Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցության հայտարարությունը
Հայաստանի Ռամկավար Ազատական կուսակցության լրատվական ծառայությունը ամիսներ առաջ տեղեկացրել էր, որ կուսակցությանն առընթեր ստեղծվել է  «Նաիրիտ» գործարանի թնջուկն ուսումնասիրող հանձնաժողով, որին մաս կազմեցին իրավաբաններ, տնտեսագետներ, գործարանի նախկին աշխատակիցներ: Հանձնաժողովի համակարգումն ստանձնեց ՀՌԱԿ ատենապետ  Հարություն Առաքելյանը:  Ամիսներ շարունակ  (մինչ ողբերգական պայթյունը եւ չորս զոհերը) հանձնաժողովը բարձրաձայնել էր «Նաիրիտում» տիրող իրական անմխիթար վիճակի  եւ նրա շուրջ իրականացվող կոռուպցիոն գործընթացների մասին հարցեր:
Պայթյունից հետո հանձնաժողովը հանդես եկավ հայտարարությամբ'  կուտակված փաստերի իսկությունը ստուգելու մասին հարցաշարով, որը բաղկացած էր 7 հարցախմբերից, որն էլ ներառում էր տասնյակ հարցեր: Մինչ օրս, հակառակ կառավարության որդեգրած «բաց ու հրապարակային գործունեության քաղաքականության», որեւէ  արձագանք, հերքում կամ քննադատություն ՀՌԱԿ-ի տվյալ հայտարարության վերաբերյալ որեւէ պատասխանատու պաշտոնյա չի հնչեցրել:
Որպես «արձագանք» ընտրվեց նենգությունը եւ վրեժխնդրությունը ՀՌԱԿ-ի հանդեպ' վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավոր հրամանատարությամբ: Ավելին, վարչապետը «որոշեց», թե ով պետք է լինի մեր կազմակերպության հաջորդ  ատենապետը եւ այդ կապակցությամբ սկսվեցին էմիսարների գործուղումները սփյուռքի գաղութներ' «պետական»-վարչապետական առաքելությամբ' որպես միջոց օգտագործելով «գայթակղիչ առաջարկություններ»,  շանտաժ եւ ճնշումներ մայիսի 7-10 Հորդանանի մայրաքաղաք  Ամմանում սկսվող աշխարհասփյուռ Ռամկավար Ազատական  կուսակցության 25-րդ Համագումարի պատվիրակների հանդեպ:  Հիմնական պահանջն այն էր, որպեսզի հետաձգվի Համագումարը եւ պատվիրակները չմեկնեն Հորդանան: Սակայն ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը տեսնելով, որ էմիսարները ձախողվել են եւ նրանց տխրահռչակ գործունեությունը տալիս է հակառակ արդյունք,  կուսակցության դեմ  հանեց ՀՀ դիվանագիտական կորպուսը: Համագումարի պատվիրակների մտքերը պղտորելու գործին  լծվեցին  ՀՀ դեսպաններն ու հյուպատոսները, որոնք էլ ավելի ծիծաղելի վիճակում հայտնվեցին  ՀՀ արտգործնախարարի  ու ՀՀ վարչապետի  հետ միասին:
Հաղթական Համագումարն ընթացավ օրինավոր եւ ընկերական մթնոլորտում, որտեղ ընդունվեցին որոշումներ, կազմվեցին ծրագրեր: Հայաստանն առաջին անգամ ներկայացավ պատկառելի 7 հոգանոց պատվիրակությամբ, իսկ ՀՌԱԿ ատենապետը ընտրվեց աշխարհասփյուռ կառույցի գործադիր փոխատենապետ: Համագումարը ողջունեց եւ վերահաստատեց աշխարհասփյուռ կազմակերպության հայաստանակենտրոն կարգավիճակը' Հայրենիքում իր երկու մշտական ներկայացուցիչներով:  Իսկ Համագումարի կայացման խորհուրդն այն էր, որ որքան էլ «գայթակղիչ» լինեն առաջարկները, Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը իր էությամբ շարունակում է   մնալ ազգային, իսկ  բնույթով' դասական, հետեւաբար, իր շրջանակների եւ փառավոր պատմության շուրջ  երբեւիցե  չի նստելու առեւտրի:
ՀՀ վարչապետի նենգությունը ՀՌԱԿ-ի դեմ պայքարում թեւակոխել է հաջորդ փուլ: Այժմ իրականացվում է նույնանուն «նոր» ռամկավար ազատական կուսակցություն ստեղծելու գործընթաց' օգտագործելով ՀՌԱԿ-ից վտարվածներին: Որպես ասվածի ապացույց հունիսի 13-ին, ժամը 13-ին Երեւանի Թեքեյան կենտրոնում  տեղի էր ունենալու նախապես հայտարարված Արմենական-Ռամկավար Ազատական կուսակցության հիմնադիր համագումարը («Հայաստանի Հանրապետություն»  օրաթերթ, 14 մայիսի, թիվ 90), սակայն ինչ-ինչ պատճառներով հետաձգվել է  մինչեւ հունիսի 19:
ՀՌԱԿ-ից վտարվածները վայելելով վարչապետական աջակցությունը, նույնիսկ չէին բարեհաճել հետեւել համապատասխան օրենսդրությանը, որտեղ կա պարտադիր պահանջ' հիմնադիր համագումարից մեկ ամիս առաջ մամուլում հրապարակել ստեղծվող կուսակցության կանոնադրությունը եւ ծրագրային հիմնադրույթները: Քանի որ դրույթների հրապարակումը կփաստեր ՀՌԱԿ-ի անվանագողության մասին, հետեւաբար ընտրվել էր իրավաբանորեն տգետ քայլ' չհրապարակել հիմնադրույթներն ու այն գաղտագողի ներկայացնել ՀՀ արդարադատության նախարարության հաստատման:
Վերը նշվածի կապակցությամբ Հայաստանի Ռամկավար Ազատական Կուսակցության Քաղաքական  խորհուրդը
Հ Ա Յ Տ Ա Ր Ա Ր ՈՒ Մ   Է.
Սփյուռքի հետ առնչություն ունեցող բոլոր պետական  պաշտոնյաներին կոչ ենք անում'  ավանդական որեւէ կուսակցության դեմ  երբեւիցե չձեռնարկել  քայլեր, քանի որ թե' ներկայիս աշխարհասփյուռ կառույցները, թե' մեր նորագույն պատմությունը այն կորակի թրքահաճո, որովհետեւ միայն թուրանական գաղափարախոսություն կրողներն են միշտ  ցանկացել խաթարել ավանդական հայկական կուսակցությունների  զարգացումը:
Նույնիսկ այն պարագայում, եթե ՀՀ իշխանությունները ստեղծեն Ռամկավար Ազատական անունով տասնյակ կուսակցություններ, միեւնույն է' ՀՌԱԿ-ը շարունակելու է պայքարը պետական ունեցվածքը փոշիացնողների, կոռումպացված անձանց, կաշառակերների հանդեպ' անկախ նրանց զբաղեցրած դիրքից:
Աշխարհասփյուռ Ռամկավար Ազատական կուսակցությունը բոլոր օրինավոր միջոցներով, ցանկացած ատյանում  պաշտպանելու է  իր անունը, զինանշանը, դրոշը, մամուլը, քայլերգը, կառույցները եւ պատմությունը' տարատեսակ բաշիբոզուկների ոտնձգություններից:

Заявление Либерально-демократической партии Армении (Рамкавар-Азатакан)
Пресс-служба Либерально-Демократической партии  Армении (ЛДПА) несколько месяцев тому назад проинформировала, что при партии создана комиссия по изучению проблемы на заводе  «Наирит», в которую вошли юристы, экономисты и бывшие работники завода. Координацию  работ комиссия взял на себя руководитель (атенапет) ЛДПА Арутюн Аракелян. На протяжении месяцев  (до трагического взрыва и четырех жертв) комиссия поднимала вопросы о неутешительном состоянии, царящем в «Наирите», и коррупционных процессах, происходящих вокруг него.
После взрыва комиссия выступила с заявлением о вопроснике для проверки достоверности накопленных вопросов, который был составлен из 7 группы вопросов,  содержащих в себе десятки вопросов. До сегодняшнего дня, вопреки провозглашенной правительством «политики открытой и публичной деятельности», какой-либо реакции, опровержения или критики относительного данного заявления ЛДПА,  не было озвучено со стороны какого-либо официального лица.
В качестве «реакции» были избраны вероломство и месть в отношении ЛДПА во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном.  Более того, премьер-министр решил, кто должен быть следующим атенапетом и по этому поводу начались командировки эмиссаров в армянские зарубежные колонии с «государственно-премьерской миссией», в качестве средства используя «соблазнительные  предложения», шантаж и давления в отношении делегатов 25-ого Съезда Либерально-Демократической партии, начавшегося 7-10 мая в столице Йордании - Аммане. Основным требованием было то, чтобы Съезд был отложен, а делегаты не отправились бы в Йорданию. Однако премьер-министр  Тигран Саркисян, увидев, что эмиссары провалили работу, и их печально известная деятельность дает обратный результат, против партии выставил дипломатический корпус РА. В дело замутнения мыслей  делегатов съезда впряглись послы РА и консулы, которые оказались в более смешном положении вместе с министром иностранных дел РА и премьер-министром РА.
Победный съезд протекал в законной и дружественной обстановке, где были приняты решения, составлены программы. Армения впервые была представлена достойной делегацией из семи человек, а атенапет ЛДПА был избран  исполнительным заместителем атенапета структуры, разбросанной по всему миру.  Съезд приветствовал и вновь подтвердил статус армяноцентристской организации с двумя постоянными представителями на Родине. А таинство состоявшегося Съезда заключалось  в том, что насколько соблазнительными не были бы предложения, партия Рамкавар-Азатакан по своей сути продолжает оставаться национальной, а по содержанию - классической, следовательно, вокруг своих рамок и славной истории не будет торговаться.
Коварство премьер-министраРА в борьбе против ЛДПА вступило в следующий этап. Ныне протекает процесс создания одноименной «новой» партии Рамкавар-Азатакан, используя лиц, выдворенных из ЛДПА. В качестве подтверждения сказанному, 13 июня в 13 часов в Культурном центре Текеян должно было состояться заранее объявленное  учредительное собрание Партии Арменакан-Рамкавар-Азатакан (газета «Айастани Анрапетутюн» от 14 мая, номер 90), однако по каким-то причинам оно отложено до 19 июня.
Выдворенные из ЛДПА лица, пользующиеся поддержкой премьера, даже не соизволили заглянуть в соответствующее законодательство, где есть обязательное требование - за месяц до  учредительного съезда опубликовать в прессе регламент и программные положения новосозданной партии. Поскольку публикация положений констатировала бы о воровстве наименования ЛДПА, следовательно был избран неграмотный в юридическом плане шаг - не публиковать основные положения и их скрытно представить в Министерство юстиции РА на утверждение.
В связи с вышеотмеченным Политический совет партии Рамкавар-Азатакан Армении
ЗАЯВЛЯЕТ:
Призываем всех государственных должностных лиц, имеющих отношение к армянской диаспоре, против какой-либо традиционной партии когда-либо не предпринимать шагов, поскольку как разбросанные по всему миру структуры, так и наша новейшая история, оценят их как благосклонность к Турции, поскольку лишь носители туранской идеологии всегда желали  препятствовать развитию армянских традиционных партий.
Даже в том случае, если власти РА создадут десятки партий с названием Рамкавар-Азатакан, все равно партия Рамкавар-Азатакан Армении будет продолжать борьбу против коррумпированных и  распыливших государственное имущество лиц, взяточников, независимо от занимаемых ими постов.
Разбросанная по всему миру партия Рамкавар-Азатакан всеми законными средствами, в любых инстанциях будет защищать свои имя, герб, знамя, прессу, марш, структуры и историю от нападок различных башибозуков.