2 կգ «դաբրո» Ֆրանսիայից
Սերժ Սարգսյանի քարոզչաթիմը շարունակում է զբաղվել իր սիրած գործով՝ հեքիաթներ է տարածում այն մասին, թե որքան շատ դրսի «դաբրո» ունի ՀՀԿ ղեկավարը։ Այս անգամ նմանատիպ հեքիաթի հիմք է դարձել գործող նախագահի այցը Ֆրանսիա։
Սերժ Սարգսյանը մոտիկից տեսել է և նույնիսկ ձեռքով բարևել է Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդին, ինչն էլ գավառամտությամբ աչքի ընկնող «անկախ» մամուլին առիթ է տվել հորթի հրճվանքով նշել, որ Արևմուտքը և մասնավորապես Ֆրանսիան Հայաստանի նախագահական ընտրություններից առաջ «դաբրո» է տալիս «ֆուտբոլասեր» նախագահին։
«Այն  ընթացքում, երբ ԲՀԿ–ն ներսի քաղաքական դաշտում է հանդիպումներ ունենում, Սերժ Սարգսյանը փորձում է ցույց տալ, որ ինքը ներսում խնդիր չունի և պարզապես մնացել է հարցերը կարգավորելու դրսում։ Ֆրանսիան, այդ իմաստով, Հայաստանի բոլոր նախագահների համար հանդիսացել է կարևոր երկիր, որտեղ լուծվել են նախագահ դառնալու համար կարևոր հարցեր,–գրում է սերժամետ կայքերի հաստիքային ու արտահաստիքային թղթակիցը և հոդվածի վերջում ամփոփում,–քաղաքական խորհրդակցությունների շնորհիվ ԲՀԿ–ն Սերժ Սարգսյանին փորձում է ակնարկել, որ եթե նա չկիսվի ԲՀԿ–ի հետ, ԲՀԿ–ն մյուսների հետ կվերցնի ամբողջը։ Սերժ Սարգսյանն էլ փորձում է Ֆրանսիայում ցույց տալ, որ եթե փորձեն վերցնել ամբողջը, ինքն Արևմուտքի օգնությամբ ուժով կպահի այն»։
Ահա այսպես, ՀՀԿ ղեկավարը դարձել է «կինոյի մեջի տղեն» ու Արևմուտքի օգնությամբ ուժով պահելու է իշխանությունը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Տեսնես Օլանդը գիտի՞, որ ինքը Սերժին «դաբրո» է տվել, և որ ինքը՝ որպես Արևմուտք, աջակցելու է ՀՀԿ ղեկավարին, որպեսզի նա ուժով պահի ամբողջ իշխանությունը, եթե հանկարծ ԲՀԿ–ն փորձի մյուսների հետ վերցնել ամբողջը։
Եթե նախագահականի «ջիգիթները», իրոք այսպիսի պատկերացումներ ունեն արտաքին ու ներքին քաղաքականության մասին, ապա հասկանալի է դառնում, թե ինչպես են ծնվում Սերժ Սարգսյանի մանկամիտ ու դատարկ ելույթները։ Իսկ եթե նախագահականում շատ լավ հասկանում են, որ, այսպես ասած, էշությամբ են զբաղված, բայց ստիպված են դա անում, որպեսզի խուսափեն կազմաքանդումից, ապա դա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանը խուճապային տրամադրության մեջ է, և այդ տրամադրության տարածումը թույլ չտալու համար վիրտուալ մակարդակում Օլանդին են «տղա» բերում։
Մի ժամանակ էլ գրում էին, թե Սերժը Պուտինի հետ հանդիպելուց հետո եկավ Հայաստան ու ներիշխանական դավադրություն բացահայտելու «դաբրո» բերեց իր հետ՝ աշխատանքից հեռացնելով ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին ու հրաժարական պարտադրելով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին։ Իրականությունը, սակայն, այն էր, որ ՀՀԿ ղեկավարին հաջողվել էր միայն 12–րոպեանոց հանդիպում ունենալ ՌԴ նախագահի տանը գիշերվա կեսին, հայտնվել տան միջանցքի «տաբուրետկայի» վրա և Պուտինի երեխաներին քնից չհանելու համար խոսել ցածրաձայն։ Պարզ է, որ Պուտինի հետ որևէ հարց չէր քննարկվել ու չէր էլ կարող քննարկվել, սակայն դա չխանգարեց «դարի դաբրո» ներկայացումը բեմադրել Հայաստանում և պատկերավոր ասած՝ նախագահականի հավաքարարին աշխատանքից ազատելը հրամցնել որպես Ս. Սարգսյանի դիրքերի ուժեղացման և դրսից «դաբրո» ունենալու ապացույց։
Ուշագրավն այն էր, որ այդ օրերին հրաժարական տվեց նաև նախագահի փեսան, ու ստացվեց, որ վերջինս էլ էր հակասարգսյանական դավադրության մասնակից։ Սերժամետ մամուլը, ըստ այդմ, հայտնվեց հիմար վիճակում, բայց դե նման «մանր» բաների վրա Բաղրամյան 26–ում չեն սիրում ուշադրություն դարձնել և հավատարիմ են մնում որդեգրած գծին, այն է՝ Սերժ Սարգսյանի ցանկացած այցելություն կամ հյուրընկալություն ներկայացնել որպես դրսի «դաբրոյի» վկայություն։ Հիմա հերթն Օլանդից «դաբրո» ստանալուն է հասել։
Սրանք, փաստորեն, չեն կողմնորոշվել, թե ի վերջո ում «դաբրոյով» պետք է նախագահական երկրորդ «սռոկը» նստի Սերժը՝ Մոսկվայի՞, Արևմուտքի՞, Թուրքիայի՞, թե՞ Ուզբեկստանի։
Այս պահին «դաբրոն» ֆրանսիական հետք ունի, քանի որ Սարգսյանը Ֆրանսիայում է։ Լիներ նա Հիմալայներում կամ Սիկտիվկարում, կասեին, թե այնտեղից է «դաբրո» ստանալու։
Ակնհայտ է, որ նման հիմարությունները  և էժանագին PR–ը չեն կարող ազդեցություն թողնել, բայց նախագահականում, թերևս, առաջնորդվում են «Որքան ոչխարի էլ համոզենք, որ Հայաստանի նախագահ դառնում են դրսի «դաբրոյով», և որ այդ «դաբրոն» Սերժին են տվել, էլի «քյար» է» տարբերակով։
Հ.Գ.։ Տեսնես Ֆրանսիայից իր հետ կգ «դաբրո» բերող Սերժ Սարգսյանը մաքսազերծելո՞ւ է այն, թե՞ կոռուպցիան գլխից բռնելու փուլին մաքսայինում դեռ չեն հասել։

Двухкилограммовое «добро» из Франции
Агитпроп Сержа Саргсяна продолжает заниматься своим любимым делом – распространяет сказки о том, как много «добра» от внешних сил есть у руководителя РПА. На этот раз основанием для подобной сказки стал визит действующего президента во Францию.
Саргсян видел президента Франции Франсуа Олланда сблизи, и даже пожал ему руку, а это дало отличающейся провинциализмом «независимой» прессе повод  с телячьими визгами отмечать, что Запад и, в частности, Франция в преддверии президентских выборов в Армении дают «футбололюбивому» президенту «добро».
«В то время как ППА проводит встречи с политическими силами страны, Серж Саргсян пытается продемонстрировать, что у него нет проблем в стране, и осталось только решить внешнеполитические вопросы. Франция в этом смысле всегда была для армянских президентов важной страной, где решались вопросы, связанные с президентством», пишет штатный и внештатный журналист просержевских сайтов, в конце статьи подытоживая: «Посредством политических консультаций ППА пытается намекнуть Сержу Саргсяну, что если РПА не поделится с ней властью, ППА вместе с другими силами возьмет ее целиком. Саргсян же пытается продемонстрировать из Парижа, что если они захотят взять всё, то он при помощи Запада удержит власть силой».
Вот так руководитель РПА стал «парнем из фильма», и при помощи Запада силой удержит власть.
Интересно, Олланд знает, что он дал Сержу «добро» и что он, как представитель Запада, поддержит председателя РПА, чтобы тот силой удержал власть целиком, если вдруг ППА попытается взять ее вместе с остальными.
Если «джигиты» из президентского дворца действительно представляют внешнюю и внутреннюю политику именно таким образом, то становится понятно, откуда берутся инфантильные и пустые выступления Саргсяна.
Если же в президентской резиденции прекрасно понимают, что заняты, так сказать, глупостями, но делают это вынуждено, дабы избежать расформирования, то это означает, что Серж Саргсян в панике, и, чтобы не допустить распространения этого состояния, зовут на помощь Олланда.
В одно время писали, что Серж после встречи с Путиным получил «добро» на разоблачение внутривластного заговора, в результате чего был уволен начальник полиции Алик Саркисян и принужден к отставке спикер НС Овик Абрамян. Действительность же заключалась в том, что руководителю РПА удалось провести с президентом РФ 12-минутную встречу среди ночи у него дома, посидеть на табуретке в прихожей и, чтобы не будить детей Путина, поговорить в полголоса. Понятно, что с Путиным никакой вопрос не обсуждался, да и не мог обсуждаться, однако это не помешало поставить в Армении спектакль «”Добро” века» и, образно говоря, преподнести увольнение уборщицы президентской резиденции в качестве усиления позиций Саргсяна и подтверждения полученного извне «добра».
Примечательно то, что в эти дни в отставку подал также зять президента, и получилось, что участником антисаргсяновского заговора был и он. По сути, просержевская пресса оказалась в глупом положении, однако на подобные «мелочи» в президентском дворце не любят обращать внимания, и остаются верными взятому курсу по преподнесению любого визита или посещения Сержа как свидетельства полученного от внешних сил «добра». Сейчас очередь дошла до «добра» Олланда.
Фактически, на Баграмяна 26 не определились, с чьего «добра» должен пойти на второй президентский срок Серж – России, Запада, Турции или Узбекистана.
На данный момент у этого «добра» французский след, поскольку Саргсян находится во Франции. Будь он в Тимбукту или Сыктывкаре, сказали бы, что он получит «добро» оттуда.
Очевидно, что подобные глупости и этот дешевый пиар не могут оказать какого-либо влияния, но в президентском дворце, наверное, руководствуются вариантом «Чем больше будем пропагандировать, что президентом Армении становятся согласно данному извне «добру» и что это «добро» получил Серж, тем лучше».
P.S. Интересно, растаможит ли Серж Саргсян привозимые из Франции 2 кг «добра» или на таможне пока не перешли к этапу ловли крупных коррупционных рыбешек?