Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ–ում Գերմանիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի և Գերմանիայի միջև վերջին տարիներին զգալի առաջընթաց արձանագրած հարաբերությունները, ընդգծելով, որ հայկական կողմը շահագրգռված է այդ դինամիկան պահպանելու և ավելի խորացնելու հարցում:
Դեսպան Մորելը նշել է, որ հայ-գերմանական հարաբերությունները զարգացման մեծ ներուժ ունեն և որպես դեսպան՝ կանի հնարավորը այդ ներուժը լիարժեք օգտագործելու, երկկողմ կապերն ավելի սերտացնելու համար: ԳԴՀ դեսպանի խոսքով, հարուստ մշակույթ և պատմություն ունեցող Հայաստանի հետ Գերմանիան կարող է լավագույնս համագործակցել նաև հումանիտար ոլորտում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցությանը, ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում գործակցության զարգացմանն ու երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի շարունակական զարգացմանը՝ նկատի առնելով, որ ԵՄ երկրներից Գերմանիան Հայաստանի առաջին առևտրային գործընկերն է:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ու դեսպան Ռայներ Մորելը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ:

Новоназначенный посол Германии вручил Сержу Саргсяну свои верительные грамоты
Новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Германии Райнер Морел вручил 19 июля свои верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства, Серж Саргсян поздравил посла с началом дипломатической миссии и пожелал удачи. Президент высоко оценил прогресс последних лет в армяно-германских отношениях, подчеркнув, что армянская сторона заинтересована в сохранении этой динамики и углублении отношений.
Посол, в свою очередь, отметил наличие большого потенциала для развития армяно-германских отношений и заверил в своем намерении максимально содействовать использованию этого потенциала для углубления двусторонних связей. По словам дипломата, Германия может наилучшим образом сотрудничать в гуманитарной сфере с Арменией, имеющей богатую культуру и историю.
Стороны коснулись сотрудничества Армения-ЕС, развития партнерства в рамках программы «Восточное партнерство» и последовательного углубления двусторонних торгово-экономических связей, учитывая, что из стран ЕС Германия является первым торговым партнером Армении.