Սերժ Սարգսյանն այցելել է ոսկերչական իրերի ցուցահանդես
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երևանի «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ներկա է գտնվել ոսկերչական իրերի ցուցահանդեսի բացման արարողությանը: Ցուցահանդեսում ներկայացված են ինչպես հայրենական, այնպես էլ ավելի քան 70 օտարերկրյա ընկերությունների և անհատների աշխատանքներ: Միջոցառմանը մասնակցում են նաև «Ոսկերիչների համաշխարհային կոնֆեդերացիայի» (CIBJO) նախագահ Գայետանո Կավալիերին և «Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության» (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
Հանրապետության ղեկավարը շրջել է արդեն ավանդական դարձած այս ցուցահանդեսի տաղավարներով, ծանոթացել ներկայացված ոսկերչական արտադրատեսականուն, զրուցել ցուցահանդեսի մասնակիցների հետ:
Ոսկերչական արդյունաբերության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով, հոկտեմբերի 30-ին Երևանում նախատեսված է նաև համաժողով, որտեղ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կներկայացնի ՀՀ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության շրջանակներում մշակված՝ ոսկեգործության, ադամանդագործության և ժամագործության ոլորտների զարգացման ռազմավարությունների նախագծերը, ինչպես նաև «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի տարածքում ոսկերչության ոլորտի զարգացման նպատակով ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման հնարավորությունները:

Серж Саргсян посетил выставку ювелирных изделий
Президент Серж Саргсян сегодня в ереванской гостинице «Армения Марриотт» присутствовал на церемонии открытия выставки ювелирных изделий, сообщает пресс-служба главы государства.
На выставке представлены как отечественные работы, так и изделия более 70 иностранных компаний и ювелиров. В мероприятии также принимают участие президент Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) Гаэтано Кавальери и президент Всемирного союза армянских ювелиров (AJA) Гагик Геворкян.
Глава Республики обошел павильоны этой уже ставшей традиционной выставки, ознакомился с представленной ювелирной продукцией, побеседовал с участниками выставки.
С целью обсуждения перспектив развития ювелирной промышленности 30 октября в Ереване также предусмотрен форум, на котором Министерство экономики Армении представит проекты стратегий развития сфер златоделия, производства бриллиантов и часов, разработанные в рамках Стратегии ориентированной на экспорт промышленной политики РА, а также возможности создания на территории международного аэропорта «Звартноц» свободной экономической зоны с целью развития ювелирной сферы.