Ֆիզիկայի դասախոսը կասկածվում է Դնեպրոպետրովսկի պայթյունների կազմակերպման համար
Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի տեղակալ Վիկտոր Վոյցիշենը հայտնել է, որ ձերբակալվել են ապրիլի 27-ին Դնեպրոպետրովսկի պայթյունների կազմակերպման երկու կասկածյալներ։
Վոյցիշենը նշել է, որ ձերբակալվածների բնութագրերը դրական են, նրանք ոչ մի առնչություն չեն ունեցել բանակի և ուժային կառույցների հետ, դատվածություն չունեն: Սակայն կասկածյալների տան խուզարկության ժամանակ հայտնաբերվել են իրեղեն ապացույցներ, որոնք ցույց են տալիս նրանց մասնակցությունը պայթյունների կազմակերպմանը:
Ըստ ուկրաինական լրատվամիջոցների՝ ձերբակալվածներից մեկը գիտական աստիճան ունեցող ֆիզիկոս է, ով դասավանդել է տեղական բուհերից մեկում:
Ներքին գործերի նախարար Վիտալի Զախարչենկոն ասել է, որ  ահաբեկիչները պահանջել են իրենց վճարել 4,5 մլն դոլար:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 27-ին Դնեպրոպետրովսկի կենտրոնում 10 պայթյուն էր տեղի ունեցել: 29 մարդ լուրջ վնասվածքներ էին ստացել: Զոհեր չկային։

Преподаватель физики подозревается в организации терактов в Днепропетровске
На Украине были  задержаны двое подозреваемых в организации взрывов в Днепропетровске. Об этом сообщил глава МВД Украины Виталий Захарченко.
Он отметил, что задержанные требовали $4,5 млн., однако при этом не уточнил, от кого и почему они требовали эти деньги.
Как сообщает «Газета.Ru» со ссылкой на заместителя генерального прокурора Украины Виктора Войцишена, задержанные «характеризуются положительно, никакого отношения к силовым структурам и армии не имеют, к уголовной ответственности не привлекались». Отмечается, что один из задержанных - физик с ученой степенью, который преподавал в одном из местных вузов.
Напомним, что в Днепропетровске 27 апреля произошли четыре взрыва, в результате которых пострадал 31 человек, в том числе 10 подростков. 26 человек были госпитализированы.