ԱՄՆ հետախուզություն. «Ռուսական ռազմանավը շարժվում է դեպի Սիրիա»
Ամերիկյան հեռուստաալիքները, հղում անելով երկրի հետախուզական աղբյուրներին, հայտնում են, որ ԱՄՆ–ը ուշադիր հետևում է ռազմամթերքով բեռնված Սիրիա ուղևորվող ռուսական ռազմանավի շարժին։
«Միացյալ Նահանգների հետախուզությունը կարծում է, որ Ռուսաստանը ռազմանավը ուղարկել  է՝ պաշտպանելու սիրիական Տարտուսում տեղակայված ՌԴ ռազմածովային ուժերի հենակետը»,-SNN հեռուստաընկերությանը հայտնել են Պենտագոնի ներկայացուցիչները։
Նրանք պնդում են, որ համաձայն հետախուզական արբանյակներից արված լուսանկարների՝ դա «Նիկոլայ Ֆիլչենկով» ռազմանավն է։ Ամերիկյան հետախուզությունը առայժմ չի կարող ասել, թե որքան ռազմածովային է կա նավի վրա։ Հայտնի է միայն, որ «Նիկոլայ Ֆիլչենկով»-ը կարող է տեղափոխել մինչև 700 տոննա բեռ և 300 զինծառայող։

Российский корабль направился в Сирию для защиты ВМФ в городе Тартус – разведка США
Разведка США полагает, что один российский корабль направился в Сирию для защиты ВМФ в городе Тартус. Об этом сообщает сегодня телеканал «CNN» со ссылкой на представителей ведомства.
Утверждается, что речь идет о судне «Николай Фильченков». Ранее американская пресса сообщала, что речь может идти о группе кораблей. Между тем, по словам собеседника «ИТАР-ТАСС» в генштабе, планы об отправке судов в Сирию есть, но пока они находится на якоре.
Российские Военно-воздушные силы готовы обеспечить прикрытие с воздуха кораблей в случае их отправки в Сирию, если такая задача будет поставлена президентом страны, заявил замглавкома ВВС генерал-майор Владимир Градусов.