Սերժ Սարգսյանն ապավինում է 5–րդ շարասյանը
Գալիք նախագահական ընտրությունների առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ ելքը վճռվելու է նախքան քվեարկությունը։ Ընտրարշավի մասնակիցների ցանկն ու քաղաքական կոնյունկտուրան արդեն ամեն ինչ կվճռեն փետրվար ամսից շուտ։
Ակնհայտ է, որ իշխանափոխության կողմնակից ուժերի կոնսոլիդացիայի և հասարակական ալիքի դեպքում իշխանական բուրգը կփլուզվի դեկտեմբեր ամսի երկրորդ կեսից սկսած։ Հասարակական ակտիվությանը զուգընթաց կջարդվի ընտրակեղծիքների մեքենան։ Մնում է միայն, որ համապատասխան ուժերը մինչև վերջ գիտակցեն իրենց պատմական առաքելությունն ու անցնեն գործի։
Քաղաքական դաշտն «ականապատելու» վերջին ջանքերը
Բաղրամյան 26–ում շատ լավ հասկանում են, որ Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականությունն ամբողջությամբ տապալած Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանությունը կարող է վերարտադրվել միայն մրցակցային ընտրությունների բացակայության պայմաններում։ Միայն քաղաքական դաշտի անապատացումն է, որ շանս կտա «մաքուր ընտրություններ» անցկացնել և հետագայում կառուցել «մեկ օլիգարխի տնտեսություն»։ Պարզից էլ պարզ է, որ քաղաքական դաշտի անապատացում կլինի այն դեպքում, եթե ընտրություններին մասնակցելուց ձեռնպահ մնան բոլոր ինքնուրույն ուժերը՝ ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը և ՀՅԴ–ն։ Պատահական չէ, որ այս ուժերի (հատկապես ԲՀԿ–ի ու ՀԱԿ–ի) դեմ լայնամասշտաբ քարոզչագրոհ է իրականացվում՝ «մուտիլովկաների» ու սուտ լուրերի տարածման միջոցով։
Սերժ Սարգսյանի շրջապատում շատ լավ հասկանում են նաև, որ «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափը կյանքի կոչվելու դեպքում իշխանափոխությունը դառնալու է տեխնիկական խնդիր։
Պետք է արձանագրել, որ ներքաղաքական զարգացումները լուրջ մտահոգության տեղիք են տվել գործող նախագահի շրջապատում, քանզի իրենց չի հաջողվում կանխել մրցակցային ընտրությունները, ինչպես նաև խոչընդոտել «Կոնսենսուս մինուս Սերժ Սարգսյան» ձևաչափի կայացմանը։
Իշխանություններն այժմ անցել են վերջին գրոհին ու հակաքայլերի մի ամբողջ զինանոց են կիրառում։
Մեր ունեցած հավաստի տեղեկություններով՝ վերջին մեկ շաբաթում իշխանության կողմից լիազորված այն մարդիկ, ովքեր զուտ մարդկային նորմալ հարաբերություններ ունեն ընդդիմադիր դաշտը (հիմնականում Հայ ազգային կոնգրեսը) ներկայացնող տարբեր տրամաչափի գործիչների հետ, հանդիպումներ են նախաձեռնում և հետևյալ մեսիջները փոխանցում.
Ա. Գագիկ Ծառուկյանը չի առաջադրելու իր թեկնածությունը, քանզի այս ամենը խաղ է, և ամեն ինչ պայմանավորված է,
Բ. Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր թեկնածությունը չի առաջադրելու։
Այս երկու «մեսիջներից» հետո Սերժի բանագնացներն անմիջապես ավելացնում են, թե պետք է մտածել 2018թ. նախագահական ընտրությունների մասին, քանզի 2013թ. հարցն արդեն լուծված է։
Ի դեպ, այս «մեսիջներին» լուրջ տեսք տալու համար «անկախ» մամուլի միջոցով տարատեսակ «վերլուծություններ» և լուրեր են դրվել շրջանառության մեջ։
Այսպես՝ «Հայկական ժամանակը», Սերժ Սարգսյանի «մարդկանց» խոսքերը համոզիչ դարձնելու  և «Ամեն ինչ արդեն վճռված է Սերժի օգտին» կոդին տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով, երեկ նյութ էր տեղադրել այն մասին, թե ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանը երկար ժամանակով մեկնել է արձակուրդ, ինչը, ըստ «թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող թերթի, նշանակում է, որ դեսպան Հեֆերնի համար ամեն ինչ պարզ է։ Այդ թերթի հիմնական «մեսիջը», կրկնենք, մեկին մեկ համապատասխանում է Սերժ Սարգսյանի բանագնացների ասածներին։։
Իրականությունը, սակայն, ճիշտ հակառակն է, և ոչինչ որոշված չէ ու չի կարող լինել։ Այդ մասին շատ լավ գիտեն Սերժի շրջապատում, և դա է պատճառը, որ վերը նշված երկու «մեսիջները» փոխանցելուց հետո բանագնացներն իրենց զրուցակիցներին առաջարկում են մասնակցել նախագահական ընտրություններին, եթե հանկարծ առաջադրվի Գագիկ Ծառուկյանը։ Ընդդիմադիր կոդերով ելույթ ունեցող թեկնածուն, բնականաբար, այդ դեպքում կարող է քննադատել նաև Սերժ Սարգսյանին (ինչպես որ դա մի ժամանակ անում էին Արտաշես Գեղամյանն ու Արթուր Բաղդասարյանը), սակայն քննադատության հիմնական թիրախը պետք է լինեն Գագիկ Ծառուկյանն ու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը։ Դրածո թեկնածուների խնդիրը պետք է լինի նաև հնարավորինս շատ հակաիշխանական ձայներ փախցնելը։
Փաստորեն, «Վերարտադրություն» օպերացիան գլուխ բերելու համար Սերժ Սարգսյանն ուզում է ապավինել ընդդիմադիր դաշտում ստեղծվելիք 5–րդ շարասյանը, որը թիկունքից պետք է հարվածի Սերժ Սարգսյանի հիմնական հակառակորդներին։ Զրկվելով գեղամյաններից՝ Սարգսյանն ուզում է գեղամյանիկներով լցնել դաշտը և այդ ձևով պայքարել 2013թ. ընտրական գործընթացի ժամանակ։ Ամեն ինչ շատ պարզ է ու հասկանալի։
Մենք առայժմ ձեռնպահ կմնանք որոշակի անուններ տալուց, թե ում հետ են բանակցել Սերժի ներկայացուցիչները։ Ցանկության դեպքում կարելի է գլխի ընկնել, թե ովքեր են այդ ընդդիմադիրները։ Ընդամենը պետք է հետևել միշիկական ու տիգրանսարգսյանական լրատվամիջոցների գործունեությանը, և հստակ կերևա, թե ովքեր են դարձել նրանց սիրելիներն ու հրապարակումների հերոսները։ Մեր գործն այս պահին այդ մարդկանց զգուշացնելն է, որպեսզի նրանք «կուտը» չուտեն ու «չխուրդվեն»։
Ծառուկյանի առաջադրման պարագայում բոլոր «ինքնուրույն» թեկնածուներն անմիջապես կհայտնվեն հասարակության և իրական ընդդիմադիր լրատվամիջոցների խաչաձև կրակի տակ, որպես մարդ բարոյապես կոչնչացվեն ու կվերածվեն «դատարկ դհոլի»։
Կա ընդամենը մեկ շաբաթ ժամանակ։ Այդ ընթացքում բոլոր նրանք (այդ մարդիկ այս նյութը կարդալով՝ կտեսնեն իրենք իրենց), ովքեր մտածում են Սերժի խաղը խաղալու կամ լավագույն դեպքում օլիմպիական սկզբունքով նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին (ինչը կրկին Սերժի օգտին է լինելու), պետք է լավ մտածեն։ Հետո ներում–բեկում չի լինելու։

Серж Саргсян уповает на пятую колонну
Одной из особенностей предстоящих президентских выборов является то, что их исход будет предрешен до голосования. Список участников предвыборной кампании и политическая конъюнктура решат всё до февраля.
Очевидно, что в случае консолидации выступающих за смену власти сил и при наличии необходимой общественной волны властная пирамида начнет разваливаться уже со второй половины декабря. Параллельно усилению общественной активности будет выводиться из строя машина по избирательным фальсификациям. Остается только, чтобы соответствующие силы до конца осознали свою историческую миссию, и перешли к делу.
Последние потуги «заминировать» политическое поле
На Баграмяна 26 прекрасно понимают, что полностью провалившая внутреннюю и внешнюю политику страны власть во главе с Сержем Саргсяном может воспроизвестись лишь в условиях отсутствия конкурентных выборов. Только опустошение политического поля может дать шанс провести «чистые выборы» и построить затем «экономику одного олигарха». Более чем очевидно, что опустошение политического поля произойдет в том случае, если от участия в выборах откажутся все самостоятельные силы – ППА, АНК и АРФД. Не случайно, что против этих сил (в особенности ППА и АНК) посредством распространения «мутиловок» и ложной информации развернута широкомасштабная пропаганда.
В окружении Сержа Саргсяна прекрасно понимают также, что в случае воплощения в жизнь формата «Консенсус минус Серж Саргсян» смена власти станет техническим вопросом.
Необходимо констатировать, что внутриполитические развития стали для окружения президента причиной серьезного беспокойства, поскольку ему не удается предотвратить проведение конкурентных выборов и становление формата «Консенсус минус Серж Саргсян». Власти сейчас перешли в последнее наступление и применяют целый арсенал контрмер.
По имеющимся у нас достоверным сведениям, уполномоченные властями  люди, которые имеют с представителями оппозиции (в основном АНК) различного калибра нормальные отношения, инициируют встречи и передают следующие «мессиджи»:
а) Гагик Царукян не выдвинет свою кандидатуру, поскольку всё это – договорная игра,
б) Левон Тер-Петросян не выдвинет свою кандидатуру.
После этих двух «мессиджей» посланники Сержа сразу же добавляют, что нужно думать о президентских выборах 2018 года, поскольку исход предстоящих выборов уже решен.
Кстати, чтобы придать этим «мессиджам» серьезный вид, посредством «независимой» прессы были распространены различные «анализы» и новости.
Так, для придания словам людей Саргсяна большей убедительности и обеспечения информационной поддержки коду «Всё уже решено в пользу Сержа», вчера газета «Айкакан жаманак» разместила информацию о том, что посол США в РА Джон Хефферн отправился в длительный отпуск, а это, согласно изданию «ярого оппозиционера» Никола Пашиняна, означает, что Хефферну всё ясно. Повторим, что основной «мессидж» этой газеты точь-в-точь соответствует словам посыльных Саргсяна.
На самом деле ничего не решено и не может быть решено. Об этом прекрасно знают в окружении Сержа, и в этом причина того, что после передачи двух вышеуказанных «мессиджей» посыльные предлагают своим собеседникам принять участие в президентских выборах, если Гагик Царукян вдруг выдвинет свою кандидатуру.
Естественно, выступающий с оппозиционными кодами кандидат в таком случае может критиковать и Саргсяна (как это в одно время делали Арташес Гегамян и Артур Багдасарян), однако основной мишенью критики должны быть Гагик Царукян и Левон Тер-Петросян. Задача кандидатов–ставленников должна заключаться и в том, чтобы увести как можно больше антивластных голосов.
Фактически, в вопросе проведения операции «Воспроизводство» Серж Саргсян  будет уповать на создаваемую на оппозиционном поле пятую колонну, которая должна атаковать основных противников Саргсяна исподтишка. Лишившись гегамянов, Саргсян собирается наполнить политическое поле гегамянчиками и посредством них бороться на выборах 2013 года. Всё вполне ясно и понятно.
Мы пока воздержимся от упоминания конкретных людей, с которыми вели переговоры представители Сержа. При желании можно догадаться, кто эти оппозиционеры. Нужно всего лишь проследить за деятельностью мишиковских и тигрансаркисяновских СМИ, и тогда станет ясно, кто любимчики и герои их публикаций. На данный момент мы считаем своим долгом предупредить этих людей, чтобы они не заглатывали «наживку».
В случае выдвижении кандидатуры Царукяна все «самостоятельные» кандидаты сразу же окажутся под перекрестным огнем общества и реально оппозиционных СМИ, будут морально уничтожены и превратятся в «пустых барабанов».
Осталась всего неделя. В этот период все те (читая данную статью, эти люди узнают себя), которые собираются участвовать в игре Сержа или подумывают об участии в президентских выборах, в лучшем случае, по олимпийскому принципу (что также будет на руку Сержу), должны хорошенько всё взвесить. Прощения и пощады потом не будет.