Մոսկվայի ու Սեուլի միջև 2013 թվականից կարող է անայցագրային կարգ գործել
Ինչպես տեղեկացնում է ռուսական «Վզգլյադը»՝ 2013թ. հունվարի 1-ից Ռուսաստանի Դաշնության ու Հարավային Կորեայի միջև կարող է սահմանվել առանց մուտքի արտոնագրի կարգ։ Այս մասին հայտնել է Վլադիվոստոկում Կորեայի Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Լի Յան Հուն։
«Երկու երկրների միջև անայցագրային հարաբերություններ հաստատելու հարցը բարձրացվել էր դեռևս սեպտեմբերին Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովի ժամանակ։ Ներկայումս կորեական կողմն ավարտել է պաշտոնական ընթացակարգը և փաստաթղթերն ուղարկել ՌԴ կառավարությանը»,–ասել է դիվանագետը։
Հարավային Կորեայի հյուպատոսը հույս է հայտնել, որ արդեն Ամանորին երկու երկրների քաղաքացիները կարող են Ռուսաստան ու Կորեա այցելել առանց մուտքի արտոնագրի անհրաժեշտության։

Москва и Сеул могут ввести с 2013 года безвизовый режим
С 1 января 2013 года между Россией и Южной Кореей может быть введен безвизовый режим. Об этом, как сообщает газета «Взгляд», заявил генеральный консул Республики Кореи во Владивостоке Ли Ян Гу.
«Вопрос безвизовых отношений между Россией и Республикой Корея был поднят еще в сентябре на саммите АТЭС-2012 во Владивостоке. В настоящее время корейская сторона завершила все официальные процедуры и направила документы на согласование правительству Российской Федерации», – сказал дипломат.
По его мнению, если Россия согласует эти документы, турпотоки между обеими странами значительно возрастут.
Генконсул выразил также надежду, что уже с Нового года жители обеих стран смогут приезжать в Корею и в Россию в рамках безвизовых отношений с пребыванием на иностранной территории не более 30 дней.