Քաղաքագետ. «ԼՂ հիմնահարցում և հայ-թրքական հարաբերություններում առաջընթացի հավանականությունը շատ փոքր է»
Լրագրողների հետ մամլո ասուլիսի ժամանակ Կովկասյան ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը իր կարծիքն է հայտնել այս տարի սպասվող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ու հայ-թրքական հարաբերություննրի շուրջ գործընթացների վերաբերյալ։
Բանախոսի խոսքերով՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ տարվող բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կշարունակվեն նաև այս տարի, և որևէ լուրջ առաջընթացի սպասել չի կարելի։
Ինչ վերաբերում է հայ-թրքական սառեցված հարաբերություններին՝ Իսկանդարյանը գտնում է, որ մինչև այս տարվա ամառ՝ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունների ավարտը, բացարձակապես ոչինչ չի փոխվի։ Իսկ դրանից հետո էլ որևէ առաջընթացի հավանականությունը շատ փոքր է, որը կախված կլինի շատ ու շատ գործոններից։

Вероятность прогресса в урегулировании Карабахского конфликта и армяно-турецких отношений весьма невелика - политолог
В ходе сегодняшней пресс-конференции директор «Института Кавказа», политолог Александр Искандарян выразил свое мнение по поводу ожидаемых в этом году процессов вокруг урегулирования Карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений.
По словам Искандаряна, переговоры, которые ведутся в рамках Минской группы ОБСЕ вокруг Карабаха, продолжатся и в этом году, но серьезного прогресса в этом отношении не следует ожидать.
По части замороженных армяно-турецких отношений, политолог считает, что до лета текущего года, то есть до завершения парламентских выборов в Турции, абсолютно ничего не изменится. А после этого вероятность прогресса в Карабахском конфликте и армяно-турецких отношениях весьма невелика. Это будет связано со многими факторами.