Ֆիդել Կաստրոյի հարազատները հերքում են նրա առողջական վիճակի վատթարացման մասին լուրերը
Կուբայի նախկին նախագահ Ֆիդել Կաստրոյի հարազատ քույրը` Խուանիտան, հերքել է տարածված այն տեղեկությունները, թե եղբոր առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն։
Խուանիտա Կաստրոն այդ տեղեկությունները «աբսուրդային» է անվանել: Ավելի վաղ նրա հետ համաձայնել է Կաստրոյի որդին՝ Ալեքսը, ով հաղորդել է, որ իր հայրը լավ ինքնազգացողություն ունի և իր ամենօրյա սովորական կյանքով է ապրում:
Հիշեցնենք, որ Կաստրոյի առողջության վատացման մասին լուրերն աշխուժացել էին այս շաբաթ։ «Թվիթեր»–ում Կուբայի ԱԳՆ ղեկավարի անունից (հատկանշական է, որ միկրոբլոգը գրանցվել էր գրառում կատարելուց ընդամենը 4 ժամ առաջ, ուստի չի բացառվում, որ կեղծ է)  հայտնվել էր հրապարակում, թե Կաստրոն մահացել է:
Բացի այդ, վենեսուելացի բժիշկ Խոսե Ռաֆայել Մարկինան հայտարարել էր, թե Կաստրոն  ուղեղի աջ կիսագնդում անոթների լայնատարած էմբոլիա (խցանում) է տանում, և «նրա վիճակը շատ անկայուն է»:
Կուբայի կառավարությունն էլ իր հերթին հերքել է Ֆիդել Կաստրոյի առողջական վիճակի վատացման մասին լուրերը։ Տեղական թերթերում հրապարակվել է առաջնորդի նամակը, որն  ուղղված է տեղի բժշկական համալսարաններից մեկի շրջանավարտներին: Որպես ապացույց, որ Կաստրոն ողջ է, նամակում նշվում է հստակ ամսաթիվը, թե երբ է այն գրվել, ինչպես նաև առկա է Ֆիդելի ստորագրությունը:

Родственники Фиделя Кастро опровергают сообщения об инсульте
Близкие родственники бывшего кубинского лидера Фиделя Кастро опровергают появившиеся в пятницу сообщения о его смерти или резком ухудшении состояния здоровья.
По словам сестры 86-летнего Фиделя Хуаниты, речь идет об «абсурдных слухах». Сын Кастро Алекс заявил, что его отец «чувствует себя хорошо, и жизнь его идет, как прежде».
Ранее испанская газета «ABC» со ссылкой на венесуэльского врача Хосе Рафаэла Маркинью сообщила о том, что Кастро, по всей видимости, перенес инсульт, находится в тяжелом состоянии и вряд ли проживет более нескольких недель. Эта информация быстро распространилась в социальных сетях в США и Латинской Америке. Никаких подтверждений своих слов, кроме ссылки на неназванные источники в Венесуэле, Маркинья, однако, не привел.
Кастро очень редко появляется на публике после своего ухода в отставку с руководящих постов несколько лет назад. На посту президента бывшего лидера кубинской революции сменил его брат Рауль.