«Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ըստ «Gallup»–ի
Նախագահական ընտրություններին ընդառաջ՝ Սերժ Սարգսյանի թիմն սկսել է հանրային կարծիքի վրա ազդելու մանիպուլյացիոն գործիքների կիրառումը։ Գործի է դրվել «սոցիոլոգիան», որի նպատակն է գործող նախագահին ամենաբարձր վարկանիշով ներկայացնելը։
Վերջերս այդպիսի պատկեր լսարանին հրամցրեց տխրահռչակ «Gallup»–ը։ Ըստ այդ կազմակերպության տվյալների՝ եթե առաջիկա կիրակի տեղի ունենային նախագահական ընտրությունները, ապա հարցվածների 28 տոկոսն իր ձայնը կտար Սերժ Սարգսյանին, ով 9 տոկոսով առաջ է պոկված իրեն հաջորդող նախագահի մյուս հավանական թեկնածուից։ Ինչպես և սպասվում էր, իշխանամետ լրատվամիջոցներն ինտենսիվորեն տարածեցին տոկոսային «ավետիսը»։
Այն, որ այդ հարցումը գրասենյակային պայմաններում է անցկացվել, իսկ տոկոսներն էլ նախապես են պատվիրվել, ակնհայտ է։ Հարցման արդյունքներին ծանոթանալիս տպավորությունն այնպիսին է, որ ընդամենը խնդիր է դրված եղել Սերժ Սարգսյանին առաջինը ներկայացնել։
Միայն այն հանգամանքը, որ «Gallup»-ը ՀՅԴ–ական Վահան Հովհաննիսյանի և ՕԵԿ առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանի վարկանիշային միավորները հավասար է ներկայացրել (մեկական տոկոս), իսկ ԱԺ ընտրությունների ժամանակ «Ազատ դեմոկրատների» հետ դաշինքով մի կերպ 5%-ի շեմը հաղթահարած և ներդաշինքային հայտնի իրադարձությունների արդյունքում ամբողջությամբ վարկաբեկված Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ավելի բարձր տոկոս գրել (4%), քան Լևոն Տեր–Պետրոսյանին (3%), արդեն հուշում է, որ գործ ունենք զուտ թվային աճպարարության հետ, այլ ոչ թե իրական հարցումների։
Սակայն եթե մի պահ ենթադրենք, որ «Gallup»–ը ճիշտ թվեր է ներկայացրել, ապա շատ հետաքրքիր բան է ստացվում։ Կազմակերպությունն այդ ակամայից բացահայտել է «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափի ներքին պոտենցիալը։
Սերժ Սարգսյանին տալով 28%՝ «Gallup»–ը, փաստորեն, ցույց է տվել, որ «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյանի» կյանքի կոչման պարագայում ՀՀԿ ղեկավարը ոչ մի շանս չունի և կպարտվի նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
28%-ը ցույց է տալիս նաև, որ մեզ սպասվում է երկրորդ փուլ, ինչը բնական ճանապարհով կհանգեցնի «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյանի», եթե, իհարկե, այդ ձևաչափը չհաջողվի ամբողջական տեսքի բերել դեռևս առաջին փուլից առաջ։
Դե ինչ, մեզ մնում է միան արձանագրել, որ անգամ իշխանության պատվերով անցկացված հարցումներով Սերժ Սարգսյանի գործերը լավ չեն։

«Консенсус минус Серж Саргсян» согласно «Gallup»
В преддверии президентских выборов команда Сержа Саргсяна начала использовать различные манипуляции для того, чтобы повлиять на общественное мнение. В дело была брошена «социология», целью которой является преподнесение действующего президента с наибольшим рейтингом.
Последнюю подобную картину попытался преподнести печально известный «Gallup». Согласно данным этой организации, если бы выборы прошли в ближайшее воскресенье, то 28% опрошенных отдали бы свои голоса за Сержа Саргсяна, который на 9% опережает своего ближайшего вероятного конкурента. Как и ожидалось, провластные СМИ распространили процентный «благовест».
То, что данный опрос был проведен в офисной обстановке, а проценты были заказаны заранее, очевидно. Знакомясь с результатами опроса, складывается впечатление, что поставлена задача всего лишь преподнести Сержа Саргсяна первым.
Только то, что «Gallup» представил показатели рейтинга члена АРФД Ваана Ованнисяна и лидера «Оринац еркир» Артура Багдасаряна на одном уровне (по 1%), а едва преодолевшему на пару со «Свободными демократами» 5-процентный барьер и полностью скомпрометированному в результате известных событий внутри альянса Раффи Ованнисяну приписал больше процентов (4%), чем Левону Тер-Петросяну (3%), уже подсказывает, что мы всего лишь имеем дело с жонглированием цифрами, а не реальными опросами.
Однако если даже предположим, что «Gallup» представил правильные цифры, то получится довольно интересная картина. Данная организация невольно раскрыла внутренний потенциал формата «Консенсус минус Сержа Саргсян».
Фактически, отдав Саргсяну 28%, «Gallup» показал, что в случае реализации «Консенсуса минус Серж Саргсян» руководитель РПА не будет иметь никаких шансов, и проиграет выборы.
28% показывают также, что нас ожидает второй тур выборов, что естественным образом приведет к воплощению в жизнь формата «Консенсус минус Серж Саргсян», если, конечно, не удастся привести его в целостный вид еще до первого тура.
Нам же остается только констатировать, что даже согласно проведенным по заказу властей опросам дела Сержа Саргсяна из рук вон плохи.