Տեղեկատվական հասարակությունն ու վիրտուալ Հայաստանը
21-րդ դարը բարձր տեխնոլոգիաների դար է։ Դժվար է պատկերացնել հասարակական հարաբերությունների, տնտեսության կամ գիտության մի ճյուղ կամ բնագավառ, որտեղ բարձր տեխնոլոգիաները վճռորոշ խոսք չասեն։ Ցավոք սրտի, խոսքերս մեծ հաշվով չեն վերաբերում մեր երկրին, որտեղ այսօր էլ շատերը բարձր տեխնոլոգիաներ ասելով՝ հասկանում են «վեռչի պենծիում» համակարգիչ կամ ավտոմատ լվացքի մեքենա։ Մեր կառավարությունները բարձր տեխնոլոգիաները վաղուց են գերակայություն հայտարարել, բայց արդյունաբերության գիտատար ճյուղերի զարգացման, տեղեկատվական հասարակության ձևավորման համար տարածաշրջանային վիրտուալ քաղաք-կենտրոններից այն կողմ չեն անցել։ Տուրք տալով ճշմարտությանը՝ պետք է նկատենք, որ նախաճգնաժամային «լեն ու բոլ» տարիներին կոնֆերանսների, արտագնա ծաղկաձորյան ու դիլիջանյան սեմինարների վրա տասնյակ հազարավոր դոլարներ են ծախսվել։ Ճիշտ է, մի որոշ բան նստվածք տվեց. փասիանս խաղալուց անցել ենք «ադնակլասնիկ» խաղալուն, բայց՝ ընդամենը...
Մոդայից հետ չմնալու համար ամեն անկյունում հայտարարում ենք, հատկապես՝ վարչապետն ու էկոնոմիկայի նախարարը, թե կոռուպցիայի դեմ պայքարն օպտիմալացնելու, քաղաքացիներին ժամանակակից ու որակյալ ծառայություններ մատուցելու համար երկիրը պետք է դնենք էլեկտրոնային կառավարման «ռելսերին»։ Հանուն արդարության պետք է ասել, որ անգամ Վրաստանում էլեկտրոնային կառավարման գործող տարրեր կան, չնայած որ Ներսես Երիցյանն իր վարչապետի հետ միասին մինչև հիմա էլ կառչած է Հայաստանը տարածաշրջանային տեղեկատվական տեխնոլոգիական կենտրոն դարձնելու սևեռուն գաղափարից։ Իհարկե, դրա համար Հայաստանը բոլոր նախադրյալներն ունի՝ կադրեր, տեխնոլոգիաների մշակման փորձ և հմտություն։ Բայց երևի ավելի լավ է հայտարարություններից այն կողմ չգնալ, որովհետև եթե չինովնիկը քաղաքացուց կաշառք չառնի, բա շեֆին ի՞նչ տա, եթե շեֆը ոլորտը գերակայություն հայտարարի, բայց Էստոնիայի էլեկտրոնային կառավարման էժանագին ու կիսատ-պռատ ծրագիրը լոբինգ չանի, ինչո՞վ «ջիփեր» ու վիլլաներ առնի։
Այսօր հսկայական միջոցներ են ծախսվել էլեկտրոնային տեխնոլոգիական կենտրոններ ստեղծելու համար, բայց դրանք բուն նպատակին ծառայեցնելու փոխարեն՝ հակերական գործիք ենք դարձրել։ Տեղեկատվական պատերազմում հակառակորդ կողմին անպատիժ թողած՝ պետական գերատեսչությունների ռեսուրսները վատնում ենք նախընտրական սև տեխնոլոգիաների վրա։ Այդպես էլ ստացվում է, որ առանց տեղեկատվական հասարակություն դաստիարակելու՝ վիրտուալ Հայաստան ենք կառուցել. բայց ու՞մ համար։

Информационное общество и виртуальная Армения
Известно, что 21-й век - век высоких технологий. Трудно представить себе какую-либо область общественных отношений, отрасль экономики, науки, где бы роль высоких технологий не была решающей. К сожалению, сказанное практически не относится к нашей стране, где многие под высокими технологиями понимают «последний пентиум»  или автоматическую стиральную машину. Наши правительства давно объявили хайтек  приоритетом для себя, но дальше виртуальных региональных городов - центров  для  развития наукоемких отраслей промышленности и формирования информационного общества пока не пошли. Правда, при этом не мешало бы заметить, что в тучные предкризисные годы на всяческие выездные цахкадзорские и дилижанские семинары  потрачены десятки тысяч долларов. Правда, деньги исчезли не без следа - сегодня от компьютерного пасьянса мы уже перешли уже играть в «одноклассники». Вот,  вроде, и все...
Чтобы не отстать от моды, мы на каждом углу заявляем, в особенности - премьер и министр экономики, что для оптимизации борьбы с коррупцией, предоставления гражданам своевременных и качественных услуг страну необходимо поставить на рельсы «электронного управления».  Справедливости ради заметим, что даже в Грузии уже действуют элементы «электронного управления», несмотря на то, что Нерсес  Ерицян со своим премьером до сих пор  верны навязчивой идее сделать Армению региональным центром ИТ.  Конечно, для этого у Армении есть все предпосылки - кадры, опыт создания технологий и соответствующие навыки. Но лучше, как кажется, дальше заявлений не заходить. Потому что если чиновник не слупит с гражданина взятку - то что он отнесет шефу?   Если шеф объявит сферу приоритетной, но при этом не будет лоббировать дешевый эстонский опыт электронного управления с недоработанной программой - то на что же он будет покупать джипы и виллы?
Сегодня потрачены колоссальные средства на создания электронных технологических центров, но они, вместо того, чтобы служить поставленной цели - превратились в инструмент хакеров. Оставляя противника безнаказанным в информационной войне, мы тратим ресурсы государственных ведомств на черные предвыборные технологии. Так и получилось, что не воспитав информационного поколения, мы построили виртуальную Армению. Но для кого?