Նոբելյան շաբաթը մեկնարկում է
Այսօր` հոկտեմբերի 8-ին, Շվեդիայում կհայտարարվի ֆիզիոլոգիայի և բժշկության ոլորտում Նոբելյան դափնեկրի անունը, ինչով էլ կազդարարվի Նոբելյան 111-րդ շաբաթի մեկնարկը։
«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»–ի փոխանցմամբ՝ Սթոքհոլմում հոկտեմբերի 9-ին կհայտարարվի ֆիզիկայի Նոբելյան հանձնաժողովի որոշումը, հոկտեմբերի 10-ին` քիմիայի, հոկտեմբերի 12-ին Օսլոյում` խաղաղության դափնեկրի անունը: Տնտեսագիտական  մրցանակի հաղթողը կհայտարարվի հոկտեմբերի 15-ին: Շվեդիայի ակադեմիան դեռևս չի հայտարարել գրականության ոլորտում իր որոշման հրապարակման ամսաթվի մասին, սակայն  դա ավանդաբար տեղի է ունենում հոկտեմբերի հինգշաբթի օրերից մեկում:

В Швеции открывается 111-я Нобелевская неделя
Сегодня в Швеции с объявления имени лауреата Нобелевской премии в области физиологии и медицины открывается 111-я Нобелевская неделя, сообщает «ИТАР-ТАСС».
В ближайшие дни станут известны обладатели премии в других номинациях. Так, во вторник, 9 октября в Стокгольме будет объявлено о решении Нобелевского комитета по физике, 10 октября - по химии. В пятницу, 12 октября, в Осло назовут лауреата премии мира. Обладатель «Премии по экономике памяти Нобеля», учрежденной Банком Швеции в 1968 году, определится в понедельник, 15 октября. Шведская академия, Нобелевский комитет которой принимает решение о присуждении премии в области литературы, пока о дате не объявляла, но, по традиции, это происходит в один из четвергов октября.