Լիբիայի նախկին վարչապետը հաստատել է, որ Քադաֆին Սարկոզիին գումար է տրամադրել
Մուամար Քադաֆին 50 մլն եվրո է տրամադրել Նիկոլա Սարկոզիի՝ 2007թ. նախընտրական քարոզարշավի համար։ Ինչպես հայտնում է «Ֆրանս–Պրես» գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է Բաշիր Էսսեդը՝ Լիբիայի նախկին վարչապետի՝ Բաղդադի ալ–Մահմուդիի փաստաբանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ Մահմուդին, ով այժմ գտնվում է Թունիսի բանտերից մեկում, պատմել է, որ գումարի փոխանցման մասին փաստաթուղթը Քադաֆիի հրահանգով ստորագրել է Լիբիայի հետախուզության պետ Մուսա Կուսան։
Մաբրուք Քուրշիդը՝ Մահմուդիի մյուս փաստաբանը, հաստատել է այս տեղեկությունը և հավելել, որ իր պաշտպանյալը բանտում է պահվում Ֆրանսիայի նախագահի հրահանգով, ով «վախենում է բացահայտումից»։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Մուսա Կուսան հերքել է ֆրանսիայի նախագահին գումար տրամադրելու մասին տեղեկությունը։ Կուսայի խոսքով՝ վերջերս հրապարակված փաստաթուղթը, որտեղ հաստատվում է գումարի փոխանցումը, կեղծ է։ Սարկոզին նույնպես հերքել է այդ տեղեկությունը, սակայն Փարիզի դատախազությունը հետաքննություն է սկսել՝ պարզելու այդ փաստաթղթի վավերականությունը։

Экс-премьер Ливии подтвердил передачу денег на кампанию Саркози
Муаммар Каддафи выделил 50 миллионов евро на финансирование предвыборной кампании Николя Саркози в 2007 году. Как сообщает «France-Presse», об этом заявил Башир Эссед - адвокат Багдади аль-Махмуди, работавшего премьер-министром Ливии при Каддафи.
По словам адвоката, Махмуди, находящийся под стражей в одной из тунисских тюрем, рассказал, что распоряжение о передаче денег по поручению Каддафи подписал бывший начальник ливийской разведки Муса Куса. «Это подтверждается существующими документами», - заявил Эссед.
Мабрук Куршид - другой адвокат Махмуди - подтвердил данные о передаче Саркози денег и добавил, что его клиента содержат под стражей по настоянию французского президента, который «боится разоблачения».
Ранее сообщалось, что Муса Куса опроверг передачу ливийских денег французскому президенту. По его словам, соответствующий документ, недавно опубликованный на одном из французских сайтов, является подделкой. Саркози также опроверг получение денег от ливийского диктатора. Тем не менее, парижская прокуратура начала расследование подлинности документа.
Впервые о передаче денег Саркози в марте 2011 года заявил сын Каддафи - Сейф аль-Ислама. При этом он не привел никаких доказательств своих слов, хотя и обещал сделать это.