Բոյկոտենք կեղծ «Գելափին»
Հայտնի է դարձել, որ Հայաստանում վերջին շրջանում ակտիվ գործունեություն ծավալող, այսպես կոչված, “Գելափ” ընկերությունն իրականում որեւէ կապ չունի աշխարհահռչակ “Գելափի” հետ: Այսպես, իրական “Գելափը” կոչվում է հենց “Gallup”, եւ ոչ թե “Gallup International Association”, ինչպես ներկայանում է Հայաստանում գործող խումբը: “Գելափի” անունն օգտագործող կազմակերպությունը ընկերություն չէ, այլ ասոցիացիա է կամ ցանց, որի անդամ են տարբեր երկրներում գործող եւ մարքեթինգային հետազոտություններ իրականացնող ընկերություններ: Վերջիններիս անունները, հիմնականում Gallup բառը չի էլ կրում: Իսկ Հայաստանում կեղծ “Գելափի” ցանցի անդամ է Հայաստանի մարքեթինգային ասոցիացիան: Հատկանշական է, որ իրական “Գելափը” բազմաթիվ անգամ դատական հայց է ներկայացրել կեղծ “Գելափի” դեմ` պահանջելով չօգտագործել իր անվանումը: Իրական “Գելափին” հաջողվել է հասնել նրան, որ հիմա կեղծ “Գելափը” կոչվում է WIN` World Independent Network of Market Research: Միաժամանակ բազմաթիվ երկրներում դատարանի պահանջով, կեղծ “Գելափի” անդամները պարտավոր են ցանկացած հրատարակության տակ նշել, որ իրանք կապ չունեն “Gallup”-ի հետ: Ակնհայտ է, որ Հայաստանում գործունեություն ծավալող խումբը ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ հայաստանյան ծագում ունեցող մի խումբ, որի նպատակն է պարարտ հող ստեղծել ընտրակեղծիքների համար` օգտագործելով հեղինակավոր կազմակերպության անունը: Հատկանշական է նաև, որ կեղծ “Գելափը” իր նախընտրական  հարցումները անց  է կացնում “Արմենիա” և “Արմնյուզ” հեռուստաընկերությունների պատվերով:
1.Բոլոր լրատվամիջոցներին կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ կեղծ “Գելափի” ուսումնասիրությունների հրապարակումից: Հակառակ դեպքում լրատվամիջոցները պարզապես իրենց ներդրումը կունենան ընտրակեղծիքների գործում եւ կկանգնեն ընտրակեղծարարների կողքին:
2.Կոչ ենք անում հրապարակել “Արմենիա” և “Արմնյուզ” հեռուստաընկերությունների հիմնական սեփականատերերի / կամ սեփականատիրոջ/ անունները:

Бойкотируем фальшивый «Гэллап»
Стало известно, что развернувшая в последнее время в Армении активную деятельность, так называемая, компания «Гэллап» в действительности не имеет никакого отношения к всемирно известному «Гэллап». Настоящий «Гэллап» называется просто «Gallup», а не «Gallup International Association», как представляется действующая в Армении группа. Использующая название «Гэллапа» организация является не компанией, а ассоциацией или сетью, членами которой являются действующие в различных странах и осуществляющие маркетинговые исследования компании. Названия последних, в основном, даже не содержат слово «Gallup». В Армении же членом сети фальшивого «Гэллапа» является маркетинговая ассоциация Армении. Примечательно, что настоящий «Гэллап» многократно подавал судебный иск против фальшивого, требуя не использовать его название. Настоящему «Гэллапу» удалось добиться того, что сейчас фальшивый «Гэллап» называется WIN – «World Independent Network of Market Research». В то же время в многочисленных странах по требованию суда члены фальшивого «Гэллапа» обязаны под каждой публикацией указывать, что они не имеют отношения к «Gallup». Очевидно, что развернувшая в Армении деятельность группа является ничем иным, как местной группой, целью которой является создание благодатной почвы для фальсификации выборов, используя имя авторитетной организации. Примечательно также, что фальшивый «Гэллап» проводит свои предвыборные опросы по заказу телекомпаний «Армения» и «Армньюз».
1. Призываем все средства массовой информации воздержаться от публикации исследований фальшивого «Гэллапа». В противном случае, СМИ просто внесут свой вклад в дело фальсификации выборов и поддержат фальсификаторов.
2.Призываем опубликовать имена основных собственников или собственника телекомпаний «Армения» и «Армньюз».