Լարվածության նոր ալիք չին–ճապոնական վիճելի կղզիների շուրջը
Չինական չորս պարեկային նավեր երեքշաբթի մտել են վիճելի Սենկակու կղզիների գոտի, որը Տոկիոն համարում է իր տարածքային ջրերը: Ճապոնական պահնորդները ռադիոյով նրանցից պահանջել են  լքել այդ տարածքը, սակայն չինական նավերը արհամարհել են այդ կոչը: Ավելին՝ նրանցից մեկի վրա լուսային պաստառ է վառվել, որով դիմել են ճապոնացի պահնորդներին՝ պահանջելով անմիջապես դուրս գալ Չինաստանի տարածքային ջրերից:
Ավելի վաղ` հոկտեմբերի 28-ին, չինական նավերը ցուցադրաբար մտնում էին այս տարածքը: Այդ ժամանակ Տոկիոն  Պեկինին հերթական «վճռական բողոքն» էր հայտարարել:
Հիշեցնենք, որ վերջին ժամանակներս Չինաստանի և Ճապոնիայի միջև հարաբերությունները սրվել են Արևելաչինական ծովի վերբերյալ վեճերի պատճառով: Պեկինը գտնում է, որ Սենկակու կղզիները իր տարածքն են, որը Տոկիոն գրավել է դեռևս XIXդ. վերջին կայացած պատերազմի ժամանակ: Դեռ վերջերս այս կղզիներից չորսը պատկանում էին մասնավոր սեփականատերերի` Ճապոնիայի քաղաքացիերին: Տոկիոն գնել է դրանցից երեքը: Այսպիսով՝ Սենկակուի գրեթե բոլոր կղզիները Ճապոնիայի պետական սեփականությունն են:

Китайские патрульные корабли вошли в зону у спорных островов
Четыре патрульных корабля КНР во вторник вошли в зону у спорных островов Сенкаку (Дяоюйдао), которую Токио считает своими территориальными водами. Японские сторожевики по радио потребовали покинуть этот район, однако китайские корабли проигнорировали данные призывы, выдвинув ответное требование японским сторожевикам немедленно выйти из территориальных вод КНР, сообщает «ИТАР-ТАСС».
Ранее китайские патрульные корабли демонстративно заходили в эту зону 28 октября. Токио тогда заявил Пекину по дипломатическим каналам очередной «решительный протест»
Напомним, что в последнее время отношения между Китаем и Японией обострены из-за спора об островах в Восточно-Китайском море. Пекин считает острова Дяоюйдао (Сенкаку) в Восточно-Китайском море своими территориями, которые Токио захватил в результате войны еще в конце XIX века. До недавнего времени четыре из пяти островов этой гряды принадлежали частным владельцам, японским гражданам. В текущем месяце Токио выкупил три из них. Тем самым практически все острова Сенкаку перешли в японскую государственную собственность. Пекин отреагировал на это жесткими протестами, в районе островов теперь постоянно находятся китайские сторожевики.