ՀՀ արտաքին քաղաքականության սխալները արտգործնախարարի անգրագիտությունի՞ց է
«Նոր Հայաստան» կազմակերպությունը՝ ի դեմս  նախագահ Էլեոնորա Մանանդյանի և նախագահության անդամ Գայանե Եսայանի, պահանջում են արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը։ ԱԳ նախարարության մոտ տեղի ունեցող ակցիայի շրջանակներում՝ նախարարության շենքի դիմացի ծառից նրանք կախել էին փուչիկներ՝ «Առանց Նախապայմանների», «Ֆուտբոլային դիվանագիտություն», «Ճանապարհային քարտեզ», «Տնտեսական զարգացում», «Առաջընթաց»  մակագրությամբ։
-Փուչիկները նվիրում ենք նախարարությանը և ասում ենք, որ նրանք որոշ կարևոր արտահայտություններ ուղղակի դարձրել են փուչ՝ Ազգային շահ, Հայ Դատ, Հայանպաստ քաղաքականություն, Ազգային Անվտանգություն, ԱԳՆ արժանապատվություն,-ասել է Էլեոնորա Մանանդայնը։
-Այսօր բոլորը վախենում են. և՛ Ազգային ժողավում նստած պատգամավորները, և՛ լրագրողները, որոնց  իրար ետևից ծեծեցին։ Մենք հատուկ երկուսով ենք արել ակցիան, որ ոչ մեկի չկարողանան ոչինչ ասել։ Մենք՝ ես և Գայանե Եսայանը, որևէ ճնշումից չենք վախենում,-ասել է նա։
Այն հարցին, թե ԱԳՆ-ն որոշումներ կատարող գերատեսչություն է, ինչո՞ւ են պահանջում նախարարի հրաժարականը, Էլ. Մանանդյանը պատասխանել է
-Շատ կարևոր է հիշել, որ ոչ միայն կազմակերպիչը, այլև բոլոր իրականացնողներն են պատասխանատու, այդ իմաստով ես կարծում եմ, որ այն  քաղաքակն ուժերը, որոնք լռում են՝ որոշակի ձևով պատասխանատու են, արտգործնախարարը նույնպես։ Նախագահի հրաժարականը չեմ պահանջում, որովհետև, ասենք, անմեղության կանխավարկած կա և հույս ունենք, թեկուզ մեզ խափելով, որ դա գուցե ԱԳՆ անգրագիտությունից է։ Համենայն դեպս այսօր մենք արտգործնախարարի հրաժարականն ենք պահանջում,-նշել է նա։

Ошибки внешней политики Армении - результат неграмотности министра индел?
Председатель организации «Новая Армения» Элеонора Манандян и и член правления Гаяне Есаян требуют отставки министра индел Эдварда Налбандяна. Устроив акцию перед министерством,  они развесили на деревьях шарики с надписями «футбольная дипломатия», «дорожная карта», «экономическое развитие»  и др.
-Шарики мы дарим министерству.  Определеннеые важные выражения они превратили в пустышки: Национальные интересы, Ай Дат, национальная безопасность, - заявила Элеонора Манандян.
На вопрос, что если министерство индел является сугубо исполнительным, то почему они требуют отставки министра? - Э. Манандян ответила:
-Очень важно помнить, что не только организатор, но и все исполнители несут ответственность, в этом смысле я думаю, что те политические силы, которые молчат, определенным образом ответственны, в том числе и министр. Отставки президента я не требую - существует презумпция  невиновности и мы надеемся,  может, обманывая себя, что это все - результат неграмотности МИД. Во всяком случае, сегодня мы требуем отставки министра.