ՄԱԿ–ի ԱԽ–ն քննարկել է Սիրիայի հարցը. տարբեր կարծիքներ են հնչել
Նյու Յորքում կայացել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստը, որին մասնակցել են անդամ երկրների արտգործնախարարները:  Քննարկման հիմնական թեման եղել է Սիրիայում ստեղծված իրավիճակը։ Այս մասին տեղեկացնում է «vesti.ru»-ն:
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն իր ելույթում թեև չի խոսել ռազմական միջամտության մասին, սակայն ակնարկել է, որ իրենք աջակցում են նման սցենարին` բերելով Լիբիայի օրինակը:
Ռուսաստանը, Չինաստանն ու մի շարք այլ երկրներ շարունակել են պնդել, որ Սիրիայի ճակատագիրը պետք է սիրիացիները որոշեն: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Սիրիայում հակամարտությունը չի ավարտվում ոչ միայն դրա մասնակից կողմերի, այլև այլ երկրների մեղքով, որոնք ընդդիմությանը զենք են տրամադրում:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն էլ հայտարարել է, որ սիրիական խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով։

Сирийский кризис нельзя разрешить военным путем – генсек ООН
Военного решения сирийской проблемы не существует, заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, выступая на министерском заседании Совета безопасности всемирной организации по Ближнему Востоку.
Как сообщает газета «Взгляд», накануне Катар призвал арабские страны самостоятельно вмешаться в ситуацию исходя, в частности, из своих военных обязательств. Франция предложила со своей стороны создание «безопасных зон» в районах, контролируемых оппозицией.
Ранее премьер-министр Катара шейх Хамад бен Джасем Аль Тани призвал мировое сообщество установить бесполетную зону над территорией Сирии в ближайшее время, если усилия спецпредставителя ООН и ЛАГ Лахдара Брахими не помогут в разрешении кризиса.
«Я считаю, что в течение ближайших недель мы должны подготовить «план Б». Прежде всего, нужно сделать районы безопасными для населения (Сирии). Это потребует установления бесполетной зоны», – отметил глава правительства Катара.