Մաշտոցի պուրակը, ակտիվիստները և «էքշըն» ոճի PR-ը
Կասկածից վեր է, որ Մաշտոցի պուրակում տիրող իրավիճակի համար շատերը սեփական համոզմունքներից ելնելով ու առանց հետին մտքերի են պայքարի դուրս եկել։ Ոմանք, սակայն, ուղղորդվում են շատ կոնկրետ հասցեից։
Շատերը նկատած կլինեն, որ ակտիվիստների մեջ կան և՛ երդվյալ «կանաչներ», և՛ ակտիվ քաղաքացիներ, և՛ «ազնիվ քյարփինջներ», և՛ թամաշա անողներ, և՛ ինքնահաստատվելու փորձ անող դեմքեր, և՛ պարապ շուխուրչիներ, և՛ մազոխիզմով տառապող «անչափահասներ», և՛ իշխանության վերահսկողության տակ գործող լրատվամիջոցների ղեկավարներ, լրագրողներ, եթերային դեմքեր ու վճարովի մտավորականներ, ովքեր հրահանգով «բնապահպաններ» են դարձել։ Այլ կերպ ասած՝  հասարակության տարբեր շերտեր են «փայ» մտել Մաշտոցի պուրակում, ինչը հուշում է, որ շատերի ազնիվ պայքարը կարող է օգտագործվել անազնիվ խաղերի համար։ Այդպես էլ եղավ ու այդպես էլ կա։
Երեկ նախագահը «պատահաբար» այցելեց պուրակ, «պատահաբար» այնտեղ հանդիպեց Երևանի քաղաքապետին, ով ման էր գալիս «բուծիկների» ու թփերի արանքում, «պատահաբար» պատրաստի տեքստ արտաբերեց բնապահպան ակտիվիստի հետ զրույցում և ոչ պատահաբար ցուցում տվեց Տարոնին կարգի բերել պուրակը։ Ահա և «էքշըն» ոճի PR, որի գլխավոր հերոսը մեկ րոպեում հարց է լուծում, ինչը պետք է բազմաչարչար ընտրողին համոզեր, որ այս երկրում միակ հարց լուծողը Սերժ Սարգսյանն է։ Ասել է թե՝ «սփայդերմենի» դերում հանդես եկավ մեկը, ով երեք ամիս անց օգնության հասավ մարտնչող բնապահպաններին, ու ամեն ինչ իր տեղն ընկավ։ Աման, աման...
Ի դեպ, նախագահի այցի պահին պուրակում, բնականաբար, շատ «պատահաբար», շուրջօրյա հերթապահություն իրականացնող ակտիվիստների հոծ բանակից միայն մի կին կար, ով հարց ուղղեց Սարգայանին ու ստացավ ցանկալի պատասխան («կինոն» ամբողջական դարձնելու համար ճիշտ կլիներ, որ ակտիվիստի աչքերից այդ պահին արցունքներ հոսեին, ու դա ֆիքսվեր խոշոր պլանով, բայց ռեժիսուրայի պակասը և ժամանակի սղությունը զգացնել տվեցին և մենք լացող բնապահպան չտեսանք)։
Նախագահի այցի պահին պուրակում էր նաև մի կին «ատամնատեխնիկ», ում երեխան պարզվեց շախմատիստ է ուզում դառնալ, ինչը մեծ ուրախություն պարգևեց ՀՀ շախմատի ֆեդերացիայի նախագահին։ Բոլորը գոհ էին ու երջանիկ։
Հիմա տեղին է նկատելը, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Մաշտոցի պուրակի նկատմամբ չափից շատ մեծ հետաքրքրություն էին ցուցաբերում իշխանական լրատվամիջոցները։ Անգամ եթե ճանճը տզզում էր այնտեղ, «անկախ» ԶԼՄ–ները հսկայական «վերլուծականներ» ու ռեպորտաժներ էին պատրաստում «քաղաքացիական» հասարակության ծնունդի, տառապանքների («Բազազը» դա համեմատեց երկունքի ցավերի հետ) ու գանդիական պայքարի թեմաներով։
Իշխանական լրատվամիջոցների անառողջ հետաքրքրությունն այդ ամենի նկատմամբ ինձ հուշում էր, որ վերջում մի «ֆուտբոլային» դիվանագիտության պես «չխկըլ–բխկըլ» բան է սպասվում՝ «ա լյա» Գյուլը եկավ մեր բակը թեմայով։ «Գյուլն», իրոք, եկավ, ու վերջում լավ բան չստացվեց։ Ավելի ճիշտ, լավ բան ստացվեց, բայց նայած՝ ում համար։
Երբ բնապահպանները հայտարարում էին, թե իրենց պայքարը քաղաքականացնել պետք չէ, պետք է լավ իմանային՝ երբ դու չես զբաղվում քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունը կզբաղվի քեզանով։ Այնպես որ, մյուս անգամ արժե հաշվի առնել այս ամենը և թույլ չտալ, որպեսզի իշխանությունը «փիառվի», այլապես գործիք դառնալու  հեռանկարն անխուսափելի կլինի։

Сквер Маштоца, активисты и PR в жанре «экшн»
Вне всяких сомнений, что многие вышли бороться со сложившейся в сквере Маштоца ситуацией, исходя из собственных убеждений и без какой-либо задней мысли. Однако некоторые направляются из вполне конкретного адреса.
Многие могли заметить, что среди активистов есть и истинные «зеленые», и активные граждане, и «честные кирпичи», и просто любопытствующие, и пытающиеся самоутвердиться лица, и праздно галдящие, и страдающие мазохизмом «несовершеннолетние», и руководители, журналисты, эфирные лица действующих под контролем властей СМИ, и продажные представители интеллигенции, которые по распоряжению стали «экологами». Иначе говоря, в сквере Маштоца в «долю» вошли различные слои общества, а это подсказывает, что честная борьба многих может быть использована в нечестных играх. Так и случилось, так и есть.
Вчера президент «случайно» посетил сквер, «случайно» встретил там мэра Еревана, гулявшего между «бутиками» и кустами, «случайно» произнес подготовленный текст в беседе с экологом-активистом и неслучайно дал указание Тарону привести сквер в порядок. Вот тебе и PR в жанре «экшн» с мгновенно решающим вопросы главным героем. И это должно было убедить многострадального избирателя в том, что единственным, кто в этой стране решает вопросы, является Серж Саргсян. То есть, в роли «спайдермена» выступил тот, который, спустя три месяца, пришел на помощь воинствующим экологам, и всё встало на свои места. Вай, вай, вай…
Кстати, в момент визита президента, в сквере, естественно совершенно «случайно», из целой армии проводящих круглосуточное дежурство активистов была лишь одна женщина, которая задала Саргсяну вопрос и получила желаемый ответ (для целостности сюжета было бы правильно, чтобы с глаз активистки потекли слезы, и это было бы зафиксировано крупным планом, но недостатки режиссуры и нехватка времени дали о себе знать, и мы не увидели плачущего эколога).
В момент визита президента в сквере была и женщина-«зубной техник», чей ребенок, как выяснилось, хочет стать шахматистом, что доставило президенту Шахматной федерации РА большую радость. Все были довольны и счастливы.
Сейчас уместно заметить, что в течение последних нескольких месяцев властные средства массовой информации проявляли по отношению к скверу на проспекте Маштоца чрезмерно большой интерес.
Даже если там жужжала муха, «независимые» СМИ готовили огромные «аналитические» материалы и репортажи на тему рождения «гражданского» общества, страданий («Базаз» сравнил это с родовыми муками) и гандиевской борьбы.
Нездоровый интерес властных СМИ по отношению ко всему этому подсказывал мне, что в конце ожидаются подобные «футбольной» дипломатии «фигли-мигли»  а-ля Гюль приехал в гости к нам. «Гюль» действительно приехал, и в конце ничего хорошего из этого не вышло. Точнее, вышло, но смотря для кого.
Когда экологи заявляли, что не нужно политизировать их борьбу, то они должны были хорошо осознавать, что, когда не занимаешься политикой, то политика занимается тобой. Так что, следующий раз стоит учитывать всё это и не позволять, чтобы власти «пиарились» на этом, а иначе – перспектива стать инструментом будет неизбежной.