Հետընտրական շրջանի գնաճն օրինաչափություն է. պարզաբանում է Արմեն Պողոսյանը
Ինչպես հայտնի է, խորհրդարանական ընտրություններին հաջորդող շաբաթների ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է որոշ ապրանքների գների աճ։ Հատկապես աճել են ներկրվող ապրանքների գները, մասնավորապես շաքարավազի գինը։ «7օր»–ի հետ զրույցում «Սպառողների ասոցիացիա» հ/կ նախագահ Արմեն Պողոսյանը հետևյալ կերպ այս իրավիճակը է մեկնաբանել.
Նախ՝ եթե շաքարավազի 99 տոկոսը ներկրում է մեկ մարդ, ապա ամեն ինչ հասկանալի է։ Նույն վիճակն է նաև կարագի շուկայում։  Կան խորքային, մեթոդաբանական պատճառներ, և կան գնաճի կոնյուկտուրային պատճառներ։ Տվյալ դեպքում մեր փորձը ցույց է տալիս, որ նախընտրական շրջանում դանդաղում կամ կանգնում է գների աճը, և հետընտրական շրջանում նոր ալիք է սկսվում։ Սա օրինաչափություն է,–ասել է Արմեն Պողոսյանը։
«Սպառողների ասոցիացիայի» նախագահը տեղեկացրել է նաև, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող պետական հանձնաժողովն արդեն իսկ պետք է քննարկի «Երևան ջուր ընկերության» ջրի սակագնի բարձրացման հայտը։
Դա միշտ էլ հարմարեցվում է ընտրություններին նախորդող և հաջորդող ժամանակաշրջաններին. զսպում են գների աճը մինչև ընտրությունները,–ընդգծել է Արմեն Պողոսյանը։
Նա ասել է, որ «հեծանիվ հորինել պետք չէ», և կան միջոցներ, որոնք կարող են նպաստել գնաճի տեմպերի նվազեցմանը։ Առաջին հերթին դա մաքսային օրենսդրությունն է, որը պետք է նպաստի տեղական արտադրության զարգացմանը։ Արմեն Պողոսյանը բերել է ծխախոտի շուկայում վարվող հարկային քաղաքականության օրինակը. ԱԺ–ն օրենք է ընդունել, որով հավասարեցրել է ներքին արտադրողների և ներմուծողների ակցիզների գինը, ինչը ներկրողի համար ավելի շահեկան է, և որի պատճառով ներքին արտադրության ծավալները նվազեցին։
Իմ համոզմունքը հետևյալն է՝ ներկրողների համար պետք է սահմանվի քվոտա շաքարավազի, կարագի, բենզինի, օղու և այլ ապրանքների վրա, ասենք՝ 20 տոկոս,–հայտնել է Արմեն Պողոսյանը։
«Սպառողների ասոցիացիայի» նախագահը կարծում է, որ նման կերպ ազատ մրցակցային դաշտ կստեղծվի, երբ ընկերությունները կպայքարեն իրար հետ այդ քվոտաների համար՝ առաջարկելով ներկրման առավել շահեկան պայմաններ։ 20 տոկոսի համար մեկ խումբ կպայքարի, մյուս 20 տոկոսի համար՝ այլ խումբ, արդյունքում ներկրումը կտրոհվի մի քանի ընկերությունների միջև, որոնցից ոչ մեկը չի ունենա գերիշխող դիրք։

Рост цен в поствыборный период является закономерностью – Армен Погосян
Как известно, спустя несколько дней после парламентских выборов в Армении был зафиксирован рост цен не некоторые товары и продукты. Особенно подорожали импортируемые продукты, в частности, сахарный песок. По просьбе «7or» данную ситуацию прокомментировал председатель о/о «Ассоциация потребителей» Армен Погосян.
«Во-первых, 99% сахарного песка ввозит один человек и такая же ситуация царит на рынке масла, а, например, на рынке бензина есть два основных импортера, один из которых ввозит 41,5%, а другой – 42%. Причина заключается именно в этом. Есть глубинные причины, а есть конъюнктурные. В данном случае наш опыт показывает, что  в предвыборный период рост цен останавливается или замедляется, а в поствыборный – начинается новая волна. Это закономерно», - отметил Погосян.
Председатель «Ассоциации потребителей» также сообщил, что Государственная комиссия по регулированию общественных услуг уже сейчас должна обсуждать заявку компании «Ереван джур» относительно повышения тарифов на воду.
«Это всегда привязывается к выборам. Скажем, до выборов рост цен сдерживают», - подчеркнул Армен Погосян.
По его словам, не нужно «изобретать велосипед». Есть методы, которые могут способствовать сокращению темпов инфляции. В первую очередь, это таможенное законодательство, которое должно способствовать развитию местного производства.
Председатель «Ассоциации потребителей» привел пример проводимой на рынке табачной продукции налоговой политики: Национальное собрание приняло закон, который приравнял акцизные ставки для отечественных производителей и импортеров, из-за чего объемы местного производства сократились.
«Я убежден, что для импортеров должна быть установлена квота на сахарный песок, масло, бензин, алкоголь и другие товары, скажем, в пределах 20%», - заявил Погосян.
Он считает, что подобным образом будет создано поле для свободной конкуренции, когда компании будут бороться друг с другом за эти квоты, предлагая более выгодные условия импорта. В результате, рынок импорта будет разделен между несколькими компаниями, каждая из которых будет бороться за свои 20%, не имея при этом доминирующего положения.