Լևոն Զուրաբյան. «Նաև ԲՀԿ-ի աջակցությունը դրդեց իշխանությանը գնալ այդ նահանջին»
Մեկ տարի հետ ՀՀԿ–ի կողմից մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող հանձնաժողովի ստեղծման համաձայնությունը ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը իշխանության կողմից լուրջ նահանջ է համարում։
–Նաև ԲՀԿ-ի աջակցությունը դրդեց իշխանությանը գնալ այդ նահանջին, քանի որ ԲՀԿ-ն նախօրոք հայտարարել էր, որ կողմ է քվեարկելու հանձնաժողովի ստեղծմանը։ Հայտնվելով մեկուսացված վիճակում՝ մեծամասնությունն ընդունեց, որ մարտի 1-ի էջը փակված չէ,–այսօր լրագրողներին ասել է Լևոն Զուրաբյանը։
Նա չի բացառել 2013թ. նախագահական ընտրություններում միասնական թեկնածուով հանդես գալը, բայց հիմա քննարկումներ են տեղի ունենում։ Զուրաբյանը չի բացառել նաև այնպիսի մի միջավայրի ստեղծումը, որը կարող է քաղաքական ցնցում առաջացնել:

Поддержка ППА вынудила власти отступить – Левон Зурабян
Касаясь во время пресс-конференции договоренности между АНК и властями о том, что комиссия по изучению событий 1 марта будет сформирована после президентских выборов, руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян заявил, что это было серьезное отступление со стороны властей. По его мнению, этого удалось добиться, в том числе, благодаря фракции ППА.
«В том числе и поддержка “Процветающей Армении” вынудила власти к этому отступлению, поскольку ППА заранее объявила о том, что проголосует за создание комиссии. Оказавшись в изоляции, парламентское большинство признало, что страница 1-го марта остается незакрытой», - отметил представитель АНК.
Он не исключил участие оппозиции на предстоящих в 2013 году президентских выборах единым кандидатом, но в настоящее время идут переговоры.
«Не исключено, что будет создана политическая единица, способная вызвать политическое потрясение», - подчеркнул Левон Зурабян.