ՀՀԿ–ն Սերժ Սարգսյանի սխալներն ուղղում է դրանք կոծկելով
«Գործ անողի թույլ տված սխալը հնարավոր է ուղղել: Այդ սխալը, անգամ որպես սխալ, շատ ավելի մեծ արժեք է, քան ոչինչ չանողների դատարկ ու ամուլ, թվացյալ ճիշտ ելույթները»: Սա հատված է 2012թ. մարտի 10–ին կայացած ՀՀԿ 13–րդ համագումարում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթից։ Մի կողմ թողնենք այն պարզ ճշմարտությունը, որ իրականում սխա՛լը ոչ մի արժեք չունի, եթե այն պարզապես թույլ չես տալիս, ոչ թե անվերջ սխալվում ես, հետո արդարանում՝ դե չի սխալվում նա, ով ոչինչ չի անում։ Ճիշտ չգործելն արդարացնելու հեշտ միջոց են գտել, էլի։ Այդ տրամաբանությամբ կարելի է հավերժ սխալվել։ Դա նույնն է, թե բժիշկը պարբերաբար սխալվի ու մարդկանց վնաս տա, իսկ հետո էլ հայտարարի, թե մեր գործած սխալն ավելի արժեքավոր է, քան ոչինչ չանելը։
Սերժ Սարգսյանի ասածներից դուրս է գալիս, որ Հայաստանը փորձարարական կենտրոն է, իսկ իրենք այդ կենտրոնում տարբեր բաներ են սովորում։ Սխալվում են ու սովորում, սխալվում են ու սովորում, և այդպես շարունակ։
Հիմա առաջարկում եմ տեսնել, թե ինչպես են վարվում ՀՀԿ–ում սխալվելուց հետո։ Պարզվում է` ՀՀԿ–ն գտել է Սերժ Սարգսյանի սխալներն ուղղելու հեշտ ու պարզամիտ ձևը... դրանք կոծկելով։
Օրեր առաջ՝ մարտի 7–ին, տեղի ունեցավ ՀՀԿ նոր՝ թարմացված կայքի շնորհանդեսը։ Ծանոթ լինելով ՀՀԿ–ի կարկառուն ներկայացուցիչների հոգեբանությանը՝ միանգամից մտածեցի, որ նրանք առիթը բաց չէին թողնի և չէին դիմանա այնտեղից իրենց ոչ ձեռնտու, այսինքն՝ սխալների մասին փաստող նախկին հրապարակումներից ազատվելու գայթակղությունից։ Եվ, իրոք, չէի սխալվել։
Հայ–թուրքական քիրվայության և Գյուլի անունը իշխող վերնախավի բոլոր ներկայացուցիչների ու ԶԼՄ–ների կողմից մեղրով տալու փուլում ՀՀԿ–ի կայքում տեղադրվել էր, թե ինչպես է Սերժ Սարգսյանը հայտարարել, որ ուրախությամբ է ընդունել Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում օժանդակելու Թուրքիայի նախագահի առաջարկը։
«Նաև ուրախ եմ, որ պրն. Գյուլը մեր հանդիպման մասին տպավորություններով կիսվել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, և կարծում եմ, որ չափազանց կարևոր է, որ բանակցությունների մթնոլորտը, ոգին ու տառը տարածում գտնեն: Հանդիպման ժամանակ պրն. Գյուլն ասաց, որ անհրաժեշտության պարագայում ինքը պատրաստ է օժանդակել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորմանը, և ես ուրախությամբ ընդունեցի դա, որովհետև միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից»,–ասել էր Սերժ Սարգսյանը։
Ու այս հրապարկմանը հետևյալ հասցեով՝ http://www.hhk.am/arm/lrahos.php?action=fullnews&id=10109, բազմիցս հղում ենք արել և բազմաթիվ վերլուծություններ ու մեկնաբանություններ ներկայացրել։
Իսկ երբ Գյուլը հետ չկանգնեց իր նախապայմանից (ինչն ի սկզբանե բոլորին տեսանելի էր, բացի, թերևս, Սերժ Սարգսյանից), ՀՀ իշխող վերնախավը մեկ օրում խիստ հայրենասեր դարձավ ու թուրք նախագահի հասցեին՝ էլ գող փիսո, էլ քաչալ շուն ու էլ ինչ ասես չսկսեց ասել։ Ու այդ ժամանակ անկեղծորեն զարմանում էի, թե ինչպե՞ս ՀՀԿ–ի կայքից չի հեռացվում վերոնշյալ հրապարակումը՝ չէ՞ որ այն ապացուցում էր, որ հենց Սերժ Սարգսյանի քաղաքական սխալ հաշվարկների ու, ժողովրդական լեզվով ասած, ջուրը չտեսած բոբիկանալու քաղաքականության պատճառով ենք Գյուլի բերանը լեզու դրել։
Փաստորեն, զարմանքս երկար չտևեց։ «hhk.am» կայքի թարմացումից հետո այդ նյութի իզն ու թոզն էլ չի երևում այնտեղ (շտապեմ տխրեցնել ՀՀԿ–ականներին. կուսակցության նախկին կայքէջի այդ մասը մեզ մոտ կա նկարով պահված և եթե հարկ լինի՝ այն կներկայացվի)։
Ամեն դեպքում, հասկանալու համար, թե ինչ տրամաբանությամբ է Սերժ Սարգսյանի հիշյալ մտքերը հանվել, դիմեցի ՀՀԿ–ական պատգամավոր Արտակ Զաքարյանին, ով և շնորհանդեսի ժամանակ ներկայացրել էր իրենց կուսակցության թարմացված կայքը։
–ՀՀԿ–ի նոր կայքում արխիվային համակարգ կա՞։
–Այո՛։
–Ո՞ր հատվածում։ Ես փնտրել եմ, չկար։
–Ինքն ամբողջն արխիվ է։
–Նախկին հրապարակումները կա՞ն։
–Որպես արխիվ՝ այդպիսին չկա։ Կուսակցության մասին ամբողջ պատմական տվյալները կան, կուսակցության ամբողջ համագումարների պատմությունը կա։
–Եթե ուզում ենք գտնել այն նյութը, որտեղ արձանագրված է՝ ինչպես էր Սերժ Սարգսյանը Աբդուլահ Գյուլին Հայաստան հրավիրել և ղարաբաղյան հարցում սիրով ընդունել նրա օժանդակությունը, կարո՞ղ ենք։
–Դա լրատվական նյութ է, որը պարտադիր չէ, որ մեր կայքում լինի։ Նախկին կայքում եղել է, բայց հիմա տեղեկատվական կենտրոն բաժինը գործում է արդեն թարմ լուրերի, տեղեկատվության հիման վրա։
–Կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ նախկին՝ ձեզ ոչ ձեռնտու նյութերը պարզապես կոծկել եք։
–Ո՛չ, չեք կարող ենթադրել, որովհետև միլիոնավոր տեղեկատվական նյութեր են եղել, և եթե այդ ամբողջը պահենք, դա կդառնա տեղեկատվական արխիվ, ոչ թե՝ կուսակցության կայք։
–Բայց առաջ կար, այսինքն՝ առաջ «hhk.am»–ը կուսակցակա՞ն կայք չէր։
–Նախկին կայքը գործում էր, և իր մեջ արխիվը կար, հիմա ներկա կայքը թարմացվել է, և սա նոր կայք է։ Իր մեջ տեղեկատվական կենտրոնը գործում է նոր կայքի բացման օրվանից սկսած։
Ի դեպ, ՀՀԿ–ի նոր կայքից բացակայում է նաև փնտրման համակարգը, և համոզված եմ, որ այնտեղից Գյուլի օժանդակությունը սիրով ընդունելու հրապարակման օրինակով նմանատիպ՝ ՀՀԿ–ին ոչ ձեռնտու, շատ նյութեր ևս հանվել են։
Բայց դե ինչքան էլ կոծկեն, հո իրականությունը չե՞ն կոծկի, մանավանդ որ, փառք Աստծո, հիշողությունից դեռ չենք դժգոհում։ Փաստորեն, կարող ենք ասել, որ Սերժ Սարգսյանի առաջարկած կարգախոսը՝ «Հավատանք, որ փոխվենք»–ը գործնականում նշանակում է հավատանք, որ կայքերից ու այլ տեղերից ոչ ցանկալի բաները հեռացնելով՝ կարող ենք համոզել ընտրողներին, որ փոխվել ենք։ Տեսնես քանի՞ մարդ կհավատա, որ այդպիսով հնարավոր է փոխվել։
Հ. Գ. Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ–ի 13–րդ համագումարում մի արտահայտություն էլ արեց.
«Եթե չես հավատում քո պատգամավորին, ուրեմն դու պատգամավոր չունես, չես հավատում դատարանին, ուրեմն՝ դատարան չունես, չես հավատում քո երկրին, ուրեմն՝ երկիր չունես: Այս ինքնամերժումով մենք հասցրել ենք մեծ ավերածություններ գործել մեր իսկ տան մեջ: Այս ճանապարհը մեզ ոչ մի տեղ չի տանում: Հավատա՛նք, որ փոխենք»:
Լավ կլիներ, որ այս ձևակերպման մեջ լիներ նաև՝ եթե չես հավատում քո նախագահին, ուրեմն դու նախագահ չունես։ Համոզված եմ, որ ահագին մարդ առանց նախագահ կմնար Հայաստանում։

РПА исправляет ошибки Сержа Саргсяна, маскируя их
«Ошибку, допущенную тем, кто работает, можно исправить. Эта ошибка, даже будучи ошибкой, ценнее, чем пустые и бессмысленные, но кажущиеся правильными, выступления тех, кто просто сложил руки». Это фрагмент из выступления президента РА Сержа Саргсяна во время состоявшегося 10-го марта 2012г. 13-го съезда РПА. Оставим в стороне ту простую истину, что в действительности ошибка не имеет никакой ценности, если ты не просто ошибся, а допускаешь ее постоянно, оправдывая это тем, что не ошибается только тот, кто ничего не делает. Ну и легкий же способ нашли для оправдания своих ошибок! По этой логике можно ошибаться бесконечно. Это то же самое, если бы врач периодически ошибался, нанося людям вред, а потом заявлял, что его ошибка ценнее, чем безделье.
Из слов Сержа Саргсяна выходит, что Армения является экспериментальным центром, а они учатся в нем. Ошибаются и учатся, ошибаются и учатся, и так бесконечно.
Сейчас предлагаю посмотреть, как поступают в РПА после совершения ошибок. Выясняется, что РПА нашла легкий и примитивный способ исправления ошибок Сержа Саргсяна… путем их маскирования.
7-го марта, состоялась презентация обновленного сайта РПА. Будучи знакома с психологией ярких представителей РПА, я сразу же подумала, что они не упустят возможности и не устоят перед соблазном убрать с сайта невыгодные им, то есть свидетельствующие об их ошибках старые публикации. И я не ошиблась.
На этапе армяно-турецкого братания и преподнесения имени Гюля всеми представителями правящей элиты и СМИ в позитивных тонах на сайте РПА было размещено выступление Сержа Саргсяна, в ходе которого он заявлял, что с радостью принял предложение президента Турции содействовать в вопросе урегулирования Карабахской проблемы.
«Также я рад, что г-н Гюль поделился впечатлениями от нашей встречи с Президентом Азербайджана, и, думаю, что чрезвычайно важно, чтобы атмосфера переговоров, их дух и буква получили распространение. Во время встречи г-н Гюль сказал, что в случае необходимости он готов содействовать урегулированию армяно-азербайджанских отношений, и я с радостью принял это, потому что только ненормальный человек может отказаться от содействия»,– заявил тогда Серж Саргсян.
И на эту публикацию, находившуюся по адресу http://www.hhk.am/arm/lrahos.php?action=fullnews&id=10109, мы многократно ссылались и делали многочисленные анализы и комментарии к ней.
Когда же Гюль отступился от своего предусловия (что изначально было очевидно для всех, кроме, пожалуй, Сержа Саргсяна), правящая элита РА в одночасье стала крайне патриотичной и что только не начала говорить в адрес турецкого президента. Тогда я искренне удивлялась, каким образом с сайта РПА не удаляют вышеуказанную публикацию, ведь она доказывает, что именно по причине ошибочных политических расчетов Сержа Саргсяна и, говоря народным языком, политики а-ля «не зная броду, сунулся в воду» развязали Гюлю язык.
Фактически, мое удивление длилось недолго. После обновления сайта «hhk.am» от этого материала на нем не осталось и следа (поспешу разочаровать республиканцев: у нас сохранена эта страница бывшего сайта партии в виде фотографии и в случае необходимости она будет представлена).
В любом случае, чтобы понять, с какой логикой было удалено упомянутое высказывание Сержа Саргсяна, я обратилась к депутату от РПА Артаку Закаряну, который представлял обновленный сайт во время презентации.
–На новом сайте РПА есть архивная система?
–Да.
–В какой части? Я искала, но ее не было.
–Сайт целиком является архивом.
–Старые публикации есть?
–Архива, как такового, нет. Есть все исторические данные о партии, история всех ее съездов...
–Можно ли найти на сайте тот материал, в котором зафиксировано то, как Серж Саргсян пригласил Абдуллу Гюля в Армению и с радостью принял его предложение содействовать в вопросе Карабаха?
–Это новостной материал, наличие которого на нашем сайте необязательно. На старом сайте был, но сейчас информационный центр работает уже со свежей информацией.
–Можно ли предположить, что старые, невыгодные РПА материалы просто были удалены?
–Нет, не можете, поскольку на сайте были миллионы информационных материалов. Если это всё держать на сайте, то это будет архивом, а не сайтом партии.
–Выходит, что раньше, когда всё это было, «hhk.am» не являлся партийным сайтом?
–Старый сайт действовал, и в нем был архив. Сейчас он обновлен. Это новый сайт. Его информационный центр работает со дня открытия нового сайта.
Кстати, на новом сайте РПА отсутствует и поисковая система. Убеждена, что по примеру статьи о Гюле с сайта удалено еще много невыгодных РПА публикаций.
Но сколько бы не скрывали, скрыть действительность не удастся, тем более, что на память пока не жалуемся. Фактически, можем сказать, что предложенный Сержем Саргсяном лозунг «Давайте верить, чтобы изменить» на практике означает призыв верить, что, удаляя с сайтов и других мест нежелательные вещи, можем убедить избирателей, что изменились.
Интересно, сколько людей поверят, что подобным образом можно измениться?
P. SВо время 13-го съезда РПА президент Серж Саргсян высказал еще одну любопытную мысль:
«Если ты не веришь своему депутату, значит, у тебя нет депутата, не веришь судье, значит, нет суда, не веришь своей стране, значит, нет и страны. Этим самоотрицанием мы успели порушить многое в нашем же доме. Этот путь нас ведет в никуда. Давайте поверим, чтобы могли бы изменить».
Было бы хорошо, если бы у этой формулировки было продолжение: «если ты не веришь своему президенту, значит, у тебя нет президента». Уверена, что множество граждан Армении остались бы без президента.