Ինչո՞ւ են սերժամետ լրատվամիջոցները քննադատության թիրախ դարձրել Լևոն Զուրաբյանին
Նույնիսկ անզեն աչքով տեսանելի է, որ Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող տարատեսակ «Միշիկ.am»–ները, «Միշիկի-TV»–ները, գեղամյանական ֆունկցիա կատարող «Միշիկ–Press»–ը և «Միշիկ–Comedy»–ն առաջադրանք են ստացել քննադատության թիրախ դարձնել ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանին։
Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանն ակնհայտորեն կորցրել է ինքնատիրապետումն ու բոլոր «անկախ» լրատվամիջոցներին հրահանգել  «դհոլություն» անել Լ. Զուրաբյանի դեմ։ Գործում ներգրավվել են նաև որոշ օդիոզ ՀՀԿ–ականներ, սոցիալական ցանցերում վխտացող օգտագործված օգտատերեր և էժանագին «դեմքեր»։ Վերջիններիս վրա դրված է անձնական վիրավորանքներով հանդես գալու խնդիրը, ինչը ցույց է տալիս, որ Հայաստանի թիվ մեկ օլիգարխ Սերժ Սարգսյանի ու իրեն կից գործող երիտօլիգարխիայի մոտ փաստարկների պակաս է, ինչպես նաև խուճապ։
Զուրաբյանի դեմ արշավի «լեգիտիմ» հիմք է ներկայացվում այն, թե իբր ՀԱԿ համակարգողը «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում պաշտպանել է  Ռոբերտ Քոչարյանին (փաստորեն՝ Սերժ Սարգսյանն անուղղակիորեն խոստովանում է, որ Քոչարյանին թշնամի է համարում), բայց դե բոլորն են հասկանում, որ նման բան չկա, և միշիկամտությամբ զբաղվողներն ընդամենն ուզում են «չերեզ» Քոչարյան Զուրաբյանի դեմ կռիվ տալով՝ թաքցնել իրենց բուն էությունը։
Իշխանությունն իրականում Զուրաբյանի վրա նյարդայնացած է հետևյալ պատճառներով.
Ա. Զուրաբյանը հյուրընկալվելով «Կենտրոն» հեռուստաընկերության «Ուրվագիծ» հաղորդաշարին՝ կողմ արտահայտվեց քաղաքական լայն կոնսոլիդացիայի, մասնավորապես՝ ԲՀԿ–ՀԱԿ համագործակցության միջոցով իշխանափոխության հասնելու սցենարին,
Բ. Զուրաբյանն ԱԺ–ում մի շարք բացահայտումներ արեց՝ կապված գազի գնի, Հայռուսգազարդի և հեռուստագովազդի շուկայում Սերժի ու նրա փեսայի մութ գործունեության մասով,
Գ. ՀԱԿ–ի հանդեպ դրական տրամադրված և տերպետրոսյանական գծի կողմնակից հանդիսացող «ilur.am» կայքը Հայաստանի շահերի դեմ ուղղված Միքայել Մինասյանի բիզնես հետաքրքրությունների մասին ուշագրավ տեղեկություններ ներկայացրեց։
Այս ամենը, բնականաբար, հունից հանեց իշխանությանը, և սերժամիշիկական համակարգին այլ բան չէր մնում, քան ջղաձգորեն արձագանքել Զուրաբյանի ասածներին ու արածներին։ Նախագահականից մարտի նետեցին անգամ այլ ֆունկցիայի համար նախատեսված ռեսուրսները։
Այսպես, ԲՀԿ–ի հետ նախագահական ընտրություններին ընդառաջ ընդհանուր ճակատ կազմելու զուրաբյանական առաջարկների ֆոնին ուշագրավ էր ՀԱԿ անդամ Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող «Հայկական ժամանակի» տարածած բացահայտ ապատեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր ԲՀԿ–ն մոտ օրերս նոր հուշագիր է ստորագրելու ՀՀԿ–ի հետ, իսկ Գագիկ Ծառուկյանն էլ նշանակվելու է փոխվարչապետ։ Դրանով նախագահական նստավայրից փորձեցին ֆորմալ առումով ՀԱԿ–ը ներկայացնող Փաշինյանի ձեռքերով վարկաբեկել Զուրաբյանին՝ «Դու խոսում ես ԲՀԿ–ի հետ համագործակցությունից, իսկ ահա ԲՀԿ–ն արդեն ՀՀԿ–ի հետ պաշտոններ է կիսում և պարտավորվում սատարել Սերժ Սարգսյանին, ինչը նշանակում է, որ ՀԱԿ–ի հետ Ծառուկյանի թիմի համագործակցությունը բացառվում է» տարբերակով։ Նկատենք, սակայն, որ «Հայկական ժամանակի» ապատեղեկատվությունն ու իշխանական «մուտիլովկան» ընդամենը մի քանի ժամվա կյանք ունեցան, քանզի ԲՀԿ–ական պատգամավոր Ստեփան Մարգարյանը «7 օրի» հետ զրույցում աներկբայորեն հայտարարեց, որ ԲՀԿ–ն ՀԱԿ–ի և այլ ազդեցիկ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի հետ նախագահական ընտրությունների ժամանակ համագործակցության ցանկացած տարբերակ չի բացառում։ Ակնհայտ է, որ Մարգարյանի հայտարարությունը համահունչ է Զուրաբյանի՛ ասածներին, այլ ոչ թե «Հայկական ժամանակի» տարածած «լուրին»։
Իշխանական «մուտիլովկայի» արդյունքը եղավ այն, որ հերթակն անգամ պարզ դարձավ՝ ՀՀԿ ղեկավար Ս. Սարգսյանի վերջին հույսը Նիկոլ Փաշինյանի միջոցով խառնակչություններ ապահովելն է, բայց դա չլինող բան է, քանի որ ՀԱԿ–ի լայն շրջանակներն էլ են ֆիքսել, թե իրականում ինչով է զբաղված Նիկոլը, և հետևաբար՝ «ընդդիմադիր» այդ գործչի առաքելությունն անիրագործելի է։
Եվ այսպես, Զուրաբյանի հրապարակային գործունեությանը նյարդային ձևերով արձագանքելով՝ Սերժ Սարգսյանն ու իր երիտշրջապատը ցույց տվեցին, որ սարսափում են «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափից։ Նրանք ցույց տվեցին նաև, որ մնացել են «մուտիլովկաների» և նորաթուխ գեղամյանների հույսին, բայց դե, այդ ռեսուրսները ժամանակից շուտ բարոյապես մաշվել են։ Դա, ի դեպ, շատ լավ հասկանում են Բաղրամյան 26–ում և այդ իսկ պատճառով էլ հիստերիայի մեջ են ընկել։
Հ.Գ.։ Երբ նախորդ տարվա աշնանը տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ՀԱԿ առաջնորդ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը ներկայացրեց իր քաղաքագիտական վերլուծությունը ԲՀԿ–ի մասով, «Հայկական ժամանակը» հանրահավաքի հաջորդ օրվա համարում «լուր» տեղադրեց, թե իբր իր հավաստի աղբյուրների համաձայն՝ ԲՀԿ–ն ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին։ Իշխանությունն այն ժամանակ Փաշինյանի ձեռքերով ուզում էր թիկունքից հարվածել Տեր–Պետրոսյանին ու վարկաբեկել քաղաքագիտական վերլուծությունը։ Բաղրամյան 26–ը դա անում էր նույն նպատակով, ինչ նպատակով որ այժմ «Հայկական ժամանակի» միջոցով տարածում է, թե իբր ԲՀԿ–ն նոր հուշագիր է ստորագրելու ՀՀԿ–ի հետ, սատարելու է Սերժ Սարգսյանին ու դրա դիմաց ստանալու է փոխվարչապետի պաշտոնը։ Թե որքանով է հավաստի նոր հուշագրի ու Ծառուկյանի փոխվարչապետ նշանակվելու մասին «Հայկական ժամանակի» տեղեկությունը, կարելի է դատել ԲՀԿ–ի՝ ԱԺ ընտրություններին ՀՀԿ–ի հետ միասնական ցուցակով մասնակցելու և ԱԺ ընտրություններից անմիջապես հետո իշխող կոալիցիայում մնալու «փաստը» հաշվի առնելով։

Почему просержевские СМИ сделали Левона Зурабяна мишенью своей критики?
Даже невооруженным глазом видно, что подконтрольные президентскому дворцу различные «Мишик.am»,«Мишик-TV», выполняющие гегамяновскую функцию «Мишик–Press» и «Мишик–Comedy» получили задание сделать мишенью для критики координатора АНК Левона Зурабяна.
Судя по всему, зять Сержа Саргсяна Микаэл Минасян полностью утратил самообладание и приказал всем «независимым» СМИ заниматься «барабанством» против Зурабяна. К процессу были привлечены и некоторые одиозные члены РПА, кишащие в социальных сетях использованные пользователи. На последних возложена задача выступать с оскорблениями личного характера, что свидетельствует о панике и недостатке аргументов у главного олигарха Армении и действующей при нем младоолигархии.
В качестве «легитимного» основания кампании против Зурабяна приводится то, что координатор АНК в беседе с радиостанцией «Свобода» якобы защищал Роберта Кочаряна (фактически, Серж Саргсян косвенно признает, что считает Кочаряна своим врагом). Однако все понимают, что ничего подобного нет, и, выступая против Зурабяна по теме Кочаряна, занимающиеся мишиковством всего лишь хотят скрыть свою истинную сущность.
В действительности Зурабян нервирует властей по следующим причинам:
а) в эфире программы «Урвагиц» телеканала «Кентрон» Зурабян высказался в пользу широкой политической консолидации, в частности, за сценарий осуществления смены власти посредством сотрудничества между ППА и АНК;
б) Зурабян сделал в Национальном собрании ряд разоблачений в связи с ценой на газ и темными делами Сержа и его зятя по части «АрмРосгазпрома» и рынка телерекламы;
в) положительно относящийся к АНК и являющийся сторонником тер-петросяновской линии сайт «ilur.am» представил любопытные сведения об идущих вразрез интересам Армении бизнес-интересах Микаэла Минасяна.
Всё это, естественно, вывело власти из себя, и сержемишиковской системе не оставалось ничего другого, как нервозно отреагировать на слова и поступки Зурабяна. Президентский дворец пустил в ход даже предназначенные для иных функций ресурсы.
Итак, на фоне зурабяновских предложений по формированию перед президентскими выборами единого фронта с ППА была примечательна дезинформация, распространенная посредством принадлежащей члену АНК Николу Пашиняну газеты «Айкакан жаманак». В ней отмечалось, что ППА на днях якобы подпишет с РПА новый меморандум, а Гагик Царукян будет назначен вице-премьером. Этим команда президентского дворца попыталась дискредитировать Зурабяна посредством формально входящего в состав АНК Пашиняна по варианту «Ты говоришь о сотрудничестве с «Процветающей Арменией», а ППА уже делит с РПА посты и готовится поддержать Сержа Саргсяна, что исключает возможность сотрудничества АНК с командой Царукяна». Однако заметим, что дезинформация газеты «Айкакан жаманак» и властная «мутиловка» длились всего несколько часов, поскольку депутат от ППА Стапан Маргарян в беседе с «7or» недвусмысленно заявил, что на президентских выборах не исключен ни один вариант сотрудничества ППА с АНК и другими влиятельными силами. Очевидно, что заявление Маргаряна созвучно словам Зурабяна, а не «сообщению» газеты «Айкакан жаманак».
Эта властная «мутиловка» в итоге в очередной раз показала, что последней надеждой руководителя РПА является подстрекательство к склокам посредством Никола Пашиняна, но этому не быть, так как и широкие слои АНК зафиксировали, чем в реальности занимается Никол, следовательно, миссия этого «оппозиционного» деятеля невыполнима.
Итак, довольно нервно отреагировав на публичную деятельность Зурабяна, Саргсян и его молодое окружение показали, что приходят в ужас от формата «Консенсус минус Серж Саргсян». Они показали также, что им осталось уповать лишь на «мутиловки» и новоиспеченных гегамянов, но эти ресурсы морально изжили себя раньше времени. Это, кстати, в президентском дворце прекрасно понимают, поэтому и впали в истерию.
P.S. Когда во время митинга осенью прошлого года лидер АНК Левон Тер-Петросян представил свой политологический анализ по части ППА, газета «Айкакан жаманак» на следующий день после митинга разместила «новость» о том, что, согласно ее достоверным источникам, ППА будет принимать участие в парламентских выборах совместным с РПА списком. Власти тогда руками Пашиняна хотели нанести Тер-Петросяну удар в спину и скомпрометировать его политологический анализ. Президентский дворец делал это с той же целью, с которой и сейчас распространяет посредством «Айкакан жаманак» информацию о подписании ППА нового меморандума, поддержке Саргсяну и получении взамен этого поста вице-премьера. Насколько достоверно сообщение данной газеты о подписании нового меморандума и назначении Царукяна вице-премьером, можно судить по «факту» участия ППА в парламентских выборах единым с РПА списком и вхождения после выборов НС в состав правящей коалиции.