Ամերիկացի զիվորականներին թույլատրել են գեյ–շքերթին մասնակցել համազգեստով
Պենտագոնն ԱՄՆ պատմության մեջ առաջին անգամ զինվորականներին թույլատրել է միասեռականների շքերթին մասնակցել համազգեստով։ Թույլտվությունը վերաբերում է միայն Սան–Դիեգոյում հուլիսի 21–ին կայանալիք գեյ–շքերթին։ Իր այս որոշումը Պենտագոնը բացատրել է դրա վերաբերյալ համատարած հետաքրքրությամբ, ինչպես նաև՝ կազմակերպիչների ակտիվ կոչերով՝ զինվորականներին թույլատրել միջոցառմանը մասնակցել համազգեստով։
Սան–Դիեգոյի գեյ–շքերթին մասնակցելու ցանկություն է հայտնել ավելի քան 300 զինծառայող։ Նախորդ տարի նրանք շքերթին մասնակցում էին իրենց զորամասերի անունը կրող շապիկներով, քանի որ համազգեստով մասնակցելու թույլտվություն Պենտագոնից չունեին։ Իսկ այս տարի Պենտագոնը հունիսը հայտարարել էր սեռական փոքրամասնությունների ամիս և ոչ ավանդական կողմնորոշում ունեցող զինծառայողների պատվին  հրավառություն էր կազմակերպել։

Американским военным разрешили участвовать в гей-параде в униформе
Пентагон впервые в истории США разрешил военнослужащим прийти на гей-парад в военной форме, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на американские СМИ.
Письмо с соответствующим разрешением было разослано во все подразделения вооруженных сил США 19 июля. Постановление действительно только для масштабного гей-парада в Сан-Диего, который состоится в субботу, 21 июля. Свое решение в Пентагоне объяснили массовым интересом к гей-параду в Сан-Диего, а также тем, что его организаторы активно призывали военных появиться на мероприятии в униформе.
О желании участвовать в гей-параде в Сан-Диего заявили более 300 военнослужащих. Сколько из них придут в униформе, пока неясно.
Отметим, что в этом году Пентагон объявил июнь месяцем секс-меньшинств. В министерстве обороны впервые прошли мероприятия, посвященные военнослужащим нетрадиционной сексуальной ориентации. В частности, в честь геев и лесбиянок, служащих в американской армии, был дан салют. Кроме того, свои видеообращения к ним записали президент Барак Обама и министр обороны Леон Панетта.