Հարցազրույց վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանի հետ
Ես կարծում եմ, որ այս ընտրությունները պետք է ընդհանուր վերլուծել, որ պատկերը հստակ լինի: Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրությունների «սցենարն» իշխող խմբավորումներն են գրել, իսկ կյանքը կատարել է իր խմբագրումները: Գաղտնիք չէ, որ միշտ եղել են «ծուղակ» թեկնածուներ, որոնց բոլոր երկրներում էլ ընտրությունների ժամանակ օգտագործում են: Ամենադասական տարբերակը երևի Ելցինի երկրորդ ընտրություններն էին, որում նա, ըստ էության, ոչ մի հնարավորություն չուներ հաղթելու, սակայն Լեբեդի թեկնածության ճիշտ օգտագործումն անհավանականը հավանական էր դարձրել: Հայաստանում 96-ին Տեր-Պետրոսյանի թիմն ամեն ինչ արել էր, որ հիմնական թեկնածուն լինի կոմոնիստ Բադալյանը, որին հաղթելը կլիներ հասկանալի Արևմուտքի և Ռուսաստանի համար, սակայն կյանքը խմբագրեց նախատեսված սցենարը, և արդյունքում տանկերի միջամտության կարիք առաջացավ: 2003-ին այդ դերը կատարեց Գեղամյանը, 2008-ին՝ Արթուր Բաղդասարյանը: Իսկ թե ով կամ ովքեր այդ դերը կկատարեն այս և նախագահի առաջիկա ընտրությունների ժամանակ, կյանքը ցույց կտա:
Ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբի ձևավորման հարցում, որին միացել են ՀԱԿը, ՀՅԴն և ԲՀԿն, «Ժառանգության» և «Ազատ դեմոկրատների» պահվածքին ի՞նչ բնութագիր կտաք, այդպիսով ի՞նչ նպատակ են նրանք հետապնդում։
Ցանկացած կուսակցության նպատակն ընտրություններում հաղթելն է, և այս կամ այն գործունեությունը պետք է գնահատվի այդ տեսանկյունից: Ընդհանուր շտաբի գաղափարը մասնակից կուսակցություններից յուրաքանչյուրի համար պետք է այդ նպատակին ծառայի: Ըստ երևույթին, ընդհանուր շտաբի գործունեությունը, ըստ «Ժառանգության», այդ նպատակին չի ծառայում: Գուցե ունեն հիմքեր՝ կարծելու, որ պարոն Նիկոյանի նախաձեռնությունն ավելի շատ ձայներ հավաքելու համար ավելի արդյունավետ կլինի: Համենայնդեպս, ես այսպես եմ հասկանում իրադրությունը: Ընտրություններին «Ազատ դեմոկրատները» մասնակցում են «Ժառանգության» ցուցակով, և երևի կոռեկտ կլինի «Ազատ դեմոկրատների» անունը տվյալ դեպքում չօգտագործել: Ընտրական գործընթացների համար պատասխանատուն «Ժառանգությունն» է իր մասով:
Պարզ երևում է, որ այս քարոզչության շրջանակներում «Ժառանգությունը» բավական մեծ գումարներ է ծախսում։ Ըստ Ձեզ՝ որտեղի՞ց նրանց այդ մեծաքանակ գումարները։
Ես չեմ կարող ասել, թե ով որքան գումար է ծախսում (տվյալներ չունեմ), սակայն կարծում եմ, որ լավ կլիներ, որ որևէ անկախ հասարակական խումբ ստուգեր նախընտրական ծախսերի փաստաթղթերը, իսկ մասնակից կուսակցություններն աջակցեին այդ խմբին: Ինչո՞ւ եմ ասում անկախ խումբ, որովհետև համապատասխան պաշտոնական կառույցները չունեն հասարակական լեգիտիմություն:
Ի՞նչ պատկեր կունենանք 2012թ. մայիսի 6–ից հետո։
Մայիսի 6-ից հետո լավագույն դեպքում մենք կունենանք հավասարակշռված խորհրդարան, որտեղ ոչ մի ապագա կոալիցիա ճնշող մեծամասնություն չի ունենա, իսկ վատագույն դեպքում կունենանք գործող խորհրդարանի նման մի բան, ինչը մեզ շատ մոտ ժամանակաշրջանում կտանի կատակլիզմների:

Интервью с аналитиком Степаном Даниеляном
-Думаю, что для получения ясной картины эти выборы необходимо проанализировать в своей целостности. Сценарии всех имевших место в Армении выборов были написаны властными группировками, а жизнь вносила в них свои корректировки. Не секрет, что всегда были кандидаты-«ловушки», которых во время выборов используют практически во всех странах. Самым классическим примером, наверное, являются вторые выборы Ельцина, в которых у него, по сути, не было никаких шансов на победу, однако правильное использование кандидатуры Лебедева сделало возможным и невероятное. В Армении в 1996-ом году команда Левона Тер-Петросяна сделала все, чтобы основным кандидатом был коммунист Бадалян, победа над которым была бы понятной для Запада и России, однако жизнь подредактировала предусмотренный сценарий, в результате чего появилась необходимость во вмешательстве танков. В 2003-ем году эту роль сыграл Гегамян, а в 2008-ом – Артур Багдасарян. Кто же будет выполнять данную роль во время предстоящих парламентских и будущих президентских выборов, покажет время.
-Как бы Вы оценили поведение «Наследия» и «Свободных демократов» в вопросе создания единого штаба по контролю за выборами, к идее которой присоединились АНК, АРФД и ППА? Какую цель этим преследуют данные две партии?
-Целью любой партии является победа на выборах, и та или иная ее деятельность должна оцениваться в этом ракурсе. Идея единого штаба для каждой из партий должна послужить этой цели. По сути, «Наследие» считает, что деятельность единого штаба этой цели не служит. Может быть, у них имеются основания считать, что инициатива господина Никояна будет более результативной в вопросе получения большего числа голосов. По крайней мере, я именно так понимаю эти процессы. «Свободные демократы» участвуют в выборах в списке «Наследия», поэтому было бы корректнее не использовать имени «Свободных демократов». Ответственной за избирательный процесс является «Наследие».
-Ясно видно, что в рамках предвыборной агитации «Наследие» тратит достаточно большие суммы. Как, по-вашему, откуда у них эти деньги?
-Не могу сказать, кто какие суммы тратит (у меня нет данных), однако думаю, что было бы правильным, если бы независимая общественная группа проверила документы относительно предвыборных затрат партий, а партии, принимающие участие в выборах, поддержали эту группу. Почему я говорю «независимая группа»? Потому что соответствующие официальные структуры не обладают общественной легитимностью.
-Какую картину мы будем иметь 6-го мая 2012-го года?
-В лучшем случае, после 6-го мая мы будем иметь сбалансированный парламент, в котором ни одна будущая коалиция не будет обладать подавляющим большинством, а, в худшем случае, мы получим что-то наподобие действующего сейчас Национального собрания, что в ближайшее время может привести к катаклизмам.