Իրանն ընդամենը կես տարվա ընթացքում 29 տոկոսով մեծացրել է ոչնավթային ապրանքների արտահանումը
Ինչպես հաղորդում է «Irib News»-ը՝ վերջին կես տարվա ընթացքում Իրանը 29 տոկոսով մեծացրել է ոչնավթային ապրանքների արտահանումը: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարար Սեյեդ Շամսադդին Հուսեյնին:
Նախարարի խոսքով՝ թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր հատվածները միանման դիրքերում են ու  արտաքին առևտրի առավելություններից օգտվելու հարցում հավասար պայմաններում են: Նա հավելել է, որ պատժամիջոցների դեմ պայքարում բենզինի և էլեկտրաէներգիայի արտահանումը դրական մակարդակ ունի:
Ինչ վերաբերվում է արևմտյան երկրների կողմից Իրանի դեմ սանձազերծած տնտեսական պատերազմին, ապա դրա նպատակը, ըստ նախարարի, քարոզչական ու հոգեբանական ճնշումն է:

За полгода объем экспорта ненефтяных товаров Ирана вырос на 29%
Министр экономики и финансов ИРИ Сейед Шамсаддин Хусейни сообщил о 29-процентном росте экспорта ненефтяных товаров за первые 6 месяцев текущего года.
По его словам, государственный и частный сектора находятся в одинаковых условиях в плане использования преимуществ внешней торговли. При этом он добавил, что на основании планов правительства по борьбе с санкциями и использованию внутренних потенциалов, сейчас экспорт бензина и электроэнергии находится на положительном уровне.
Что касается «экономической войны, развязанной западными странами против Ирана», то она, по словам министра, направлена на оказание пропагандистского и психологического давления.