարողներ, կարծում եմ՝ շատ կուզեն միակողմանի տոմսով առաքվել Ադրբեջան...
–Մոտենում են խորհրդարանական ընտրությունները։ Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք այդ ընտրություններից և նախընտրական այս շրջանում ի՞նչ խորհուրդ կտաք արվեստագետներին ու հանրությանը հայտնի մարդկանց։

Интервью с поэтом Ваге Арсеном
-Уже долгое время идет борьба против установления в парке на проспекте Маштоца торговых павильонов и за сохранение зеленой зоны парка. Эту инициативу поддерживает также ряд известных общественности людей. Как Вы оцениваете эту борьбу?
-Я неоднократно высказывал свое мнение, как своим ежедневным присутствием в парке, так и в СМИ. Зеленый Ереван был превращен в пустыню еще два года назад, когда при помощи геодезических машин в саду проводились изучения недр. Пожалуй, я был первым, кто заявил об этом. Парк и без того потерял свой облик. Речь идет об огромном кафе, которое неограниченно захватывает территорию парка… У меня были гости из заграницы, которых я пригласил на концерт. После этого мы прогулялись по прилегающему к зданию оперы парку. Так вот, они были просто в шоке, когда увидели, что в нескольких метрах от зданий  работают дискотеки, кафе, которые производили много шума…
-Разве не удивительно, что свою поддержку участникам акции протеста выразили и имеющие контакты с властными кругами «звезды» и «телевизионные лица»?
-Присутствие отмеченных вами людей меня только радует. Это означает, что любящие Ереван пока есть… В данном случае нельзя отделять различные политические круги. Вопрос абсолютно не политический, однако, как властная, так и оппозиционная стороны хотят политизировать вопрос. Меня больше удивляет, что никто с властной стороны, в особенности молодежь, не высказали своей обеспокоенности в связи с уничтожением зеленой зоны парка. Даже, наоборот, в парк спускается десант «представителей интеллигенции», чтобы показать свое реальное лицо. Удивляет степень продажности, бесчестия, раболепия и роботизации некоторых людей.
На обложке собрания стихотворений «Возвращение зеленых Богов», вышедшего в 2007 году, была изображена картина, которая называется «Последнее дерево». На ней робот спасает растущее на превратившейся в пустыню планете последнее дерево… Когда человек дойдет до того, что полностью потеряет свои человеческие качества, их присвоят себе роботы…
-Во время пресс-конференции депутат парламента от РПА Самвел Бадеян связал происходящее в парке на проспекте Маштоца с далеко идущими политическими процессами, а часть собравшихся здесь – назвал «воинствующими невеждами». Что Вы скажете по этому поводу?
-Если невеждами являются те, кто борются за спасение зеленых территорий (90% торговых павильонов размещены на зеленых территориях - я живу по соседству с этим парком, и знаю здесь каждый куст и дерево), тогда как назвать тех, кто выступает за уничтожение этих территорий? Завтра нашим детям и внукам нечем будет дышать. Удивительно, что, в отличие от многих, даже невежды и считающий себя сатанистом молодой человек понимает это …
-Группа певцов распространила заявление, в котором говорится о бойкотировании предстоящего в Баку «Евровидения». Как Вы оцениваете данный шаг? Должна ли Армения участвовать в этом конкурсе?
-У нас есть ряд авторов и исполнителей, любящих азербайджанские мотивы. Думаю, что они очень захотели бы отправиться в Азербайджан билетом в один конец…
-Приближаются парламентские выборы. Какие у Вас ожидания от этих выборов, и какой бы Вы совет дали деятелям искусства и известным обществу людям в этот предвыборный период?