Վարդան Օսկանյան. «...փորձում են հակադրություններ գտնել Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության ներսում»
«Որոշ լրատվամիջոցներ և գործիչներ վերջերս փորձում են հակադրություններ գտնել Բարգավաճ Հայաստան կուսակցության ներսում: Երեկ քարոզարշավի ընթացքում այս հարցին պատասխան է տվել ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը, և կարծում եմ՝ դրանով վերջ կդրվի այդ տեսակի խոսակցություններին:
Պարոն Ծառուկյանը, մեկնաբանելով իշխանությունների հասցեին իմ քննադատությունները, ասել է. «Այսօր ինքն իր անձնական կարծիքն է ասում, որովհետեւ մենք տուն-տունիկ չենք խաղում: Ամեն մեկն իր մտածելակերպը, իր պատկերացումը արտահայում է հանրությանը, ժողովրդին: Ես հո՞ չեմ ասելու՝ սա ասեք: Ես էլ իմ գաղափարը, մոտեցումն եմ ասում: Բայց ինչ վերաբերում է կուսակցության որոշմանը, մենք հրավիրում ենք, քննարկում ենք, համապատասխան պատասխան ենք տալիս, իսկ մնացածը քարոզարշավի ժամանակ ամեն մեկը պատասխանում է իր պատկերացմամբ»:
Երեկ ԲՀԿ մեծամասնական թեկնածու Սամվել Բալասանյանի հետ Ախուրյանի Մշակութային կենտրոնի լեփ-լեցուն դահլիճում հանդիպում ունեցանք ընտրողների հետ: Ելույթ ունեցա նաև ես (ելույթս կարող եք կարդալ vartanoskanian.com կայքում)։ Մարդկանց չէին բերել, նրանք եկել էին ինքնակամ՝ իրենց խնդիրներով ու հույսերով: Դահլիճում նստած լսում էի նրանց հարցերն ու ակնկալիքները: Մտածեցի, որ նրանց ուզածները այնքան պարզ և իրականանալի բաներ են, որ պարզապես անխղճություն կլինի այս ժողովրդին մեկ անգամ ևս հիասթափեցնել:
Այս տրամադրությամբ, երբ Ախուրյանից գնացի Գյումրի՝ ԳԱԼԱ հեռուստատեսությունում հարցազրույցի, հաղորդավարն ինձ հարցրեց, թե ինչպես կմեկնաբանեմ Հանրապետական կուսակցության ցավագին և նեղացած արձագանքները իշխանության նկատմամբ իմ հնչեցրած մեկնաբանություններին: Ես պատասխանեցի, որ ինչքան շատ եմ շփվում մարդկանց հետ մարզերում, այնքան շատ համոզվում եմ, որ իմ քննադատությունը շատ մեղմ ու հանդուրժողական է: Քննադատությունը շատ ավելի խիստ պետք է լինի, և իշխող կուսակցությունը պատասխանատվություն պետք է վերցնի այս ընտրությունների նախաշեմին հաշվետու լինելու իր արածի ու չարածի համար»:

Вардан Осканян: «…пытаются найти внутри “Процветающей Армении” противоречия»
«В последнее время некоторые СМИ и деятели пытаются найти противоречия внутри партии “Процветающая Армения”. Вчера, во время предвыборной агитации ответ на данный вопрос дал лидер ППА Гагик Царукян, и думаю, этим будет положен конец подобного рода разговорам.
Комментируя мою критику в адрес властей, господин Царукян сказал: “Сегодня он высказывает свое личное мнение, так как мы не играем в детские игры. Каждый человек выражает перед общественностью, перед народом свое мировоззрение, свои представления. Не буду же я заставлять говорить то или иное. Я же высказываю свои подходы. Что касается решения партии, то мы совещаемся, обсуждаем, даем соответствующие ответы, а об остальном во время предвыборной кампании каждый высказывается в соответствии со своими представлениями”.
Вчера вместе с мажоритарным кандидатом ППА Самвелом Баласаняном в переполненном зале Культурного центра Ахуряна мы встретились с избирателями. Во время встречи выступил и я (можете прочитать его на сайте vartanoskanian.com).  Людей не приводили: они пришли добровольно – со своими проблемами и надеждами. Сидя в зале, я слушал  их вопросы и ожидания. Подумал, что их желания столь ясны и осуществимы, что будет просто бессовестно разочаровать этот народ еще раз.
С таким настроением я отправился из Ахуряна в Гюмри – на интервью телекомпании “ГАЛА”. Ведущий попросил меня прокомментировать рекламу РПА и обиженные реакции властей на озвученную мною критику. Я ответил, что, чем больше общаюсь с жителями районов, тем больше убеждаюсь, что моя критика весьма мягка и толерантна. Критика должна быть гораздо более жесткой, а правящая партия в преддверии выборов должна взять на себя ответственность за то, что она сделала и не сделала».