Թուրքիայի փոխվարչապետ. «Թուրքիան և Իսրայելը պետք է բանակցություններ վարեն Գազայում խաղաղ բնակիչները զոհերը կանխելու համար»
Թուրքիայի փոխվարչապետ Բյուլենթ Առընչը հայտարարել է, որ Անկարան պետք է բանակցի Թել Ավիվի հետ՝ Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար.
«Թուրքիան և Իսրայելը պետք է բանակցություններ վարեն Գազայի հատվածում հարվածները դադարեցնելու և խաղաղ բնակիչների զոհվելը կանխելու համար»։
Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիփ Էրդողանն իր հերթին Գազայի հարցի առնչությամբ հեռախոսազրույց է ունեցել Եգիպտոսի նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի հետ։ Վաղը Էրդողանը կմեկնի Եգիպտոս։

Анкара и Тель-Авив должны провести переговоры для прекращения ударов по сектору Газа – вице-премьер Турции
Несмотря на то, что турецко-израильские отношения на сегодняшний день заморожены, Анкара должна провести переговоры с Тель-Авивом для прекращения военной операции в секторе Газа, заявил вице-премьер Турции Бюлент Арынч, которого цитирует агентство «Анадолу».
«Турция и Израиль должны провести переговоры для прекращения ударов по сектору Газа, чтобы предотвратить гибель мирных жителей», - сказал Арынч.
Он также отметил, что Турция сделает все возможное, чтобы военная операция против Газы была прекращена.