Հարցազրույց «Շրջադարձ» հասարակական կազմակերպության նախագահ Էմմա Խուդաբաշյանի հետ
-Այսօր օրակարգում հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցն է։ Ինչպե՞ս եք գնահատում բանակցային գործընթացը։
-Բանակցային գործընթացը նորմալ եմ գնահատում։ Մեր նախագահի նախաձեռնած «ֆուտբոլային դիվանագիտությունը» 1-0 օգուտ մեզ է։ Եվ, ինչպես նախագահն ասաց, գնդակը Թուրքիայի կիսադաշտում է։ Սպասենք հետագա գործընթացներին։ Կարծում եմ, որ մեզ համար դրական ինչ-որ բան պետք է լինի։
-Սակայն կարծիքներ կան, որ մենք հայ-թուրքական բանակցություններում ակնհայտորեն տանուլ ենք տալիս։ Մասնավորապես ասվում է, թե ապրիլի 22-ին ընդունված «Ճանապարհային քարտեզը» դրա ապացույցներից է։
-Ի՞նչն ենք տանուլ տալիս։ Ի՞նչը պետք է փոխվի։ Եթե Թուրքիան չուզենա, մենք հո չէ՞նք ասելու՝ եկեք Ղարաբաղը տանք, դուք էլ սահմանը բացեք։ Ես հավատում են մեր նախագահին։ Վերջապես, նա Հայաստանի Հանրապետության նախագահն է։ Նա պաշտոնապես հայտարարեց, որ բանակցություններն ընթանում են առանց նախապայմանների, նախապայմաններ չկան։ Ես իրավունք չունեմ նրան չհավատալու։
-Փաստորեն, Թուրքիայի առաջին դեմքերի հայտարարությունները, թե դուրս եկեք Ադրբեջանի տարածքներից, և սահմանը կբացենք, նախապայմա՞ն չէ։
-Գիտեք ինչ,  հայ-թուրքական բանակցությունների շուրջ բարձրացված աղմուկն անհասկանալի է։ Դա ինձ հիշեցնում է  Հ. Թումանյանի «Կիկոսի մահը»։ Դեռ չծնված՝ մարդուն արդեն թաղում են։ Սպասեք, տեսնենք՝ ի՞նչ է լինում։ Չիմանալով բանակցային սեղանին դրված կետերը՝ ինչպե՞ս կարելի է ասել, թե տանուլ ենք տալիս։
-Լավ, անցնենք ներքին կյանքին։ Քաղաքապետի ընտրությունների քարոզարշավը, ըստ Ձեզ, ինչպե՞ս է ընթանում։
-Եթե այս քարոզարշավը համեմատենք նախորդների հետ, ապա բավական դրական բաներ կարող ենք արձանագրել։ Բացառությամբ իշխանական և ընդդիմադիր մի քանի թերթերի՝ լրատվամիջոցները բավական զուսպ են, ընտրողն ավելի տեղեկացված է... Կարող եմ ասել, որ 1996թ.-ից մինչև հիմա անցկացված քարոզարշավներից այս մեկը դրականորեն տարբերվում է։ Առաջընթաց կա։
-Ու՞մ շանսերն եք բարձր գնահատում։
-Ես քաղաքական ճանապարհով անցած մարդ եմ և կարող եմ ասել, որ նա, ով ունի իշխանական լծակներ, հաղթելու ավելի մեծ շանսեր ունի։ Բնականաբար՝ ՀՀԿ-ի շանսերն եմ բարձր գնահատում։
-Ընդդիմության հաղթանակը, ըստ Ձեզ, որքանո՞վ է իրատեսական։
-Որպես կանոն, ընդդիմությունը մայրաքաղաքում միշտ մեծ թվով ձայներ է ստանում։ Դա ցույց տվեցին նաև 2008թ. նախագահական ընտրությունները։ Սակայն նախագահական ընտրություններից հետո պատկերը փոխվեց։ Մարդիկ հիասթափվեցին. այլևս չի ստացվի, այլևս չի գալու և այլն։ Բացի այդ, նախագահական ընտրությունների ժամանակ իշխանության զգալի մասը՝ մոտավորապես 40%-ը, ներքին կարգով աջակցում էր Լևոն Տեր-Պետրոսյանին։ Հիմա այդպես չէ։ Նախագահն ունի ձևավորված թիմ։
-Նախագահական ընտրությունների ժամանակ իշխանության 40%-ը ցանկացած պահի կարո՞ղ էր «դավանափոխ» լինել։
-Ինչու՞, մինչև հիմա այդպես չէ՞։ Մեր քաղաքական դաշտում երկակի խաղ խաղալը սովորական բան է։
-«Բարգավաճ Հայաստանի» հնարավորությունները ինչպե՞ս եք գնահատում։
-«Բարգավաճ Հայաստանի» հնարավորություններն էլ են մեծ։ Իմ կարծիքով՝ Երևանի ավագանու ընտրություններում առաջինը կլինի ՀՀԿ-ն, երկրորդը՝ ԲՀԿ-ն, երրորդը՝ ՀԱԿ-ը։
-Ընտրություններին մասնակցող մյուս քաղաքական ուժերը, ըստ Ձեզ, չե՞ն հաղթահարի 7%-ի արգելքը։
-Ես ներկայացրեցի ընտրությունների իմ պատկերացրած արդյունքները։ Կանխատեսումները, ընդհանրապես, անշնորհակալ գործ են, սակայն ես այսպես եմ կարծում։
-Ցանկություն չունե՞ք վերադառնալ ակտիվ քաղաքական գործունեության։
-Կմտածեմ։ Այժմ ստեղծել եմ հասարակական կազմակերպություն, այս ուղղությամբ եմ աշխատում։ Իսկ հետագան՝ կյանքը ցույց կտա։ Ընդհանրապես, իմ կյանքում պատահականությունները լուրջ դեր են խաղացել։
-Իսկ պատահականությու՞ն, թե օրինաչափություն էր ՀԺԿ-ից Ձեր դուրս գալը։
-Ես եղել եմ այդ կուսակցության հիմնադիրներից մեկը։ ՀԺԿ նախաձեռնող 5 անդամներից մեկը եղել եմ ես։ Հիմա  բոլորը չկան, մնացել եմ ես։ Եվ ստացվեց այնպես, որ ես դուրս մնացի։ Չգիտեմ՝ ում օգնությամբ, ում միջամտությամբ... Ընդհանրապես, այսպես է. երբ ընդդիմադիր կուսակցությունները մասնակցում են համապետական ընտրություններին, նրանց միջև սկսվում է գզվռտոց։ Իմ դեմ արշավ սկսվեց։
-Ու՞մ կողմից։
-Չգիտեմ՝ ում կողմից էր դա հրահանգված...
-Ասվում էր, որ Դուք համագործակցում եք իշխանությունների հետ, բիզնեսներ ունեք...
-(Ծիծաղելով) Հիմա ես վարձով եմ ապրում։ Արդարանալու կամ ինչ-որ բան ապացուցելու կարիքը չունեմ։ Ես միակ ընդդիմադիր մարդն եմ, ով բաց ասում է. «Ես պաշտպանում եմ Սերժ Սարգսյանին, հավատում եմ նրան, ուրեմն թող իր թիմը մինչև սահմանված ժամկետի ավարտը կատարի իր խոստումները»։ Կկատարի՞, կասեմ՝ բրավո, չի՞ կատարի, ոչ մի դժբախտություն՝ 5 տարի հետո նորից ընտրություններ են լինելու։
-Այսօ՞ր էլ եք ընդդիմադիր։
-Շատերն ընդդիմադիր-ընդդիմադիր խոսելով՝ գնում կանգնում են իշխանության կողքը կամ քվեարկում նրա օգտին։ Ես ասել եմ, որ դեմ եմ և ձայն չեմ տվել իշխանությանը։ Հետո տեսել եմ, որ Սերժ Սարգսյանը խելացի է, նրա հետ շփվելով՝ զգում ես, որ նա շատ ավելի մարդկային է, շատ ավելի հայրենասեր։ Ի՞նչ է, նա չի՞ մտածում իր հայրենիքի համար. այդքան տարի պայքարել է։ Այսօր կյանքն ի՞նչ է։ Դուք նայեք մեր քաղաքական դաշտին։ Ընդդիմադի՞ր են դարձել։ Այդ նույն մարդիկ 1998թ. բռերով լցոնումներ կատարեցին և չթողեցին, որ Կարեն Դեմիրճյանը հաղթի։ Հիմա էլ ասում են՝  Խուդաբաշյան Էմմա, արի, մեր կողքը կանգնի, մենք էսպես ենք ուզում անել։ Իսկ ես այդպես չեմ ուզում։ Ես ասում եմ՝ թող Սերժ Սարգսյանն ավարտի իր նախաձեռնությունները։
-Ձեր այս մոտեցումը վերաբերում է նաև քաղաքապետի ընտրությունների՞ն։ Ըստ Ձեզ, Գագիկ Բեգլարյանը կկարողանա՞ արդյունավետ կառավարել քաղաքը։
-Գագիկ Բեգլարյանը միայնակ ո՛չ կարող է դառնալ քաղաքապետ, ո՛չ էլ որևէ մեկը կարող է միայնակ նման դեր ստանձնել։ Բեգլարյանի թիկունքում կանգնած է կուսակցություն։ Ընդ որում, այդ կուսակցությունն ունի բազմաթիվ թերություններ։ Նրա շարքերում կան արատավորված մարդիկ, ովքեր արատավորում են նաև կուսակցության անունը։
-Դա նորմա՞լ է։
- ՀՀԿ-ն հզոր կուսակցություն է,  ունի լծակներ, որի ղեկին կանգնած է հանրապետության նախագահը։ Նա այսօր հայտարարում է. պետք է վերջ դրվի լկտիությանը, բարձիթողությանը, կոռուպցիային և այլն։ Ա՛յ, հենց դրա համար էլ ես նրան աջակցում եմ։ Առաջին անգամ երկրի նախագահը ներողություն խնդրեց բացթողումների համար։ Ես նրան հավատում եմ։ Չհավատա՞մ։

Интервью председателя общественной организации «Шрджадарц» Эммы Худабашян
-Сегодня на повестке стоит вопрос налаживания армяно-турецких отношений. Как Вы оцениваете переговорный процесс?
-Нормально. Инициированная нашим президентом «футбольная дипломатия» ведет со счетом 1:0. И, как сказал президент, мяч на турецкой половине поля. Дождемся дальнейших развитий. Думаю, что для нас должно быть что-то положительное.
-Однако есть мнения, что в армяно-турецких переговорах мы явно проигрываем. В частности, говорится, что принятая 22-го апреля «дорожная карта» - одно из доказательств этого.
-Что проигрываем? Что должно поменяться? Если Турция не захочет, мы же не скажем: «Давайте, мы отдадим Карабах, а вы откройте границу». Я верю нашему президенту. В конце концов, он президент Республики Армения. Он официально заявил, что переговоры идут без предварительных условий, их нет. Я не имею права не верить ему.
-Фактически, заявления первых лиц Турции о том, что «границы будут открыты только после освобождения «территорий Азербайджана» не являются предусловиями?
-Знаете что, весь этот шум вкруг армяно-турецких отношений непонятен. Это напоминает мне «Смерть Кикоса» О.Туманяна. Человек еще не родился, а его уже хоронят. Давайте подождем, чтобы увидеть, что будет. Как можно говорить о том, что мы проигрываем, не зная о тех пунктах, которые обсуждаются за столом переговоров?
-Ладно, перейдем к внутриполитической жизни. Как, по-вашему, протекает избирательная кампания на выборах мэра?
-Если мы сравним эту избирательную кампанию с прошлыми, то мы сможем зафиксировать достаточно положительные моменты. За исключением нескольких оппозиционных газет, СМИ достаточно сдержанны, избиратель более информирован... Могу сказать, что данная кампания, по сравнению с проводившимися до сих пор с 1996-го года избирательными кампаниями, выгодно отличается.  Есть прогресс.
-Чьи шансы Вы оцениваете выше?
-Я - человек с политическим прошлым, и могу сказать, что тот, кто обладает политическими рычагами, имеет больше шансов на победу. Поэтому естественно, что я высоко оцениваю шансы РПА.
-Насколько, по-вашему, реалистична победа оппозиции?
-Как правило, оппозиция в столице собирает много голосов. Это показали и президентские выборы 2008-го года. Однако после президентских выборов картина изменилась. Люди разочаровались, больше не получится, они больше не пойдут...  Кроме этого, во время президентских выборов ощутимая часть представителей власти, приблизительно 40%, содействовала Левону Тер-Петросяну. Сейчас не так. У президента есть сформировавшаяся команда.
-Во время президентских выборов 40% власти в любой момент могли «поменять религию»...
-А что, разве раньше этого не было? На нашем политическом поле ведение двойной игры - обычное дело.
-Как вы оцениваете шансы «Процветающей Армении»?
-Их шансы тоже велики. На мой взгляд, на выборах авагани Еревана первым будет РПА, вторым - ППА, третьим - АНК.
-Как, по-вашему, смогут ли другие политические силы, участвующие в выборах, преодолеть 7%-ый барьер?
-Я представила мое видение результатов выборов. Прогнозы, вообще, дело неблагодарное, однако, я так думаю.
-У Вас нет желания вернуться к активной политической деятельности?
-Я подумаю. Сейчас я создала общественную организацию и работаю в этом направлении.
-Ваш выход из Народной партии Армении был случайностью или закономерностью?
-Я была одним из основателей этой партии. Я была одним из 5 инициативных членов НПА. Сейчас никого нет, осталась только я. Так получилось, что я осталась за бортом. Не знаю, с чьей помощью, с чьего вмешательства... Вообще, это так: когда оппозиционные партии участвуют в общегосударственных выборах, между ними начинается грызня. Против меня была начата кампания.
-С чьей стороны?
-Я не знаю, с чьей стороны отдавались приказы.
-Говорилось, что Вы сотрудничаете с властями, что у Вас есть бизнес...
-(Смеясь) Сейчас я живу на квартире. И я не хочу не перед кем оправдываться или кому-то  что-либо доказывать. Я - единственный оппозиционер, который открыто говорит: «Я защищаю Сержа Саргсяна, верю ему. Значит, пусть его команда до конца отведенного срока выполнит свои обещания». Выполнит - скажу «браво», нет - ничего страшного, через 5 лет будут новые выборы.
-Вы сегодня тоже в оппозиции?
-Многие, выступая от имени оппозиции, голосуют за власть. Я не голосовала за власть, но увидела, что Серж Саргсян - умный человек. Общаясь с ним, ощущаешь, что он более человечен, более патриотичен. А что, он разве не думает о своей родине? Он столько лет боролся... Что есть сегодня жизнь? Посмотрите на наше политическое поле. Многие из них в 1998-ом году охапками вбрасывали бюллетени и не дали Карену Демирчяну победить. А сейчас говорят: «Худабашян Эмма, приходи, становись рядом снами». А я так не хочу. Я говорю: «Пусть Серж Саргсян доведет до логического завершения свои инициативы».
-Этот Ваш подход касается и выборов мэра? Как, по-вашему, сможет Гагик Бегларян эффективно управлять городом?
-В одиночку Гагик Бегларян, как и любой другой человек, не сможет ни стать мэром, ни управлять городом. За Гагиком Бегларяном стоит партия. При этом,  у этой партии есть множество недостатков. В ее рядах есть порочные люди, которые порочат и саму партию.
-Это нормально?
-РПА - мощная партия, обладает рычагами, у ее руля стоит президент страны. Он сегодня заявляет, что нужно положить конец наглости, вседозволенности, коррупции и др. Именно за это я его и поддерживаю. Впервые президент страны извинился за упущения. Я ему верю. Не верить?