Իշխանությունը հերթական թամաշան է նախաձեռնում և կիրառում հին մեթոդը
Հայաստանի քաղաքագետների միությունում չորս կուսակցություններ՝ ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն, ՀԱԿ–ը, ու «Ժառանգությունը» օրերս ստորագրեցին ընտրությունների վերահսկողության միասնական շտաբ ձևավորելու մասին փաստաթուղթը։
Փաստաթուղթը ստորագրելուն նախորդած քննարկմանը ներկա էր նաև ՀՀԿ–ն ներկայացնող Գալուստ Սահակյանը, ով, սակայն, չմիացավ համաձայնագրին՝ պատճառաբանելով, թե ՕԵԿ–ի բացակայությունն իրեն վրդովվեցնում է (այդ նույն պահին «էգ առյուծ» Հեղինե Բիշարյանը Կառավարության նիստերի դահլիճում անկեղծանում էր, թե ի դեմս Արթուր Բաղդասարյանի՝ ՕԵԿ–ում կանայք շատ են)։
Եվ այսպես, ապրիլի 4–ին ստորագրված փաստաթուղթը կրկին ստեղծեց մի վիճակ, երբ քաղաքական դաշտում ձևավորվում է «կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ»։ Պարզ էր, որ Սերժ Սարգսյանի թիմին այս ամենն անհանգստացնելու էր և նրանք փորձելու էին վիժեցնել «չորսի համաձայնագիրը»։ Այդպես էլ եղավ։ Գործի են դրվել ծախու մամուլը, ինչպես նաև հին ու փորձված «տրյուկները»։
Իշխանությունը հիմա մի քանի մեթոդ է կիրառում, որպեսզի չեզոքացնի «կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ» ձևաչափը։ Նախ շրջանառության մեջ դրվեց Սամվել Նիկոյանին կից գործող, իբր թե, առավել լայն ընդգրկում ապահովող մարմնի ստեղծման գաղափարը, ապա «մեյդան» եկավ «երկխոսական» շրջանից գյալաջիի ու թամաշայի մեջ հմտացած Դավիթ Հարությունյանը, ում առաջարկներից պարզ դարձավ, որ ՀՀԿ–ն քաղաքական ուժերին կոչ է անում մասնակցել հերթական շոուին, ինչպիսիք որ կազմակերպվում էին Սերժ Սարգսյանի կողմից Մարզահամերգային համալիրում, երբ տասնյակ կուսակցապետերի հետ քննարկվում էր ամեն ինչ, բայց, ըստ էության, ոչինչ կամ ինչպիսին, որ եղավ ՀԱԿ–կոալիցիա «երկխոսությունը», երբ իշխանությանը պետք էր ընդամենը գործընթացը կամ էլ ինչպիսին, որ մենք տեսանք հայ–թուրքական գործընթացի ժամանակ, երբ թուրքերն օգտագործեցին հարաբերությունների կարգավորման իմիտացիան՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը փաստացի դադարեցնելու և Ղարաբաղի հարցում միջնորդ դառնալու համար՝ փոխարենը ձեռնունայն թողնելով հայկական կողմին։
«Չորսի համաձայնագիրը» վիժեցնելու նպատակով իշխանությունը կիրառում է նաև ներսից պառակտման հին ու փորձված տեխնոլոգիան։ Կարծում ենք պատահական չէ, որ «ժառանգության» շտաբի պետ և ըստ տարածված տեսակետի՝ նախագահականի ու Րաֆֆիի միջև «բրոքերի» դերակատարում ունեցող  Խաչատուր Քոքոբելյանը, Գալուստ Սահակյանի պես, փաստացի, դեմ արտահայտվեց ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբի ձևավորմանը ու հայտարարեց, որ իրենց ստորագրությունը կարող են հետ կանչել՝ դրանով իսկ անհարմար վիճակի մեջ դնելով «ժառանգության» փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանին, ով ստորագրել էր հիշյալ փաստաթղթի տակ։ «Ժառանգության» ցուցակը գլխավորող Րաֆֆի Հովհաննիսյանի վերջին ասուլիսից ու «Հայկական ժամանակին» տված հարցազրույցից էլ պարզ դարձավ, որ «Ժառանգությունը», չարաճճի նախապայմաններ դնելով, ավելի շուտ առիթ է ման գալիս համաձայնագրից դուրս գալու, քան այն կյանքի կոչելու համար։
Այսպիսով, ստացվում է, որ «կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ» ձևաչափին հասկանալի պատճառներով դեմ է արտահայտվում ՀՀԿ–ն, որը փորձում է թամաշաների միջոցով մոլորության մեջ գցել ընտրողներին։ «Կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ»–ին, մեծ հաշվով, դեմ է արտահայտվում նաև «Ժառանգությունը»։ Ճիշտ է, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դեռ հետ չի կանչել իր տեղակալի ստորագրությունը «չորսի համաձայնագրի» տակից, բայց եթե հանկարծ «Իսկ ինչու արևը արևելքից է դուրս գալիս, այլ ոչ թե մեր սիրառատ հայրենիքի հուզախռով լեռների ճաճանչափայլ գագաթի հետևից» տիպի պատճառաբանությամբ «Ժառանգությունը» լքի քառյակը, ապա վերջնականապես պարզ կդառնա, թե ով է այս ընտրություններում իրականացնելու «Ազգային միաբանության» ֆունկցիան։ Չենք կարծում, որ Րաֆֆին ինչ–ոչ մեկի ցուցմամբ կամ հետին մտքերով է այդ ֆունկցիան կատարելու, բայց եթե նա այս ոգով շարունակի, ապա գեղամյանաբարո բան կստացվի՝ անկախ այն ամենից, թե ինչ պատճառաբանություններ են հետագայում ներկայացվելու հանրությանը։
Ի դեպ, ժամանակին «թունդ ընդդիմադիր» Արտաշես Գեղամյանն էլ հազար ու մի պատճառաբանություններ էր ներկայացնում, թե ինչու 2003–ի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում չի միացել ընդդիմության թեկնածու Ստեփան Դեմիրճյանին, բայց դե հո մենք գիտեինք, որ խնդիրը Սերժի ակնարկած «զրոների» մեջ էր։ Ուշագրավն այն է, որ Արտաշես Մամիկոնիչը վերջերս այդ մասին ինքնախոստովանական ցուցմունք տվեց իշխանական թերթերից մեկին տված հարցազրույցում։ Գեղամյանն այսօր Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ցուցակով մասնակցում է ԱԺ ընտրություններին ...

Власти инициируют очередное шоу, применяя старый метод
На днях в Союзе политологов Армении четыре партии (ППА, АРФД, АНК и «Наследие») подписали соглашение о формировании единого штаба по контролю за выборами.
На предшествовавшем подписанию документа обсуждении присутствовал также представляющий РПА Галуст Саакян, который, однако, не присоединился к соглашению, аргументировав это тем, что отсутствие представителя «Оринац еркир» оскорбляет его (как раз в этот момент «львица» Эгине Бишарян в зале заседаний Правительства разоткровенничалась, заявив, что в лице Артура Багдасаряна в «Оринац еркир» много женщин).
Итак, подписанный 4-го апреля документ снова создал ситуацию, когда на политическом поле формируется «консенсус минус РПА». Было ясно, что всё это обеспокоит команду Сержа Саргсяна и она попытается сорвать «соглашение четырех». Так и случилось. В ход были пущены продажная пресса, а также старые и проверенные трюки.
Для того, чтобы нейтрализовать формат «консенсус минус один», власти сейчас применяют несколько методов. Сначала в оборот была введена идея создания при Самвеле Никояне будто бы обеспечивающего более широкий охват органа. Затем на арену вышел поднаторевший на болтовне и шоу во время «диалогового» этапа Давид Арутюнян. Из предложений последнего стало ясно, что РПА  призывает политические силы принять участие в очередном шоу, вроде тех, которые организовывались Сержем Саргсяном в Спортивно-концертном комплексе, когда с десятками партий обсуждалось всё, а, по сути, ничего; или наподобие того, которое имело место во время «диалога» между АНК и коалицией, когда властям был нужен всего лишь процесс; или вроде того, которое мы увидели во время армяно-турецкого процесса, когда турки использовали имитацию урегулирования отношений для фактического прекращения международного признания Геноцида армян и превращения в посредника по Карабахскому вопросу, не дав взамен ничего.
Чтобы сорвать «соглашение четырех» власти применяют также старую и испытанную технологию раскола изнутри. Считаем неслучайным то, что глава штаба «Наследия» и, согласно распространенному мнению, исполняющий роль «брокера» между президентским дворцом и Раффи Хачатур Кокобелян, подобно Галусту Саакяну, фактически выступил против формирования единого штаба по контролю за выборами и заявил, что они могут отозвать свою подпись, поставив тем самым в неловкое положение зампредседателя «Наследия» Рубена Акопяна, который подписался под упомянутым документом. Из последней пресс-конференции возглавляющего список «Наследия» Раффи Ованнисяна и его интервью стало ясно, что «Наследие», выдвигая капризные предусловия, скорее ищет повод выйти из соглашения, чем претворить его в жизнь.
Таким образом, выходит, что против формата  «консенсус минус РПА» по понятным причинам выступает сама РПА, которая пытается посредством шоу ввести избирателей в заблуждение. По большому счету, против «консенсуса минус РПА» выступает также «Наследие». Правда Раффи Ованнисян еще не отозвал подпись своего заместителя под «соглашением четырех», но, если вдруг «Наследие» покинет четверку, аргументировав это чем-то вроде «А почему светило восходит на востоке, а не за светозарными пиками живописных гор любимой нами Отчизны?», то окончательно станет ясно, кто будет во время предстоящих выборов выполнять функцию «Национального единения». Не думаем, что Раффи будет выполнять эту функцию по чьей-либо указке или с задними мыслями, но, если он продолжит в том же духе, то уподобится Гегамяну, независимо от того, какие аргументы будут в дальнейшем представлены обществу.
Кстати, в свое время «ярый оппозиционер» Арташес Гегамян также приводил тысячу и одну причину того, почему на втором этапе президентских выборов 2003г. он не присоединился к кандидату от оппозиции Степану Демирчяну. Но мы-то знали, что проблема в «нулях», на которые намекнул Серж. Примечательно то, что Арташес Мамиконыч недавно в интервью одной из властных газет дал признательные показания об этом. Сегодня же Гегамян участвует в парламентских выборах в возглавляемом Сержем Саргсяном списке…