Սերժ Սարգսյանի խոսքը ՀՀ Ազգային ժողովի 5-րդ գումարման աշխատանքների մեկնարկի կապակցությամբ
Շնորհավորում եմ ձեզ ՀՀ Ազգային ժողովի 5-րդ գումարման աշխատանքների մեկնարկի կապակցությամբ: Շնորհակալություն եմ հայտնում նախորդ գումարման խորհրդարանի բոլոր պատգամավորներին իրենց գործունեության համար: Անցած հինգ տարիներն օրինաստեղծ աշխատանքի առումով իսկապես արդյունավետ ժամանակահատված էին և, կարծում եմ, նաև լավ հիմք գալիք հինգ տարիների համար: Ձեզնից շատերը վաղուց արդեն օրինաստեղծ աշխատանքի պրոֆեսիոնալներ են և բնականաբար ապահովելու են Ազգային ժողովի աշխատանքների սահուն առաջընթացը: Ողջունում եմ նաև բոլոր նրանց, ովքեր առաջին անգամ են ընտրվել պատգամավոր և մաղթում եմ արդյունավետ խորհրդարանական գործունեություն:
Ինձ համար, կարծում եմ նաև այս դահլիճում ներկա շատերի համար, դեռ թարմ են նախընտրական հանդիպումների տպավորությունները: Բոլորս էլ երկրի ողջ տարածքով ակտիվ քննարկումներ ենք ունեցել մեր քաղաքացիների հետ, կրկին ուշադրությամբ արձանագրել և մեկ առ մեկ ցուցակագրել ենք մարդկանց այսօրվա հոգսերն ու խնդիրները: Իսկ մարդիկ մեզ ընտրել են, որովհետև հավատացել են, որովհետև հույսեր են կապել: Իմ ցանկությունն է, որ աշխատենք այնպես, որպեսզի ոչ ոք չզղջա իր ընտրության համար և որպեսզի արդարացնենք բոլորի հույսերը: Մենք կարող ենք շատ բան անել: Դու՛ք կարող եք շատ բան անել: Դուք Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր իշխանությունն ենք:
Այստեղ ներկա յուրաքանչյուր պատգամավորի թիկունքին հազարավոր ձայներ կան, այսինքն՝ հազարավոր մարդիկ: Այդ ձայները տեղ հասցնողները դուք եք, իսկ այդ տեղը Ազգային Ժողովն է, ընդունված որոշումներն ու օրենքներն են: Սա պատվաբեր և պատասխանատու առաքելություն է:
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Կարծում եմ` մենք ունենք ակտիվ խորհրդարան, որտեղ ամբիոն ունեն քաղաքական դաշտի հիմնական ազդեցիկ ուժերը: Ուրախ եմ, որ նախորդ գումարման Ազգային ժողովում ներկայացված բոլոր քաղաքական ուժերը կրկին տեղեր ստացան օրենսդիր մարմնում, և շնորհավորում եմ Հայ ազգային կոնգրեսի մուտքը Հայաստանի խորհրդարան:
Չեմ կարծում, թե որևէ լուրջ գաղափար կամ միտք, որը կծնվի մեր հասարակության որևէ հատվածում, ցանկության և անհրաժեշտության դեպքում չգտնի դեպի Ազգային ժողովի ամբիոն տանող ճանապարհը: Վստահ եմ նաև, որ մեր պատգամավորները երբեք չեն սահմանափակվի զուտ գրասենյակային աշխատանքով, և հասարակություն-խորհրդարան կապը խիստ գործնական հիմքերի վրա կլինի:
Այստեղ ներկա են քաղաքական ուժեր, քաղաքական գործիչներ, որոնք ունեցել են և ունեն տարբեր հայացքներ, տարբեր մոտեցումներ զանազան հարցերի շուրջ: Այո՛, կլինեն բանավեճեր, միգուցե երբեմն նաև սուր, կլինեն համաձայնություններ տարբեր հարցերի շուրջ կամ յուրաքանչյուրը կմնա իր կարծիքին, կհասկանաք իրար, երբեմն` ոչ: Էականն այն նպատականերն են, հանուն որոնց մենք մտնում ենք քաղաքական բանավեճի դաշտ: Էական են նաև միջոցները, որոնք մենք ընտրում ենք նպատակներին հասնելու ճանապարհին: Իշխանության տարբեր, այդ թվում և խորհրդարանական լծակներին տիրապետելն, օրինակ, միջոց է բոլորիս համար կարևոր նպատակներին` Հայաստանի հզորացմանը, մեր ժողովրդի կենսամակարդակի կտրուկ ավելացմանը, արտագաղթի կասեցմանը, մեր երկրի պաշտպանունակության բարձրացմանը և մյուս նպատակներին հասնելու ճանապարհին: Երբ միջոցները դառնում են ինքնանպատակ, կամ որ ավելի վատ է, երբ իրական նպատակները դառնում են միջոցներ, իսկ միջոցները` նպատակներ, խաթարվում է քաղաքական բանավեճի տրամաբանությունը, կորում է իմաստը:
Այո՛, նպատակը երբեք չի արդարացնում միջոցները: Սխալ միջոցներով ձեռքբերված նույնիսկ ամենալավ նպատակը, միևնույն է, ի վերջո ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի: Մենք շատ բան ունենք սովորելու ցավոք հենց մեր սխալներից, և ուզում եմ հուսալ, որ ապագայում ավելի քիչ սխալներ կանենք:
Կարծում եմ, որ բոլորս, տվյալ դեպքում այս դահլիճում ներկա պատգամավորները, առաքելություն ունենք ձևավորելու քաղաքական պայքարի և գործունեության նոր ավանդույթներ, այնպիսիք, որոնք հետագա տարիների և տասնամյակների համար կբացառեն կամ նվազագույնի կհասցնեն հնարավոր ցնցումները մեր երկրում:
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլոր քաղաքական ուժերին և մեր ժողովրդին համատեղ ուժերով բավական հասուն ընտրություններ անցկացնելու համար: Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրություն պետք է էապես լավը լինի, քան նախորդներն են եղել: Մեզ հաջողվեց այդպիսի ընտրություններ անցկացնել, և մեզ կհաջողվի նաև էապես բարձրացնել մեր աշխատանքի արդյունավետությունն ու հասցեականությունը:
Անձամբ ես տրամադրված եմ աշխատելու. և աշխատելու բոլորի հետ՝ փոխադարձ հարգանքի և համագործակցության մթնոլորտում: Հուսով եմ, որ աշխատելու ենք նոր եռանդով ու ոչ մի վայրկյան չենք մոռանալու, թե ինչի համար են մեզ ընտրել, ինչ ենք մենք խոստացել մեր ընտրողներին, թե ով է մեզ տվել այն իշխանությունը, որ այսօր մենք այստեղ ներկայացնում ենք:
Վերջում կրկնեմ և մեկ անգամ ևս առաջարկեմ միշտ հիշել, որ ուրիշ ոչ ոք մեր փոխարեն չի պահելու մեր սահմանած կանոնները: Փոխադարձ հարգանքի սահմանները: Ինքնե՛րս պիտի անենք: Ուրիշ ոչ ոք մեզ դատավոր չէ: Ինքներս ենք մեր դատավորը, մեր սահմանների պահապանն ու մեր փոխադարձ հարգանքի մշտարթուն պաշտպանը: Մե՛նք ենք և ուրիշ ոչ ոք:
Հաջողություն եմ մաղթում բոլորիս, և բարի երթ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի 5-րդ գումարման աշխատանքներին:

Речь Сержа Саргсяна в связи с началом работы Национального собрания РА 5-го созыва
Поздравляю вас в связи с началом работы Национального Собрания РА 5-го созыва. Выражаю благодарность всем депутатам парламента предыдущего созыва за их деятельность. В плане законотворческой деятельности минувшие пять лет были действительно эффективным периодом и, думаю, также хорошей основой для предстоящих пяти лет. Многие из вас давно уже профессионалы законотворческой деятельности и естественно обеспечат плавный прогресс работы Национального Собрания. Поздравляю также всех тех, кто впервые избраны депутатами и желаю плодотворной парламентской деятельности.
Для меня, думаю, и для многих присутствующих в этом зале, еще свежи впечатления предвыборных встреч. На всей территории страны все мы имели активные обсуждения с нашими гражданами, вновь внимательно констатировали и запротоколировали сегодняшние заботы и проблемы людей. А люди избрали нас, потому что поверили, потому что связали надежды. Мое желание – чтобы мы работали так, чтобы никто не пожалел о своем выборе и чтобы были оправданы надежды всех. Мы многое можем сделать. Вы можете многое сделать. Вы – законодательная власть Республики Армения.
За спиной каждого из присутствующих здесь депутатов – тысячи голосов, тысячи людей. Вы призваны донести до места эти голоса, а место это – Национальное Собрание, принятые постановления и законы. Это почетная и ответственная миссия.
Уважаемые коллеги!
Думаю, у нас есть активный парламент, в котором имеют трибуну основные влиятельные силы политического поля. Рад, что все политические силы, представленные в Национальном Собрании предыдущего созыва, вновь получили представительство в законодательном органе, и поздравляю вхождение Армянского национального конгресса в парламент Армении.
Не думаю, чтобы какая либо серьезная идея или мысль, родившаяся в каком либо спектре нашего общества, в случае желания и необходимости не нашла дорогу к трибуне Национального Собрания. Уверен также, что наши депутаты никогда не ограничатся сугубо кабинетной деятельностью, и связь общество-парламент будет на строго деловой основе.
Здесь присутствуют политические силы, политические деятели, которые имели и имеют различные взгляды, различные подходы по разным вопросам. Да, будут дебаты, возможно порой и острые, будет согласие по различным вопросам либо каждый останется при своем мнении, поймете друг друга, порой – нет. Существенное – цели, ради которых мы вступаем на поле политической дискуссии. Существенны и средства, которые выбираем мы не пути к поставленной цели. Владение различными рычагами власти, в том числе и парламентскими, к примеру – средство на пути к достижению важных для всех нас целей: росту могущества Армении, резкого повышения жизненного уровня нашего народа, прекращения эмиграции, повышения обороноспособности нашей страны и других целей. Когда средства превращаются в самоцель, или, что еще хуже, когда реальные цели превращаются в средство, а средства – в цель, нарушается логика политической дискуссии, пропадает смысл.
Да, цель никогда не оправдывает средства. Даже самая лучшая цель, достигнутая неверными средствами, тем не менее, в конечном счете ни к чему хорошему не приведет. Мы многому должны научиться, увы, на наших собственных ошибках, и хочу надеяться, в будущем допустим меньше ошибок.
Думаю, что все мы, в данном случае присутствующие в этом зале депутаты, наделены миссией сформировать новые традиции политической борьбы и деятельности, традиции, которые на последующие годы и десятилетия исключат или сведут к минимуму возможные потрясения в нашей стране.
Выражаю благодарность всем политическим силам и нашему народу за проведение совместными силами достаточно зрелых выборов. Каждый последующие выборы должны быть в Армении существенно лучше, чем были предыдущие. Нам удалось провести такие выборы, и нам удастся также существенно повысить эффективность и адресность нашей работы.
Лично я настроен работать, и работать со всеми – в атмосфере взаимного уважения и сотрудничества. Надеюсь, будем работать с новой энергией и ни на секунду не забывать, для чего нас избрали, что мы обещали нашим избирателям, кто наделил нас властью, которую мы сегодня здесь представляем.
В заключение повторю и еще раз предложу всегда помнить, что никто другой вместо нас не будет соблюдать установленные нами правила. Границы взаимного уважения. Мы это должны делать сами. Никто другой нам не судья. Мы сами себе судьи, хранители наших границ и неусыпные хранители нашего взаимного уважения. Мы – и никто другой.