-Շատ վատ եմ գնահատում։ Սարսափելի բացասական եմ վերաբերվում առաջարկված նախագծերի փաթեթին։
-Այս փոփոխությունները կլինեն Հայաստանում արդյունաբերության վերջին վայրկյանը։ Եթե դրանք ընդունվեն, դա կլինի մեր արդյունաբերության վերջը։ Բոլորս էլ գտենք, որ վերջին  20 տարվա ընթացքում Հայաստանում ամեն ինչ արվեց, որպեսզի սպանվի փոքր և միջին բիզնեսը։ Սպանվեց և վերջացավ։
-Այդ դեպքում՝ ու՞մ են հարվածելու առաջարկվող փոփոխությունները։
-Այսօր բյուջեն լցնող մնացել է միայն խոշոր բիզնեսը։ Եվ ստացվում է, որ ուզում են ամեն ինչ անել, որպեսզի դա էլ չլինի։ Փաստորեն, չափից դուրս նսեմացնում են։
-Գիտե՞ք՝ ինչ են անում. կտրում են այն ճյուղը, որի վրա այսօր նստած է երկիրը։ Այսինքն՝ բիզնեսի այն տեսակը, որն առայժմ նորմալ աշխատում է և կարողանում է բյուջեն փող լցնել։ Դրա վերջն էլ են տալիս։ Խոշոր բիզնեսը ստուգելու բազմաթիվ ձևեր և հնարավորություններ կան։ 28-րդ հոդվածով՝ ստուգումները պետք է լինեն տարին մեկ անգամ։ Ցանկացած ժամանակ կարող են գալ, մտնել այն ձեռնարկությունները, որտեղ իրենք կասկածներ ունեն։ Թող ստուգեն ամեն ինչը, հայտնաբերեն և պատժեն։ Ցավոք սրտի, որտեղ որ պետք է գումարներ փնտրեն, այնտեղ չեն փնտրում։
-Եթե, այնուհանդերձ, օրենքների նախագծերն ընդունվեն, ի՞նչ հետևանքներ կարող են ունենալ։
-Կրկնում եմ՝ սա լինելու է Հայաստանի արդյունաբերության վերջը։ Չեմ կարծում, թե դրանք կընդունվեն։ Այսօր պատգամավորների շուրջ  80%-ն  ունի սեփական բիզնեսը։ Ի՞նչ է, իրենք իրենց ձեռքերով սեփական բիզնեսը քանդելո՞ւ են։ Դա հնարավոր չէ։ Ես ում հետ որ զրուցել եմ, բոլորն էլ դեմ են։ Ոչ ոք չի ուզում նսեմանալ։ Օրենքի նախագծով առաջարկում են հարկային տեսուչի մշտական ներկայությունը ձեռնարկությունում։ Բերում են քո տունը, քո օջախում, քո սեփականության մեջ օտար աչք են դնում, և նա իր քիթը պետք է խոթի ամեն տեղ։ Ոչ թե գործարարը վախենում է, որովհետև ինքը թաքցնելու բան ունի, այլ դա պարզապես ամոթ է։ Եթե դու չես վստահում տվյալ մարդուն, նրա գործունեությունը ստուգելու համար ուրիշ ձևեր գտիր...
-Դու՞ք էլ եք այն կարծիքին, որ այս ձևով հարկային տեսուչը դառնում է անկոչ հյուր։
-Այո։ Անկոչ հյուր, այն էլ՝ այլանդակ, տհաճ դեմքով, որ գա, նստի քո օջախում, նստի քո սեղանի շուրջը և բավական չէ՝ օգտվի այդ սեղանից, մի հատ էլ նայի բերանիդ մեջ, թե դու ոնց ծամեցիր։ Սա սարսափելի նսեմացնող պահ է։
-Դուք վստա՞հ եք, որ առաջարկվող փոփոխությունները չեն ընդունվի։
-Չե՛ն ընդունվի։ Չեմ հավատում, թե պատգամավորներն այդ աստիճան չհասկանան, որ սա Հայաստանի արդյունաբերության ավարտն է լինելու։

Интервью с членом фракции НС «Процветающая Армения» Гоар Енокян
-В условиях таких законов Армения не сможет добиться желаемых результатов в экономике. Эти изменения станут последним мигом армянской промышленности. Если они будут приняты - это станет ее концом. Мы все знаем, что в течение посоледних 20-и лет было сделано все, чтобы убить малый и средний бизнес. Убили и покончили с этим.
-Тогда против кого направлены предлагаемые изменения?
-Сегодня в качестве наполнителя бюджета остался только крупный бизнес. И получается, что теперь пытаются сделать все, чтобы и его не стало. Пытаются перерезать сук, на котором сидит страна. Т.е. тот вид бизнеса, который нормально работает и наполняет бюджет. Пытаются покончить и с ним. Для проверки крупного бизнеса есть множество способов и возможностей. Согласно статье 28, проверки должны происходить раз в год. В любое время могут придти на предприятие, отеосительно которого у них есть сомнения. Пусть проверяют все, выявляют и наказывают. К сожалению, там где нужно искать деньги - там не ищут.
-Если, тем не менее, поправки будут приняты, каковы будут последствия?
-Повторюсь - это будет концом промышленности Армении. Не думаю, что они будут приняты. Сегодня около 80% депутатов имеют свой бизнес. Они что, собственными руками задушат свой бизнес? Это невозможно. С кем я не говорила об этом - все против. Никто не хочет быть унижен. Проект предлагает постоянное присутствие инспектора на предприятии. Приводят в твой дом, в твой очаг постороннего человека, и он должен совать свой нос во все. Предприниматель не боится, ему скрывать нечего, но это стыдно. Если ты не доверяешь этому человеку, то то найди для проверки его деятельности другие способы...
-Вы тоже считаете, что налоговый инспектор в этом случае -незваный гость?
-Да. Незваный гость, причем с уродливым, неприятным лицом, который придет, устроится в твоем доме, сядет за твой стол и еще будет смотреть тебе в рот, чтобы видеть, как ты жуешь. Это ужасно унизительно.