Խաչատուր Սուքիասյանը հերքում է, որ ֆինանսապես աջակցել է ՀԱԿ–ին
–Ես հերքո՛ւմ եմ, որ ֆինանսապես աջակցել եմ,–ասել է թիվ 10 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով պատգամավորության թեկնածու առաջադրված Խաչատուր Սուքիասյանը՝ պատասխանելով նախորդ նախագահական ընտրությունների ժամանակ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գլխավորած շարժմանը ֆինանսապես աջակցելու մասին հարցին։
Նրան վիրավորում է, որ իրեն կարող են դիտել զուտ միայն որպես ֆինանսական աջակցող, քանի որ վստահ է, որ իր փորձառությամբ բավական մեծ նպաստ կարող է բերել։
Մասնավորապես ԱԺ անցնելուց հետո Սուքիասյանն առաջարկելու է հարկերից ամբողջությամբ ազատել հագուստի շուկան և հանդես է գալու տնտեսական մի շարք այլ օրինագծերով։
Ինչ վերաբերում է նույն ընտրատարածքում թեկնածություն առաջադրած «Նուշիկյան ասոցիացիայի» նախագահին և նրա խնամիական կապին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հետ, Սուքիասյանը նշել է, որ իրեն մտահոգում է մեկ բան՝ գլխավոր դատախազը՝ թե՛ որպես դատախազ, թե՛ որպես «Նիգ–Ապարան» հայրենակցական միության ներկայացուցիչ, իրավունք չունի զբաղվել քաղաքականությամբ. նրա գործը զուտ գլխավոր դատախազությունն է։

Хачатур Сукиасян отрицает, что оказывал финансовую помощь АНК
«Я отрицаю, что оказывал финансовую помощь», - заявил выдвинувший свою кандидатуру на избирательном участке № 10 Хачатур Сукиасян, отвечая на вопрос о финансировании им АНК во время парламентских выборов 2007г.
Сукиасяна оскорбляет то, что его могут рассматривать лишь в качестве источника финансирования, поскольку он убежден, что своим опытом может принести достаточно большую пользу.
В частности, после прохождения в Национальное собрание Сукиасян предложит полностью освободить от налогов рынок одежды и выступит с рядом экономических инициатив.
Что касается выдвинувшего свою кандидатуру на том же участке председателя компании «Нушикян ассоциация» Гарегина Нушикяна и его родственной связи с генеральным прокурором РА Агваном Овсепяном, то Сукиасян отметил, что его беспокоит одно: Агван Овсепян, как генеральный прокурор, не имеет права заниматься политикой: он должен заниматься прокуратурой.