«Ժառանգություն» կուսակցության համագումարում ընդունված բանաձևը
Ելնելով կուսակցության` նախորդ համագումարներում ընդունած որոշումների եւ հռչակագրերի ոգուց, հավանության արժանացնելով վեցերորդ համագումարից հետո կուսակցության խորհրդի հաստատած փաստաթղթերը,
«Ժառանգություն» կուսակցության յոթերորդ համագումարն արձանագրում է.
Տարածաշրջանում Հայաստանն ու նրա ժողովուրդը շարունակում են ապրել ուժգնացող ներքին ու արտաքին մարտահրավերների պայմաններում: Արդյունքում`
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու ազատությունը, իշխանության կազմավորման ու երկրի կառավարման գործընթացներին նրա մասնակցությունը սահմանափակված են: Անպաշտպանվածության զգացումից, իշխանական կամայականություններից, կոռումպացվածությունից, սոցիալական ու իրավական անարդարություններից հուսալքված` բազում մեր համերկրացիներ շարունակում են բռնել արտագաղթի ճանապարհը:
Ժողովուրդն իրականում մինչ օրս իշխանության աղբյուր չի հանդիսացել, իսկ փաստացի ձեւավորված իշխանությունը հաշվետու չի եղել նրան: Ազգային հարստության ու երկրի պաշարամիջոցների բաշխումն իրականացվել է ոչ հասցեական` հազարավոր մարդկանց եւ ընտանիքների իրավունքների ու իսկական կենսավիճակի անտեսմամբ:
Պետության լծակները ծառայեցվել են որպես գործիք քաղաքականության ու տնտեսության մեջ անհավասարությունը, ավատատիրությունն ու մենաշնորհը ընդլայնելու, առանձին խմբերի, կուսակցությունների ու իրենց պետերի, քրեածին եւ օլիգարխիկ տարրերի հետաքրքրությունները սպասարկելու համար, ինչը շատ հաճախ ուղեկցվել է հասարակության եւ շարքային քաղաքացու շահերի ոտնահարմամբ:
Ազգային շահի գիտակցումը, Հայաստանում եւ նրա սահմաններից դուրս հայոց ինքնությունը պահպանելու, Հանրապետության քաղաքացու, ազգի արժանապատվությանն ու անվտանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին հակադարձելու, բոլոր երկրների հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալու հրամայականները պետք է ուղենշեն Հայաստանի արտաքին հարաբերությունները:
Թուրքիայի հետ կապերի կարգավորման կողմնակիցը լինելով` կուսակցությունն անթույլատրելի է նկատում որեւէ գործողությամբ կամ փաստաթղթով 1921թ. կնքված թուրք-բոլշեւիկյան անիրավակարգ պայմանագրերի ճանաչումը Հայաստանի կողմից` դրանցից բխող պարտավորությունների ստանձնումը, հայ-թուրքական արձանագրություններում ենթադրվող որեւէ նախապայմանի ընդունումը: Հայոց ցեղասպանության եւ Մեծ հայրենազրկման հիմնախնդրի միջազգայնացումը, արեւմտահայության շառավիղների հայրենադարձության իրավունքի ճանաչման ուղղությամբ քայլերի մշակումն ու Սփյուռքի հետ փոխգործակցումը այս հանձնառության անբաժանելի մասն են կազմում:
Բացառիկ հարգանքի արժանի Արցախի օրինավոր անկախության ու ամբողջականության անվերապահ ճանաչումը հանրապետական իշխանությունների անուղղակի կամ բացահայտ համաձայնությամբ վտանգաշատ պայմանականության մեջ է պահվում այլոց կամքից, հակամարտության էությունը նենգափոխող առաջարկներից եւ միակողմանի զիջումներից, առանց ԼՂՀ-ի մասնակցության բանակցություններից, աշխարհաքաղաքական զարգացումներից, նույնիսկ` հայ-թուրքական հարաբերություններից: Ադրբեջանի ռազմական սադրանքներին եւ ԼՂՀ հիմնախնդիրը խեղաթյուրող նախահարձակ քարոզչությանը ցուցաբերվող Հայաստանի հակազդեցությունը գնահատելով ոչ բավարար` կուսակցությունը մատնանշում է, որ իրավիճակի բեկումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդությամբ ընթացող բանակցություններում ԼՂՀ-ի լիիրավ մասնակցի կարգավիճակի անմիջական հաստատումն է:
Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում բարեկամության ջատագով լինելով` կուսակցությունը չհիմնավորված է գնահատում Հայաստանում Դաշնության ռազմահենակետերի տեղակայման ժամկետավրեպ երկարաձգումը, անթույլատրելի է համարում Ռուսաստանի ուղեծրի շուրջ նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններ միավորելու որեւէ ձեռնարկի Հայաստանի մասնակցությունը` ի հաշիվ իր իսկ ինքնիշխանության:
Կարեւորելով Վրաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը՝ կուսակցությունը գտնում է, որ լուծման կարոտ են մնում վիրահայության, հայոց մշակութային ժառանգության խնդիրները, իսկ հայրենի Ջավախքը դեռ չի դարձել երկու երկրները կամրջող կենսօղակ:
Իրանի շուրջ մտահոգիչ միջազգային զարգացումներում կուսակցությունը կողմնակից է Իսլամական հանրապետության միջուկային ծրագրին առնչվող լարվածությունը բանակցությունների ճանապարհով հանգուցալուծելուն եւ ռազմական որեւէ դիպաշար գնահատում է պայթյունավտանգ:
Դեպի Եվրոպական ժողովուրդների ընտանիք վերադարձը նկատելով Հայաստանի ռազմավարական նշանակության նպատակային հանգրվան` կուսակցությունը ողջունում է Ասոցացման համաձայնագրի շրջանակում ընթացող ԵՄ-ՀՀ բանակցությունները:
Ուստի` գալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ, հանուն նոր Հայաստանի ու սերնդափոխիչ նոր իրագործումների եւ լի քաղաքացիական ազգային իշխանություն ձեւավորելու վճռականությամբ,
«Ժառանգություն» կուսակցության համագումարը որոշում է.
• կոչով դիմել ազգային-ժողովրդավարական ուժերին ու քաղաքացիական ողջ հանրությանը՝ կատարելու համարձակ ու համատեղ քայլեր շոշափելի համախմբման ուղղությամբ` օգտագործելով հնարավոր բոլոր ուղիները` ընտրությունից մինչեւ հրապարակային միասնություն.
• ողջունել «Ժառանգության» հեռանկարային համագործակցությունը քաղաքական ու քաղաքացիական գործընկերների հետ եւ քաջալերել սույն բանաձեւի գնահատականների ու լուծումների հիման վրա էական համերաշխության կենսակոչումը.
• հրավիրել «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդի նիստ ս.թ. մարտի 18-ին` նրան օժտելով առաջիկա ընտրությունների առնչությամբ որոշումներ ընդունելու իրավասությամբ.
• լիազորել վարչության նախագահին` խորհրդարանական ընտրություններից հետո հրավիրելու կուսակցության հերթական համագումար` ղեկավար մարմինների ձեւավորման եւ օրախնդիր այլ հարցերով:

Резолюция, принятая на съезде партии «Наследие»
Исходя из духа принятых на прошлых съездах решений и деклараций, одобряя документы, принятые Советом партии после 6-го съезда,
7-й съезд партии «Наследие» констатирует:
Армения и ее народ продолжают жить в регионе в условиях усиливающихся внутренних и внешних вызовов. В результате:
Для гражданина Республики Армения ограничены свобода, участие в процессе формирования власти и управления государством. Многие наши соотечественники из-за чувства незащищенности, произвола власти, коррупции, разочаровавшись из-за социальной и правовой несправедливости, выбирают путь эмиграции.
Народ до сих пор реально не является источником власти, а фактически сформированная власть ему не подотчетна. Распределение национального богатства и ресурсов страны было безадресным, без учета прав и реального состояния тысяч людей и семей.
Государственные рычаги служили инструментом для углубления неравенства, феодализма и монополии в политике и экономике, для обслуживания интересов отдельных групп, партий и их руководителей, криминогенных и олигархических элементов, что очень часто сопровождалось попиранием интересов общества и рядового гражданина.
Осознание национального интереса, императива сохранения армянской самобытности в Армении и за ее пределами, противостояние вызовам достоинства и безопасности гражданина Армении и нации, налаживание добрососедских отношений со всеми соседями должны служить ориентирами внешней политики Армении.
Являясь сторонником урегулирования отношений с Турцией, партия считает недопустимым признание Арменией каким-либо действием или документом незаконных турецко-большевистских договоров 1921г., принятия вытекающих из них обязательств, принятия какого-либо предусловия в армяно-турецких протоколах. Вывод на международную арену вопроса армянского Геноцида и Великого лишения родины, разработка шагов в направлении признания права поколений западного армянства на репатриацию и сотрудничество с диаспорой являются неотъемлемой частью этого обязательства.
Заслуживающие особое уважение законная независимость и безусловное признание целостности Арцаха при косвенном или открытом согласии властей Республики находится в опасной обусловленности от воли других, от искажающих сущность порочных предложений и от односторонних уступок, от переговоров без участия НКР, от геополитических развитий и, даже от армяно-турецких отношений. Оценивая неудовлетворительно реакцию Армении на военные провокации Азербайджана и искажающую проблему НКР агрессивную агитацию, партия указывает, что перелом ситуации на переговорах при посредничестве Минской группы ОБСЕ наступит при установлении для НКР статуса полноправного участника.
Являясь сторонником дружественных отношений с Россией, партия считает необоснованным преждевременное продление договора о дислокации военных баз в Армении, а также считает недозволенным участие Армении в ущерб своему суверенитету в каких-либо инициативах России по объединению бывших Советских Республик, находящихся в России.
Подчеркивая важность развития отношений с Грузией, партия находит, что своего решения требуют вопросы армянства Грузии, армянского культурного наследия, а родной Джавахк еще не стал связующим звеном между двумя странами.
В вызывающей беспокойство ситуации вокруг Ирана партия является сторонницей переговорного разрешения напряженности в связи с ядерной программой Исламской республики, и любой военный инцидент считает взрывоопасным.
Рассматривая возвращение в семью Европейских народов как стратегическую целевую задачу, партия приветствует текущие переговоры Армении в рамках Ассоциации с ЕС.
Следовательно, в преддверии парламентских выборов, во имя новой Армении и новых свершений, ведущих к смене поколений, и полный решительности сформировать гражданскую национальную власть,
Съезд партии «Наследие» постановляет:
-Обратиться к национально-демократическим силам и всему гражданскому обществу с призывом совершить смелые совместные шаги для ощутимого сплочения, используя все возможные пути от выборов до публичного единства.
-Приветствовать перспективное сотрудничество с гражданскими и политическими партнерами и поощрять воплощение в жизнь солидарности, основанной на оценках и решениях данной формулы.
-Созвать заседание совета партии «Наследие» 18 марта сего года, наделив его полномочиями по принятию решений, касающихся предстоящих парламентских выборов.
-Уполномочить председателя правления созвать после парламентских выборов очередной съезд партии для формирования руководящих органов и решения других актуальных задач.