Թուրքիան պահանջել է ձերբակալել իսրայելցի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին
Թուրքիայի դատախազությունը մեղադրական եզրակացություն է տվել Իսրայելի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Գաբի Աշկենազի, իսրայելական հետախուզական ծառայության նախկին ղեկավար Ամոս Յադլինի, Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի նախկին հրամանատար Էլիեզեր Մերոմինի և ВВС լրատվական ծառայության նախկին ղեկավար Ավիշայա Լեվիի գործերին՝ կապված «ազատության նավատորմի» հետ տեղի ունեցած միջադեպին։
Ըստ Թուրքիայի պաշտոնական աղբյուրների՝  Իսրայելի հենց այս պաշտոնյաներն են հրաման արձակել գրավել «Մավի Մարմարա» թուրքական նավը, որը երկու տարի առաջ ուղարկվել էր Թուրքիայի կողմից՝ ճեղքելու Գազայի շրջափակումը։
144էջանոց մեղադրական եզրակացությունն ուղարկվելու է Ստամբուլի շրջանային դատախազություն, որը պետք է հաստատի այն և գործն ուղարկի թուրքական դատարան։

Турция потребовала арестовать израильских военачальников
Общая прокуратура Турции подала обвинительное заключение против бывшего начальника генштаба Израиля Габи Ашкенази, бывшего главы израильской разведки (АМАН) Амоса Ядлина, бывшего главы израильских ВМС Элиэзера Мерома, и бывшего главы информационного отделения ВВС Авишая Леви из-за инцидента с «флотилией свободы», сообщает «Курсор».
По словам турецких СМИ и официальных представителей, именно эти лидеры Израиля отдавали приказы в тот день, в том числе и указание захватить корабль «Мави Мармара».
Обвинительное заключение содержит 144 страницы, и будет подано в окружную прокуратуру Стамбула, которая должна будет утвердить документ, и передать его в турецкий суд.
Отмечается, что все четыре израильских лидера будут немедленно арестованы в случае прибытия в Турцию.