«Ինչո՞վ էիք զբաղված դո՛ւք»
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանի ելույթը Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնելու և ազատ արձակելու կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ հայտարարության քննարկման ժամանակ
«Բազմիցս եմ կարևորել քարոզչական պատերազմի ֆինանսավորումը, սակայն նույն 2012 տարվա պետական բյուջեի նախագծում, երբ ԲՀԿ-ն առաջարկել էր արտաքին գերատեսչությանը քարոզչության համար հատկացվելիք ծիծաղելի 21 մլն դրամը գոնե դարձնել 100 մլն դրամ` հարգարժան կառավարությունը մերժել է այդ առաջարկը այն պատճառաբանությամբ, թե ավելի կարևոր գերակայություններ կան։ Ես ոչ մի րոպե անգամ չեմ կասկածում, որ այս կառավարության համար ինձ համար շատ անհասկանալի, բայց ավելի կարևոր «գերակայություններ» կան։
Սաֆարովին Բաքվում դիմավորում էին եվրոպական կառույցներում ներկայացված պաշտոնյաներ, ինչը, վստահաբար, Ադրբեջանի կողմից հստակ և ուղորդված քայլ էր, նաև մեսիջ միջազգային հանրությանը, որ իրենք թքած ունեն նույն այդ միջազգային հանրության կարծիքի վրա։ Բայց այդ մասին մենք կխոսենք միջազգային հարթակներում: Նաև կխոսենք այն մասին, թե ինչպես ԵՄ և ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիան վաճառեց եվրոպական արդարադատությունը և եվրոպական արժեքները։ Եկեք լինենք անկեղծ և բարձրաձայնենք, թե ինչ կարող էին անել մեր պատկան մարմինները, որ չարեցին: Ես զրուցել եմ Հունգարիայի հայ ինքնավարության փոխնախագահ Նիկողոս Հակոբյանի հետ, ով տեղեկացրեց, որ օգոստոսի 20-ին ոչ միայն բարձրաձայնել է հնարավոր էքստրադիցիայի, այլև օգոստոսի 21-22-ին Հունգարիայի հայ համայնքի հորդորով եկել է Հայաաստան, հանդիպել է արտգործնախարարության և Սփյուռքի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և ասել է, որ նման արտահանձնում է նախատեսվում: Մինչդեռ նախօրեին ԱԺ նախագահի մոտ կայացած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ փոխարտգործնախարարը հավաստիացրեց, որ գոնե խորհրդարանը այդ մասին տեղյակ չի եղել։ Օգոստոսի 20-ին հայ համայնքը պաշտոնական հարցում է արել Հունգարիայի խորհրդարանին և խորհրդարանի նախագահը պատասխանել է, որ ` այո՛ արտահանձնում նախատեսվում է։ Տպավորությունս հետևյալն է՝  հունգարական իշխանությունները, խորհրդարանի ղեկավարը, արտաքին գործերի գերատեսչության պաշտոնյան շատ ավելի անկեղծ են Հունգարիայի հայ համայնքի հետ, քան մեր իշխանությունների հետ` մինչև վերջին պահը, երկու շաբաթ պատասխանելով, որ նման բան չկա: Բայց` մինչ այդ երկու շաբաթը հարգելի արտգործնախարարության, ԱԱԾ-ի ներկայացուցիչներ ինչո՞վ էիք զբաղված դո՛ւք, երբ հայտարարվեց, որ այդ բանակցությունները տարվել են մեկ տարի շարունակ։ Կարող եմ դատափետել Ադրբեջանին, այն էլ այնքան, որ բոլորն էլ զարմանան, նաև Հունգարիային, բայց դրա տեղը չէ. Հայտարարությունը կա, դրանում ամեն ինչ ասված է:
Բայց, եթե մենք ազնիվ ենք, անկեղծ ենք ու ուզում ենք, որ նման երևույթները կանխվեն և եթե ուզում ենք ինչ-որ գործում իրական քայլեր անենք, ապա պետք է ասենք, թե ինչ կարող էինք անել մենք, որ չարեցինք։
Ինձ ապշեցրել է Հունգարիայում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցչի պարզաբանումը, որ նամակ է ուղղել Հունգարիայի ԱԳՆ և պատասխան է սպասում` նման դեպք տեղի ունեցել է, թե ոչ, մինչդեռ Սաֆարովն արդեն երեք ժամ Բաքվի օդանավակայանում էր։ Սա աբսուրդ է, և եթե Էդվարդ Նալբանդյանը այստեղ լիներ, ես կհարցնեի` ընդհանրապես ինքը տեղյակ է, թե ինչով են զբաղված ԵՄ անդամ մեր որոշ դեսպաններ: Իսկ իմ տպավորությամբ, մեր բոլոր դեսպաններն ու ներկայացուցիչները խորապես չեն հասկանում Հայաստանի արտաքին քաղաքականության գերակայությունները, որ իրենք պարտավոր են պաշտպանել տվյալ դեպքում: Նրանց թվում է, թե գերակայությունը երկու միջոցառում է` ապրիլի 24-ին լացակումած կանգնել Ցեղասպանության ինչ-որ հուշակոթողի մոտ և սեպտեմբերի 21-ին տոնական ֆուրշետ կազմակերպել։ Ուզում եմ կրկնել, որ թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Հունգարիայի մասին կհասցնենք խոսել, բայց հարկ է անկեղծ լինել` ի՞նչ կարող էինք անել մենք, որ չենք արել: Եվ դրանից հետևություններ անել` հետագայում ևս հերթական անգամ արդեն կատարված իրադարձության, փաստի հետ չառերեսվելու համար:

Наира Зограбян: «Чем Вы были заняты?»
Выступление секретаря парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наиры Зурабян в ходе проходящих в Национальном Собрании обсуждений заявления относительно экстрадиции Рамиля Сафарова из Венгрии в Азербайджан и его последующего помилования.
«Я неоднократно подчеркивала значение финансирования пропагандистской войны, однако в том же проекте государственного бюджета на 2012 год, когда ППА предлагала выделить внешнеполитическому ведомству на финансирование пропагандистской войны вместо смехотворных 21 миллиона драмов хотя бы 100 миллионов, наше многоуважаемое правительство отклонило это предложение, мотивируя тем, что существуют более важные приоритеты. Я ни секунды не сомневаюсь в том, что для нашего правительства и в самом деле существуют более важные, но совершенно непонятные мне «приоритеты».
Сафарова в Баку встречали должностные лица, представленные в европейских структурах, что, естественно, было четко спланированным и целенаправленным шагом Азербайджана и мессиджем международному сообществу, что им плевать на их мнение. Но об этом мы будем говорить с международных трибун. Будем говорить и о том, как член НАТО и Евросоюза – Венгрия – продала европейское правосудие и европейские ценности. Давайте будем искренними и вслух скажем о том, что могли сделать наши компетентные органы, чего они не сделали. Я разговаривала с заместителем председателя армянской общины Венгрии Никосом Акопяном и он мне сообщил, что 20 августа не только говорил о возможной экстрадиции, но и 21-22 августа по поручению армянской общины Венгрии приехал в Армению и встречался с высокопоставленными сотрудниками Министерства иностранных дел и диаспоры и говорил, что готовится подобная экстрадиция. А на состоявшемся недавно рабочем совещании у председателя Национального Собрания заместитель министра иностранных дел уверял его участников в том, что парламент был не в курсе происходящего. 20 августа армянская община обратилась с официальным запросом в парламент Венгрии и глава парламента ответил, что экстрадиция действительно готовится. У меня складывается следующее впечатление: венгерские власти, спикер парламента, чиновник МИД этой страны до последней минуты более искренни с армянской общиной Венгрии, чем с нашими властями, отвечая им в течение двух недель, что ничего подобного нет. Но чем вы, уважаемые МИД, Служба национальной безопасности, занимались до этого, до этих двух недель, в течение как минимум последнего года? Можно долго осуждать Азербайджан и Венгрию, но уже есть заявление, и там все сказано. Но если мы честны перед собой и хотим пресекать подобные явления и осуществить какие-то реальные шаги, то должны сказать,  что мы могли сделать и не сделали?
Меня поразило пояснение представителя нашего посольства в Венгрии, согласно которому в МИД Венгрии отправлено письмо и они ждут ответа относительно того, была была ли экстрадиция, тогда как Сафаров уже три часа находился в бакинском аэропорту. Это просто абсурд, и если бы Эдвард Налбандян был сейчас здесь, я бы спросила у него, в курсе ли он того, чем вообще занимаются наши послы в некоторых странах Евросоюза. У меня впечатление, что все наши послы и представители за рубежом не до конца понимают приоритеты внешней политики Армении, которые они обязаны отстаивать. Им кажется, что приоритетами являются два мероприятия –  стоять с печальным видом на мероприятиях 24 апреля и на фуршетах 21 сентября в связи с Днем независимости. Хочу повторить: поговорить и об Азербайджане и о Венгрии мы еще успеем, но надо быть искренними и ответить, что мы могли сделать и не сделали? И сделать из этого выводы с тем, чтобы впоследствии  вновь  не оказаться лицом к лицу с уже свершившимся фактом и реальностью.