Գագիկ Ծառուկյանի և Սերժ Սարգսյանի բանակցությունների մասին
Այն, որ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ ու հետո պարբերաբար հանդիպումներ և բանակցություններ են տեղի ունենում Գագիկ Ծառուկյանի ու Սերժ Սարգսյանի միջև, գիտեն բոլորը, բայց մարդկանց շատ նեղ շրջանակ է տիրապետում իրական տեղեկատվությանը։
Ծառուկյան–Սարգսյան բանակցությունների մասին տեղեկություններն ուղղորդված  արտահոսքերի միջոցով են տեղ հասնում, ինչը Բաղրամյան 26–ի տակ աշխատող լրատվամիջոցներին հնարավորություն  է տալիս տարատեսակ «մուտիլովկաներ» և բամբասանքներ տարածել։ Նման բան թույլ չտալու համար Ծառուկյանն ի սկզբանե պետք է հրապարակայնացներ Սարգսյանի հետ իր քննարկումների օրակարգն ու բնույթը, բայց, թերևս, քաղաքական փորձի պակասն իրեն զգացնել է տալիս։
Հաշվի առնելով նախորդ ժամանակաշրջանի փորձը՝ ԲՀԿ ղեկավարությունը պետք է գիտակցի, որ փակ բանակցությունները ձեռնտու են միայն Սարգսյանին, քանզի վերջինս այդպիսով հնարավորություն է ստանում ցանկալին իրականի տեղ հրամցնելու և տեղեկատվական դաշտում կարճաժամկետ հաջողությունների հասնելու։
Փակ բանակցությունները գործունեության պարարտ հող են ստեղծում Սերժ Սարգսյանի շահերի ուղղակի կամ անուղղակի պաշտպանությամբ զբաղվող արմանբաբաջանյանների ու նիկոլփաշինյանների համար, ինչը չի կարելի թույլ տալ, քանզի, անկախ հետագա զարգացումներից և իրականության բացահայտումից, հանրության մոտ նստվածքը մնում է։
Օրինակ, եթե ԱԺ ընտրություններից հետո ԲՀԿ–ն ներկայացներ կոալիցիայի մեջ մնալու ծառուկյանական նախապայմանները, ապա ոչ մի «անկախ» լրատվամիջոց չէր կարողանա անընդհատ գրել, թե իբր Ծառուկյանն իր համար վարչապետի, իսկ խնամի Հովիկ Աբրահամյանի համար՝ ԱԺ նախագահի պաշտոնն է ուզում և պաշտոնի դիմաց պարտավորվում է սատարել Սերժ Սարգսյանին, սակայն վերջինս տեղի չի տալիս, և Ծառուկյանը ստիպված է լինելու ՀՀԿ ղեկավարին սատարել առանց իր ցանկությունների բավարարման։
Ճիշտ է, ժամանակն ամեն ինչ իր տեղը դրեց, ու բոլորը տեսան, որ ԲՀԿ–ն կոալիցիայից դուրս եկավ՝ դրանով իսկ պատռելով 2011թ. կոալիցիոն հուշագիրը, իսկ «անկախ» լրատվամիջոցներն էլ հերթական անգամ «փչացան», բայց եթե մինչև բանակցությունների վերջնարդյունքը հանրությունը տեղյակ լիներ, թե ինչի մասին են խոսում ԲՀԿ–ի ու ՀՀԿ–ի առաջնորդները, ապա ԲՀԿ–ն դրանից միայն կշահեր։
Ծառուկյանը հաշվի չի առնում դիմացինի՝ խարդավանքների դիմելու հակվածությունը և կարծում է, թե միևնույն է՝ վերջում հանրությունը տեղեկանալու է իրականության մասին, սակայն զուտ քաղաքական տեխնոլոգիաների տեսանկյունից արժե ուշադրություն դարձնել նաև ընթացիկ հարցերին և հակաքարոզչության տեղիք չտալ։
Նույն վիճակն է նաև հիմա։ Սարգսյան–Ծառուկյան բանակցությունները միանգամայն այլ օրակարգով են ընթանում, բայց քանի որ գործընթացը փակ է, իշխանությունը հնարավորություն է ստացել իրեն ենթակա հայկականժամանակների ու տարատեսակ «.am»–ների միջոցով տարածել, թե իբր Ծառուկյանը համաձայնել է փոխվարչապետի պաշտոնի դիմաց սատարել Սերժ Սարգսյանին։ Տվյալ դեպքում նույնպես գործ ունենք ցանկալին իրականի տեղ ներկայացնելու՝ նախագահականի պահվածքի հետ։
Ծառուկյան–Սարգսյան բանակցությունների իրական օրակարգը
«7 օրի» ունեցած հավաստի տեղեկությունների համաձայն՝ Ծառուկյան–Սարգսյան բանակցությունները վերաբերում են քաղաքական առաջիկա զարգացումներին։ Սարգսյանը Ծառուկյանից պահանջում է նպաստել իշխանության վերարտադրմանը, իսկ ահա ԲՀԿ առաջնորդը չի համաձայնում դրան և իր կողմից առաջարկում է իշխանափոխության երկու սցենար՝ փափուկ և կոշտ։ Մնացած խոսակցություններն իրականությանը չեն համապատասխանում։
Ինչպես հայտնի է, ԱԺ ընտրություններից առաջ Սարգսյանն ուզում էր ՀՀԿ–ԲՀԿ–ՕԵԿ միասնական ցուցակ ստանալ, սակայն չկարողացավ։ Մայիսի 6–ից հետո Սարգսյանի ցանկություննն այն էր, որ ԲՀԿ–ն մնա կոալիցիայում, սակայն այդ հարցում ևս անհաջողության մատնվեց։
Այժմ Սարգսյանի ցանկությունն է սատարում կորզել ԲՀԿ–ից։ Նա Ծառուկյանին առաջարկում է փոխվարչապետի պաշտոն և Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնանկություն։ Նկատենք, որ Սարգսյանի նպատակը ոչ թե Ծառուկյանի հետ քաղաքական գործընկերություն անելն է, այլ ԲՀԿ–ին ՕԵԿ–ացնելը։ Ծառուկյանը սա շատ լավ հասկանում է և իր կողմից լրիվ այլ բնույթի առաջարկներ ներկայացնում՝ ցույց տալով, որ վարչապետի անձն իր համար երկրորդական է, իսկ կարևորը սոցիալ–տնտեսական քաղաքականության փոփոխությունն է։
ԲՀԿ առաջնորդն առաջարկում է հետևյալ տարբերակը՝ գործադիր իշխանությունը նախագահական ընտրություններից առաջ փոխանցվում է Ծառուկյանին ու նրա թիմին, նրանք ձևավորում են կոալիցիա, որի մեջ կմտնեն բոլոր խորհրդարական ուժերը, իսկ նախագահի լիազորությունները կսահմանափակվեն, և Սարգսյանը, պատկերավոր ասած, կվերածվի անգլիական թագուհու: Եթե Սերժ Սարգսյանն ընդունի այդ առաջարկը, ապա հասարակության ներսում կձևավորվի կոնսենսուս, ու գալիք նախագահական ընտրությունները, ամենայն հավանականությամբ,  որպես այդպիսին կդառնան վերջինը, քանի որ Հայաստանը, ենթադրաբար, կանցնի կառավարման խորհրդարանական ձևի: Սա Ծառուկյանի պատկերացրած իշխանափոխության փափուկ տարբերակն է, ինչին գործող նախագահը չի համաձայնում։
ԲՀԿ նախագահի պատկերացրած մյուս տարբերակն այն է, որ եթե իշխանափոխության ու համակարգային փոփոխությունների փափուկ տարբերակն ընդունելի չի դառնում, ապա կողմերը նախագահական ընտրությունների ժամանակ մտնում են կոշտ մրցապայքարի մեջ։ Այսինքն՝ Ծառուկյանի ու Սարգսյանի միջև ոչ թե պաշտոնների առևտուր է տեղի ունենում, այլ քաղաքական փոփոխությունների շուրջ բանավեճ։ Սարգսյանն ուզում է մնալ ու շարունակել ներկա կուրսը, իսկ Ծառուկյանը դեմ է դրան ու գտնում է, որ ձախողված իշխանությունը չի կարող վերարտադրվել ու դեռ մի բան էլ վերարտադրվելուց հետո գնալ գերկենտրոնացված տնտեսություն կառուցելու ճանապարհով։
Բոլշևիկների ու բուրժուազիայի միջև փոխզիջում հնարավոր չէ
Որքան էլ Սարգսյանի թիմակիցները տարածեն, թե իբր Ծառուկյանը Սարգսյանի հետ համաձայնեցված է խաղում, դա այդպես չէ։ Ծառուկյանի և Սարգսյանի հակասություններն արմատական են։
ԲՀԿ–ն հայտ է ներկայացրել պաշտպանելու Հայաստանի փոքր, միջին ու խոշոր բուրժուազիայի շահերը բոլշևիկյան մտածողությամբ առաջնորդվող իշխանություններից, ինչը նշանակում է, որ ԲՀԿ–ի ու ՀՀԿ ղեկավարների միջև հակասությունները չեն կարող արմատական չլինել։ Այսինքն՝ փոխզիջումն այս երկու սուբյեկտների միջև բացառվում է։
Այն հանդիպումները, որոնք պարբերաբար տեղի են ունենում Սարգսյանի ու Ծառուկյանի միջև, ոչ թե մոտեցնում, այլ հեռացնում են նրանց։ Բանակցությունները ոչ մի արդյունք չեն տալիս ու չեն կարող տալ։ Կողմերն այժմ բանակցություններով ընդամենն ուզում են ժամանակն իրենց օգտին աշխատեցնել ու նախապատրաստվել բուն պայքարին։
Եթե Ծառուկյանն ընդունի Սարգսյանի պահանջները, ապա դա կլինի ոչ թե փոխզիջում, այլ կապիտուլյացիա։ Իսկ եթե Սարգսյանն ընդունի Ծառուկյանի առաջարկած 1–ին տարբերակը, ապա դա կլինի իշխանության հանձնում փափուկ տարբերակով, ինչը լավ կլինի թե՛ Հայաստանի, թե՛ անձամբ Սերժ Սարգսյանի համար։
Դատելով ամենից՝ Սարգսյանն ու Ծառուկյանը կգնան ԲՀԿ առաջնորդի առաջարկած 2–րդ տարբերակով, այն է՝ կմտնեն կոշտ մրցապայքարի մեջ, ինչը նկատի ունենալով էլ ԲՀԿ առաջնորդը քաղխորհրդի նիստի ժամանակ թիմակիցներին կոչ էր արել պատրաստվել կոշտ պայքարի։
Սարգսյանի ու Ծառուկյանի միջև փոխզիջումը բացառվում է նաև այն պատճառով, որ գործող նախագահը չի էլ թաքցնում՝ հաղթանակի դեպքում գնալու է նախևառաջ ԲՀԿ առաջնորդի սեփականության վերաբաշխման ճանապարհով, որպեսզի հեշտությամբ կարողանա կոտրել մյուսներին ու ամբողջությամբ տնօրինել երկրի ֆինանսական հոսքերը, անապատի վերածել քաղաքական դաշտը և հավերժ իշխել։ Այդ ծրագրերը, բնականաբար, չեն կարող ընդունելի լինել ԲՀԿ–ի համար։ Ասել է թե՝ Ծառուկյանն ունի Սարգսյանի վերարտադրությունը թույլ չտալու ամենաբարձր շարժառիթը, որովհետև գործող նախագահի վերարտադրության դեպքում կորցնելու է ինչպես սեփականությունը, այնպես էլ սեփական ազատությունը։ Ու քանի որ Սարգսյանի թիմն աչք ունի ազգային բուրժուազիայի շերտը ներկայացնող մյուս բոլոր սուբյեկտների սեփականության վրա, ուստի այս իշխանության վերարտադրությունը թույլ չտալու հարցում Ծառուկյանի անձնական ու հանրային շահերը գրեթե 100 տոկոսով համընկնում են, և դա է պատճառը, որ ԲՀԿ առաջնորդն է դարձել հակասարգսյանական ճամբարի թիվ մեկ գործիչը։
Ճիշտ հակառակ պատկերն ունենք Սերժ Սարգսյանի պարագայում։ Նրա անձնական շահերը գրեթե 100 տոկոսով հակասության մեջ են հանրային ու պետական շահի հետ։
Թե ինչպես կավարտվի բոլշևիկների ու բուրժուազիայի պայքարը 2013թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ, կախված է յուրաքանչյուրիցս։ Քաղաքական պատմությունը ցույց է տվել, որ բուրժուազիան մշտապես հանդես է եկել որպես փոփոխություններին նպաստող և կապիտալի վրա ամբողջական վերահսկողություն հաստատելու իշխանության ձգտումներին խոչընդոտող շերտ՝ դրանով իսկ կամա թե ակամա նպաստելով պետության զարգացմանը և բարգավաճմանը։
Հայտնի է նաև, որ բոլշևիկյան մտածողությունը միայն ավերածությունների ու հետընթացի պատճառ է դարձել։
Եվ ուրեմն, պետք է ամեն ինչ անել, որ հանրային լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով իշխանափոխություն կատարվի, և Հայաստանը դեպի զարգացման ուղի դուրս բերող համակարգային փոփոխությունների հիմք դրվի։

О переговорах Гагика Царукяна и Сержа Саргсяна
О периодических встречах и переговорах между Гагиком Царукяном и Сержем Саргсяном перед парламентскими выборами и после них знают все, однако реальной информацией об этом владеет довольно узкий круг людей.
Информация о переговорах между Царукяном и Саргсяном доходила до аудитории посредством преднамеренных утечек, которые давали подконтрольным президентскому дворцу СМИ возможность распространять всевозможные «мутиловки» и слухи. Чтобы не допустить этого, Царукян изначально должен был придать повестке и характеру обсуждений с Саргсяном публичный вид, однако, наверное, нехватка политического опыта дала о себе знать.
Учитывая опыт предыдущего периода, руководство ППА должно осознавать, что закрытые переговоры выгодны только Саргсяну, поскольку это дает ему возможность выдавать желаемое за действительное и добиваться на информационном поле кратковременных успехов.
Закрытые переговоры становятся плодотворной почвой для прямо или косвенно защищающих интересы Саргсяна арамбабаджанянов и николпашинянов, чего нельзя допустить, поскольку у граждан осадок остается даже после того, как выявляется реальная картина событий и последующие развития разоблачают блеф.
Например, если бы после парламентских выборов ППА представила царукяновские условия вхождения в коалицию, то ни одно «независимое» средство массовой информации не смогло бы постоянно писать, что Царукян хочет для себя кресло премьера, а для Овика Абрамяна – пост спикера НС, взамен чего обязуется поддержать Сержа Саргсяна на президентских выборах, но последний не соглашается и Царукян будет вынужден поддержать руководителя РПА без удовлетворения своих условий.
Правда, время всё расставило на свои места, и все увидели, что ППА вышла из коалиции, разорвав тем самым подписанный в 2011-ом году коалиционный меморандум, а «независимые» СМИ в очередной раз «испортились». Однако, если бы до окончания переговоров общественность была проинформирована, о чем пытаются договориться лидеры ППА и РПА, то «Процветающая Армения» от этого только выиграла бы.
Царукян не учитывал склонность своего визави прибегать к интригам и считал, что в конечном итоге общество всё равно будет проинформировано, однако сугубо в плане  политтехнологии следовало бы также обратить внимание на текущие вопросы и не давать повода для антипропаганды.
Та же ситуация наблюдается и сейчас. Переговоры между Саргсяном и Царукяном однозначно идут по совершенно иной повестке, однако в условиях их закрытости власти получили возможность распространять посредством подконтрольных им айкаканжаманакам и различным сайтам, будто Царукян согласился поддержать Саргсяна в обмен на пост вице-премьера. В данном случае мы снова имеем дело с попыткой президентской команды выдать желаемое за действительное.
Реальная повестка переговоров Царукян-Саргсян
Согласно имеющейся у «7or» информации, переговоры Царукян-Саргсян касаются предстоящих политических процессов. Саргсян требует от Царукяна поспособствовать воспроизводству действующей власти, а лидер ППА не соглашается на это, предлагая, со своей стороны, властям два сценария: мягкий и жесткий. Все остальные разговоры не имеют с действительностью ничего общего.
Как известно, перед парламентскими выборами Саргсян хотел, чтобы РПА, ППА и «Оринац еркир» выступили единым списком, однако не смог. После же выборов Саргсян хотел, чтобы ППА осталась в коалиции, но и здесь его ждала неудача.
Сейчас желанием Саргсяна является получение поддержки ППА. Он предлагает Царукяну пост вице-премьера и отставку Тиграна Саркисяна. Заметим, что целью Саргсяна является не налаживание с Царукяном партнерских отношений, а превращение ППА в «Орнинац еркир». Царукян это прекрасно понимает и выдвигает в ответ совершенно иные предложения, показывая тем самым, что личность премьера для него второстепенна, а главным является смена социально-экономической политики.
Лидер ППА предлагает следующий вариант: исполнительная власть перед президентскими выборами передается Царукяну и его команде. Последние сформируют коалицию, в которую войдут все парламентские силы, а полномочия президента будут ограничены, и Саргсян, образно говоря, превратится в английскую королеву. Если Саргсян примет этот вариант, то в обществе сформируется консенсус, и предстоящие президентские выборы, видимо, станут последними, поскольку Армения, может перейти к парламентской системе правления. Это мягкий вариант Царукяна по смене власти, на который действующий президент не соглашается.
Другой вариант председателя ППА предполагает, что если мягкий вариант смены власти и системных перемен для Саргсяна неприемлем, то стороны во время президентских выборов вступят в жесткую борьбу. То есть, Царукян и Саргсян не торгуются за посты, а ведут переговоры о политических переменах. Саргсян хочет остаться и продолжить нынешний курс, а Царукян выступает против этого, считая, что провалившаяся власть не может воспроизвестись, и, тем более, пойти после воспроизводства по пути построения сверхцентрализованной экономики.
Компромисс между большевиками и буржуазией невозможен
Сколько бы члены саргсяновской команды ни распространяли, будто Царукян ведет с Саргсяном договорную игру, это не так. Противоречия между ними носят принципиальный характер.
ППА подала заявку на защиту интересов малой, средней и крупной буржуазии Армении от руководствующихся большевистским мышлением властей, а это означает, что противоречия между руководителями ППА и РПА неизбежны. То есть, компромисс между двумя упомянутыми субъектами исключен.
Те встречи, которые периодически происходят между Саргсяном и Царукяном, не сближают, а отдаляют их. Переговоры не дают и не могут дать никакого результата. Стороны всего лишь хотят посредством переговоров выиграть время и подготовиться к самой борьбе.
Если Царукян примет требования Саргсяна, то это будет не компромисс, а капитуляция. Если же Саргсян примет предложенный Царукяном 1-й вариант, то это станет сдачей власти по мягкому варианту, а так будет лучше как для Армении, так и лично для Сержа Саргсяна.
Судя по всему, Саргсян и Царукян пойдут на предложенный Царукяном 2-й вариант, то есть, вступят в жесткую гонку. Именно это во время заседания политсовета ППА и имел в виду лидер партии, призывая членов команды готовиться к жесткой борьбе.
Компромисс между Саргсяном и Царукяном исключен еще и потому, что действующий президент даже не скрывает, что в случае победы, прежде всего, пойдет на передел собственности лидера ППА, чтобы суметь завладеть финансовые потоки страны, опустошить политическое поле и править вечно. Естественно, что эти программы не могут быть приемлемыми для ППА. Иначе говоря, Царукян больше других мотивирован в недопущении воспроизводства Саргсяна, поскольку в случае воспроизводства действующего президента он потеряет как собственность, так и свободу.
А поскольку команда Саргсяна положила глаз на собственность всех остальных представителей национальной буржуазии, то в вопросе недопущения воспроизводства власти интересы Царукяна и общества совпадают почти на 100%, и в этом причина того, что лидер ППА стал главным действующим лицом антисаргсяновского лагеря.
Как закончится борьба между большевиками и буржуазией во время президентских выборов 2013 года, зависит от каждого из нас. Политическая история показала, что буржуазия постоянно выступала в качестве класса, который способствовал переменам и препятствовал стремлениям власти установить полный контроль над капиталом, тем самым стимулируя развитие и процветание государства.
Известно также, что  большевистское мышление привело лишь к разрухе и регрессу.
Следовательно, нужно сделать всё, чтобы посредством широкой общественной консолидации осуществить смену власти  и заложить основу для системных перемен, которые приведут Армению к развитию.