Սերգեյ Լավրով. «Սիրիական հակամարտությունը կարող է տարածվել Լիբանանում»
Այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մտահոգություն է հայտնել, որ Սիրիայի հակամարտությունը կարող է տարածվել Լիբանանում, որն էլ կարող է շատ վատ հետևանքներ ունենալ։
Ավելի վաղ Լիբանանի հյուսիսային շրջաններում, մասնավորապես Տրիպոլի քաղաքում, տեղի էին ունեցել բախումներ տեղի բնակչության սուննիների, ովքեր սատարում են սիրիացի ապստամբներին, և ալևիների միջև, որոնք Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցներն են համարվում։ Սիրիայի իշխանությունները հայտարարել էին, որ Լիբանանի հյուսիսային սահմանամերձ շրջանները վերածվել են «ահաբեկիչների որջի»։
Լավրովն ասել է, որ հաշվի առնելով Լիբանանի բնակչության էթնիկ և կրոնական կազմը և այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա կառուցված է այդ պետությունը, հակամարտության տեղափոխումը Լիբանանի տարածք կարող է շատ վտանգավոր լինել։ ՌԴ արտգործնախարարն ընդգծել է, որ շատ ցավալի է, երբ ի հայտ են գալիս և արհեստականորեն սրվում  են անհամաձայնություններ մահմեդական սուննիների և շիաների միջև։
Սա դեպքերի զարգացման ամենավտանգավոր ճանապարհն է, որը պետք է կանխել ցանկացած գնով։ Հույս ունեմ, որ միջազգային հանրության բոլոր պատասխանատու անդամները և առաջին հերթին իսլամական ու արևմտյան երկրները ճիշտ հետևություններ կանեն և կկարողանան ժամանակին կանգ առնել,–ասել է Լավրովը։

Сирийский конфликт может распространиться на территорию Ливана – Сергей Лавров
Сирийский конфликт может распространиться на территорию Ливана, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции в среду, сообщает РИА «Новости».
Ранее в северной части Ливана, в частности, в городе Триполи, произошли столкновения между суннитским населением, которое поддерживает восстание в Сирии, и алавитами, которые поддерживают президента Сирии Башара Асада.
«Теперь есть реальная угроза того, что конфликт переливается в Ливан, где с учетом истории, этнического и религиозного состава населения этой страны и принципов, на которых строится ливанское государство, дело может кончиться очень плохо», - сказал Лавров.
По его словам, «особо прискорбно, что начинают обнажаться и искусственно обостряться противоречия между шиитами и суннитами».
«Это опаснейшее развитие события, которого необходимо избежать любой ценой. Надеюсь, что все ответственные члены мирового сообщества, и, прежде всего, исламские страны, а также западные страны сделают правильные выводы и смогу вовремя остановиться», - добавил Лавров.