ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մասնակցել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում անցկացված կոնֆերանսին
ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը եւ Վահե Էնֆիաջյանը նոյեմբերի 12-ին հրավիրված մամլո ասուլիսում ամփոփեցին նոյեմբերի 8-9-ը Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում կայացած կոնֆերանսի արդյունքները: Կոնֆերանսը, որտեղ ելույթ է ունեցել նաեւ Մարգարիտ Եսայանը, վերաբերել է «Քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում միջմշակութային կապերի դերին»: Կոնֆերանսին ներկա են եղել ԱՊՀ անդամ բոլոր երկրների խորհրդարանների ներկայացուցիչները՝ բացառությամբ Ադրբեջանի, ինչպես նաեւ հոգեւոր առաջնորդներ: Ընդունվել է 10 կետից բաղկացած բանաձեւ, որը վերաբերել է միջմշակութային երկխոսությանը, Համագործակցության անդամ երկրների ժողովուրդների հոգեւոր արժեքների պահպանությանը, փոխադարձ հանդուրժողականությանը, ժաղովուրդների մշակույթն ու պատմությունը հարգելուն, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում միջմշակութային կապերի դերին:
Մարգարիտ Եսայանն իր ելույթում մասնավորապես անդրադարձել է այն քաղաքականությանը, որն այսօր իրականացնում է Ադրբեջանը, թե ինչպես են վերջինիս կողմից ոչնչացվում հայկական մշակութային օջախները, գերեզմանները: Նա անդրադարձել է նաեւ Նախիջեւանի գերեզմանաքարերի ու խաչքարերի, ինչպես նաեւ վերջերս Թուրքիայում հայկական եկեղեցին ավերելու փաստերին:
Վահե Էնֆիաջյանը տեղեկացրեց, որ հայ պատգամավորները ներկայացրել են տարածաշրջանում մշակութային արժեքները բարբարոսաբար ոչնչացվելու վերաբերյալ իրենց մտահոգությունները: Ըստ նրա՝ կոնֆերանսի մասնակիցները համակարծիք են եղել հայկական կողմից նեկայացված զեկույցում արծարծված խնդիրներին: Պատգամավորի խոսքով՝ կոնֆերանսը լավ առիթ էր հայկական կողմի շահերն ու նրա մշակութային արժեքների պաշտպանության խնդիրները ներկայացնելու համար:

Делегация НС Армении представила своим коллегам из СНГ антиармянскую политику Азербайджана
На созванной 12 ноября пресс-конференции депутаты НС Маргарит Есаян и Ваге Энфиаджян обобщили итоги конференции, прошедшей 8-9 ноября в Санкт-Петербурге в рамках Межпарламентской ассамблеи СНГ, сообщает пресс-служба НС.
Конференция, на которой выступила также Маргарит Есаян, была посвящена роли межкультурных связей в развитии гражданского общества. В ней участвовали представители парламентов всех стран-членов СНГ, за исключением Азербайджана. Была принята резолюция из 10 пунктов, которые касались межкультурного диалога, охраны духовных ценностей народов стран Содружества, взаимной толерантности, уважения культуры и истории народов СНГ, а также роли межкультурных связей в развитии гражданского общества.
Есаян в своем выступлении затронула также проводимую сегодня Азербайджаном антиармянскую политику, уничтожение властями этой страны армянских культурных очагов, разрушение хачкаров и кладбищ,  в частности, в Нахиджеване.
Энфиаджян проинформировал, что армянские депутаты выразили на конференции свою озабоченность варварским уничтожением культурных ценностей в регионе. По его словам, участники конференции были солидарны с проблемами, поднятыми армянской стороной в представленном докладе. По мнению депутата, конференция явилась весьма удобным поводом для защиты интересов и культурных ценностей армянского народа.