Լևոն Զուրաբյան. «Մեծամասնության առաջարկն ընդունում ենք որպես հանրության առջև տրված երաշխիք»
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, այսօր տեղի է ունեցել ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որում որոշվել է մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր  հանձնաժողովի ստեղծումը հետաձգել մեկ տարով, որպեսզի մինչ նախագահական ընտրություններ հարցը չքաղաքականացվի։
ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը ԱԺ նիստի ժամանակ ընդգծել է, որ մեծամասնության այս առաջարկն ընդունում են որպես հանրության առջև տրված երաշխիք, բայց եթե իրենք այդ ընթացքում զգան, որ մեծամասնությունը խախատում է իր խոստումը, ապա օգտվելով կանոնակարգ օրենքից՝ ժամանակավոր այդ հանձնաժողովի ստեղծման մասին հարցը ԱԺ օրակարգում կդնեն արտահերթ։
Զուրաբյանի այս հայտարարությանն արձագանքել է ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը։
–Ընդդիմությունն այնպիսի տպավորություն է ուզում ստեղծել, թե մեծամասնությունը չի ուզում, որ բացահայտվեն մարտի 1-2–ի դեպքերը։ Ուզում եմ ասել, որ մենք կողմ ենք, որ այդ դեպքերը բացահայտվեն մինչև վերջ, և մենք ձեռնամուխ ենք լինելու այս խնդիրների լուծմանը,–ասել է Հ. Աբրահամյանը։

Предложение парламентского большинства принимаем в качестве данной обществу гарантии – Левон Зурабян
Сегодня состоялось заседание Комиссии НС по государственно-правовым вопросам. В ходе заседания было решено перенести голосование по проекту создания новой временной комиссии по вопросам событий 1 марта 2008 г. на один год, чтобы в преддверии президентских выборов избежать политизации вопроса.
Во время заседания Национального собрания глава парламентской фракции АНК Левон Зурабян заявил, что предложение большинства они принимают в качестве данной обществу гарантии. При этом он отметил, что если большинство нарушит свое обещание, то, пользуясь закрепленным в регламенте правом, они внесут вопрос о создании временной комиссии в повестку НС во внеочередном порядке.
На данное заявление Зурабяна отреагировал председатель НС Овик Абрамян:
«Оппозиция хочет сформировать такое мнение, что парламентское большинство не желает, чтобы события 1-2 марта были раскрыты. Должен сказать, что мы тоже выступаем за то, чтобы эти события были раскрыты до конца, и будем последовательны в этом вопросе».